REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Nie jesteś sama!

-

REKLAMA

Wiedzieć – znaczy zwyciężyć!


Bursztynowa Koalicja (Amber Coalition), niedochodowa organizacja, która powstała w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi, prężnie działająca już od 10 lat, zaprezentowała kolejną odsłonę kampanii edukacyjnej promującej walkę z rakiem piersi w środowisku polonijnym. W sobotę, 12 listopada, w Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago pod przewodnictwem założyciela Programu, znanego lekarza i społecznika, dr. Marka Rudnickiego i dziesięcioosobowego zespołu lekarzy odbyły się bezpłatne badania piersi, z których skorzystało 125 osób. Na ich podstawie 112 pacjentek skierowano na bezpłatne (sponsorowane) badania mammograficzne piersi. Warunkiem kwalifikacji do badań było uczestnictwo w jednej z tematycznych konferencji.

 

Pierwsze w tym roku Breast Forum odbyło się w Domu Podhalan 30 października na południowej stronie miasta z udziałem prawie 200 osób. Breast Forum 12 listopada w Illinois Masonic Medical Center zgromadziło prawie 400 uczestników. Najbardziej znani i renomowani specjaliści przedstawili postępy w wykrywaniu i skutecznym leczeniu raka piersi. Lekarze wielokrotnie wskazywali na możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowania na tę chorobę poprzez odpowiednie postępowania profilaktyczne, które kobiety są w stanie kontrolować, przede wszystkim unikanie nadwagi, nadużywania alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, posiadanie dzieci, jak również racjonalne stosowanie leków hormonalnych.

 

Celem kampanii promocyjnej prowadzonej przez Bursztynową Koalicję są nie tylko badania lekarskie mające na celu wykrywanie i diagnozowanie chorób piersi. Najważniejszym jej aspektem jest promocja edukacji, racjonalnej profilaktyki i uświadamiania wagi wsparcia przez środowisko lekarskie, reprezentowane przez udział wybitnych lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, przedstawicieli urzędów i instytucji rządowych, społecznych i medialnych. Tegoroczna promocja walki z rakiem piersi była prowadzona przez szereg tygodni, poprzez wiele audycji telewizyjnych, radiowych, ogłoszeń w gazetach, jak również rozprowadzenie tysięcy broszur informacyjnych. Program wspiera wiele parafii kościelnych. Doroczna, bardzo uroczysta Msza Św. z udziałem kilku tysięcy osób odbyła się w Bazylice pod wezwaniem św. Jacka.

 

Działający od dziesięciu lat Pogram i Bursztynowa Koalicja cieszą się zasłużonym i ugruntowanym zainteresowaniem środowiska, samych kobiet i ich rodzin nie tylko w metropolii chicagowskiej. Tegoroczne Breast Forum było po raz pierwszy transmitowane na żywo na cały świat poprzez łącza internetowe. Oglądali je nasi rodacy z różnych stron świata. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Marek Rudnicki, inicjator Polish American Breast Cancer Awareness Program, utworzenie Koalicji w 2002 roku w Chicago nie było sprawa łatwą. W wielu środowiskach polonijnych kobiety obawiały się mówić o raku piersi, jeszcze gorzej było z profilaktyką. To stygmatyczne w tamtych czasach przekonanie kobiet miało swoje odzwierciedlenie w bardzo niskim wskaźniku badań mammograficznych wśród Polek w porównaniu do Amerykanek (25% do 78%). „Jeżeli ktoś ma problem z sercem – to jest po prostu chory, ale najczęściej wyzdrowieje! Jeżeli kobieta ma raka piersi, to było widziane jako wyrok śmierci” – powiedział dr Rudnicki. – „Chcieliśmy zmienić te percepcje”.

 

Narodowy Instytut Raka oszacowuje, ze jedna kobieta ze statystycznych ośmiu Amerykanek zachoruje w ciągu swego życia na raka piersi. Rak piersi jest drugą w kolejności wiodącą przyczyną zgonów kobiet, po raku płuc, w Stanach Zjednoczonych. Polki w USA trzykrotnie częściej zapadają na raka piersi niż kobiety w Polsce. „Polskie kobiety pracują bardzo ciężko dla wszystkich wokół, ale o sobie zapominają i nie starcza czasu na zajęcie się własnym zdrowiem. Niełatwo jest je przekonać do regularnych badań. Jest to bardzo ważne, przy wczesnym wykryciu choroby można ją skutecznie wyleczyć” – powiedziała dr Josephine Długopolska-Gach, od lat aktywnie uczestnicząca w Breast Forum.

 

Rak piersi to choroba niejednorodna, występuje wiele jego typów, z różnym przebiegiem, rokowaniami, wymagającymi odmiennego leczenia. Różne czynniki wpływają na wzrost zachorowania na raka piersi. Wiek, występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie, wczesne dojrzewanie, późna menopauza, późne macierzyństwo to czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się raka piersi. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż prawie u 80% chorych pacjentek nie stwierdza się żadnych czynników ryzyka. Wczesne, właściwe i pełne rozpoznanie choroby pozwala na zastosowanie optymalnej terapii i wyleczenie. Statystyki wykazują, że wcześnie wykryty rak piersi można skutecznie wyleczyć u ponad 90% kobiet z tą diagnozą. Im bardziej zaawansowana choroba podczas jej wykrycia, tym szanse na jej skuteczne leczenie są mniejsze, a samo leczenie musi być bardziej radykalne, a tym samym bardziej uciążliwe i obciążone większymi skutkami ubocznymi. A więc wczesna diagnoza ratuje życie.

 

Jak stwierdza prof. Rudnicki leczenie we wczesnym okresie choroby jest bardzo istotne i dlatego w pełnej rozciągłości tak ważna jest edukacja, profilaktyka i wczesne rozpoznanie. „Chcemy dotrzeć do największej liczby kobiet z wiedzą o raku piersi, różnymi dostępnymi metodami, aby promować zdrowie” – powiedziała pani Alicja Piechocińska, członek Amber Coalition, a jednocześnie kobieta wiele lat po diagnozie raka piersi.

 

Informacje, broszury rozprowadzane są poprzez prasę, media, gabinety lekarskie, kościoły czy sklepy. Już ponad 1,200 kobiet z inicjatywy Amber Coalition, nieposiadających ubezpieczenia medycznego, bezpłatnie otrzymało badania lekarskie a ponad 700 z nich skorzystało z bezpłatnych (sponsorowanych) mammografii.

 

Te 10 lat wspaniałej pracy całego zespołu Amber Coalition w walce z tą groźną chorobą znajdują wiele uznania zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy. Znany chirurg plastyk dr Grzegorz Turowski powiedział: „10 lat temu nie było żadnego podobnego programu walki z rakiem piersi. Bardzo podziwiam doktora Rudnickiego za to, że nie stracił energii. Jest to bardzo ważne, że udało się włączyć wszystkie media do tego programu. Dzięki temu uczestniczą one w promocji profilaktyki raka piersi. Przez to dostęp Polek do tych informacji jest dużo większy”.

 

Wszystkich zainteresowanych pracą Amber Coalition, jak również przyłączeniem, się do naszej działalności odsyłamy do bezpłatnej infolinii: 1 (888) –AMBER – 88 lub (773) 296-3838. Informacja dostępna jest również poprzez www.ambercoalition.org.

 

Tekst: Izabela Miltko/Amber Coalition

REKLAMA

2090681476 views

REKLAMA

REKLAMA

2090681780 views

REKLAMA

2092478242 views

REKLAMA

2090682065 views

REKLAMA

2090682213 views

REKLAMA

2090682357 views