CO–GDZIE–KIEDY

UWAGA!

Prosimy Czytelników o sprawdzenie, czy  impreza, która Was interesuje rzeczywiście odbywa się. Wiele wydarzeń zostało odwołanych ze względu na zalecenia władz  i służb sanitarnych odnośnie pandemii koronawirusa.  (red.)


Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

 


ŻYCIE POLONII


Art Gallery Kafe zaprasza

Kawiarenka pod Globusem

Zapraszamy na kolejne spotkanie nieformalnej grupy podróżników. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, opowieści, ciekawostki, oglądanie zdjęć i filmów podróżniczych.

W piątek 26 czerwca godz. 19:30 – Tajlandia, relacja-prezentacja, Ula i Bogdan. Byłeś? Jedziesz? Chcesz się wybrać? Cel marzeń wielu z nas. Wstęp wolny.

*

Nie miejska, nie wiejska zabawa podmiejska

Zapraszamy na wieczorek muzyczno – taneczny LATO – ach to TY… Oprawa muzyczna – znakomity Zbigniew Plicinski. sobota 27 czerwca od godz.19:00. Wstęp wolny

*

Czytelnicy i miłośnicy pisma ,,Nieznany Świat”

Zapraszamy na kolejne spotkanie: niedziela 28 czerwca godz. 15:00. Wstęp wolny

*

“Korony” czas krótki !!!
Gofry w niedzielę, jak w Polsce …z budki. Zapraszamy do ogródka AGK na pyszne gofry z wieloma dodatkami w niedzielę 28 czerwca od godz 14:00.

*

Uwaga miłośnicy natury i przyrody

Jak, Gdzie i z Kim… Na ryby… Spotkanie miłośników, fanatyków i amatorów wędkarstwa. Na spotkaniu będziemy omawiać, gdzie łowić, co łowić na co łowić, i jaki sprzęt jest nam tam potrzebny. pierwsze spotkanie po przerwie wtorek 30 czerwca godz.20:00. Wstęp wolny.

Polski Klub Brydżowy

Zapraszamy każdą środę od godz. 19:00 wszystkich miłośników brydża bez względu na zaawansowanie w grze.

 

Art Gallery Kafe

127 E. Front St. Wood Dale, IL 60191 tel. 630-766-7425Bezpłatne wakacyjne warsztaty dla młodzieży i ich rodzin nt. dogadywania się

Zapraszamy do przygody z psychologią w ramach wakacyjnych wirtualnych warsztatów umiejętności interpersonalnych na temat dogadywania się. Poprzez ciekawe i zabawne ćwiczenia wy i wasi najbliżsi poznacie wiele efektywnych metod prowadzenia rozmów, negocjowania i rozwiązywania konfliktów.

Oprócz własnych korzyści zdobędziecie certyfikat ukończenia treningu, który będzie pomocny w aplikowaniu do szkół wyższych (oraz selective enrollment high schools), w staraniach o stypendia naukowe oraz poszukiwaniu pracy.

Bezpłatny trening organizowany jest przez Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie. Wirtualne spotkania zainteresowanych rodzin odbywać się będą w co drugi wtorek od godziny 7 pm do 8.30pm. Początek we wtorek 23 czerwca, a zakończenie 11 sierpnia.

Informacje i rejestracja: Małgorzata Olczak pod numerem tel. (773) 427-6345 lub email: malgorzata.olczak@polish.org.

Serdecznie zapraszamy!


Pożegnanie śp. Andrzeja Gędłka 

W niedzielę 5 lipca w sanktuarium maryjnym oo. Karmelitów Bosych w Munster, Indiana, o godz. 12 w południe odbędzie się uroczysta żałobna msza św. w intencji śp. Andrzeja Gędłka, organizowana przez Komitet 600-lecia Cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej. 

Śp. Andrzej był znanym społecznikiem i patriotą, m.in. byłym prezesem Związku Podhalan, aktywnym członkiem Komitetu 600-lecia Figury Matki Bożej Ludźmierskiej i wielu polonijnych organizacji, a także inicjatorem kilku polonijnych projektów. W związku z pandemią COVID-19, nie było możliwości godnego pożegnania zmarłego Andrzeja, więc zapraszamy rodzinę zmarłego, przyjaciół, słuchaczy radia Na Góralska Nute, przedstawicieli Związku Podhalan oraz członków kół ze sztandarami, zespoły muzyczne, organizacje polonijne oraz wszystkich, którym Andrzej był bliski. Wspólną modlitwą będziemy dziękować Bogu za śp. Andrzeja oraz prosić o Jego wieczne szczęście w niebie. 

Aniela Bartoszek, 708.598.7466 Członek Komitetu 600-lecia Figury Matki Bożej Ludźmierskiej

IPN rozpoczyna rekrutację do „XIV Polonijnych spotkań z historią najnowszą”

Online – 13–17 lipca 2020

„Wolność którą obroniliśmy – 1920 r., odebrano nam – 1940 r. i którą poczuliśmy – 1980 r.” to tytuł tegorocznej konferencji dla nauczycieli polonijnych z całego świata. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca 2020 – informuje Instytut Pamięci Narodowej. Poniżej treść komunikatu IPN.

Ten rok jest bogaty w rocznice. Trzy z nich zmieniły losy wielu Polaków. 100 lat temu obroniliśmy swoją niepodległość przed bolszewickim najazdem, 80 lat temu zginęło ponad 22 tysiące żołnierzy rozstrzelanych w Katyniu, 40 lat temu poczuliśmy co znaczy wolność, solidarność, wspólnota i sprawiedliwość.

Zapraszamy na konferencję online dla nauczycieli polonijnych. Program zostanie opublikowany już wkrótce, a w nim m.in: prezentacje najnowszych gier IPN, wykłady z historii najnowszej, filmy i warsztaty. Uprzejmie prosimy o rejestrację i wypełnienie formularza na stronie:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/form/dodaj291,XIV-Polonijne-spotkania-z-historia-najnowsza.html

Osoby zarejestrowane i zakwalifikowane do udziału w konferencji otrzymają od nas pakiety materiałów edukacyjnych. Pakiet prześlemy pocztą na wskazany przez Państwa adres.

Zgłoszenia zbieramy do 30 czerwca 2020 r., a wyniki ogłosimy do 5 lipca 2020 r. Uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową.

Na adres mailowy zostanie wysłany także link do strony, dzięki któremu będzie można uczestniczyć w konferencji.
Kominikat ukazał się pod adresem: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/

(Inf. wł.)


`Konkurs Papieski. Temat: ,,Jan Paweł II – Papież wolności !

 1. I. Organizatorem konkursu jest Komitet Parady Konstytucji 3 Maja przy Związku Klubów  Polskich i Polska Katolicka Szkoła św. Błażeja.
 2. II. Instytucją wspierającą jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich.

III. Cele konkursu:

 1. Przypomnienie postaci niezwykłego człowieka, charyzmatycznego przywódcy, wielkiego  Małopolanina,  syna  polskiej ziemi, papieża młodych, budowniczego cywilizacji miłości i pokoju.
 1. Przedstawienie nauczania Jana Pawła II z Jego pielgrzymek do Polski.
 2. Przypomnienie przesłania  kierowanego do młodych całego świata.
 3. Wdrażanie zasad nauczania Jana Pawła II w codzienne życie.
 4. Uczestnictwo w obchodach 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

 

 1. Adresaci konkursu:

Konkurs umiejętności plastycznych skierowany jest do uczniów szkół polonijnych: podstawowych i liceów, dzieci oraz młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 6 do 18 lat zamieszkałych w stanie IL i IN.

 

 1. Zasady konkursu

Konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:

a) Projekt kartki pocztowej dla uczniów klas 1-7 dotyczący wydarzeń związanych z życiem Jana Pawła II.     Wymiary pocztówki 4’’x 6”. Technika: kredki, farby, mazaki.

b) Projekt ulotki dla uczniów klas 8-11 zachęcającej do udziału w obchodach upamiętniających 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Technika komputerowa (płyta + wydruk). Format pracy: A4.

Każda ze szkół może zgłosić czterech uczestników w każdej kategorii.

Szkoły przesyłają prace pocztą do 30 czerwca 2020 na adres: ZKP 5835 W Diversey Ave, Chicago, IL 60639, z dopiskiem ,,Konkurs historyczny” attn. Małgorzata Tys (malgorzatatys@interia.pl). Każda praca musi być podpisana hasłem/pseudonimem.  Zaklejona koperta z hasłem powinna być przyklejona do pracy i zawierać dane: imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwę i adres szkoły oraz telefon kontaktowy do szkoły i opiekunów.

Dodatkowo opiekunowie prawni dzieci biorących udział w Konkursie wyrażają zgodę na zbieranie, przetwarzanie i prezentację danych osobowych oraz upowszechnianie wizerunku przez organizatorów Konkursu w celu jego przeprowadzenia i promocji.

 

 1. Organizacja i przebieg konkursu

Organizator powołuje Komisję Konkursową, która dokona oceny zgłoszonych w terminie prac konkursowych i wyłoni laureatów nagród.

 

VII. Nagrody

 1. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców, a jej werdykt będzie ostateczny.
 2. Wyłonieni laureaci zostaną powiadomieni o uzyskaniu nagród  telefonicznie.
 3. Wręczenie nagród we wszystkich kategoriach konkursowych podane zostanie w pózniejszym terminie.  Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu.

Konkurs dla dzieci i młodzieży polonijnej

„Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs w ramach Akcji „Poland at Your Home”, której celem jest wspieranie domowej aktywności edukacyjnej online i zachęcanie Polonii i osób polskiego pochodzenia do organizowania w jej ramach spotkań z Polską i polską kulturą na odległość. Jednym z założeń Akcji jest udostępnienie Polonii i osobom polskiego pochodzenia za granicą bogatej oferty edukacyjnej, kulturalnej, historycznej online oraz zachęcenie szczególnie dzieci i młodzieży polonijnej do pogłębionego korzystania z tych materiałów.

Uczestnicy konkursu mają do wykonania prace na dowolny temat w formie pisemnej, rysunkowej lub filmu video w trzech kategoriach: edukacja, kultura, historia. Prace powinny opisywać jedno ze spotkań z językiem polskim, polskim filmem, literaturą, historią czy muzyką w odniesieniu do udostępnionej przez placówki oferty edukacyjnej.

Do udziału w konkursie zaproszone są dzieci i młodzież polonijna ze wszystkich krajów świata. Rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: od 7 do 13 lat oraz od 14 do 18 lat. Konkurs będzie dwuetapowy – pierwszą selekcję prac przeprowadzą właściwe terytorialnie placówki dyplomatyczno-konsularne. Drugim etapem będzie wyłonienie laureatów przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorzy nagrodzonych prac w starszym przedziale wiekowym zostaną zaproszeni do udziału w programie „Polska jest w Tobie” w 2021 roku na dwutygodniowy pobyt w Polsce.

Organizator ustanawia następujące nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych (maksymalnie 12 osób):

1. kategoria wiekowa od ukończenia 7 lat do ukończenia 13 lat:

Edukacja

I nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 100 Euro

II nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 70 Euro

III nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 50 Euro

Wyróżnienie – nagroda książkowa

Kultura

I nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 100 Euro

II nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 70 Euro

III nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 50 Euro

Wyróżnienie – nagroda książkowa

Historia

I nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 100 Euro

II nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 70 Euro

III nagroda – nagroda rzeczowa o wartości do 50 Euro

Wyróżnienie – nagroda książkowa

2. kategoria wiekowa od ukończenia 13 lat do ukończenia 18 lat:

Edukacja

I nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

II nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

III nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

Wyróżnienie – nagroda książkowa

Kultura

I nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

II nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

III nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

Wyróżnienie – nagroda książkowa

Historia

I nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

II nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

III nagroda – pokrycie kosztów przejazdu i pobytu w Polsce na dwutygodniowych koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”

Wyróżnienie – nagroda książkowa

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.

Prace konkursowe z obszaru chicagowskiego okręgu konsularnego tj. ze stanów Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa i Wisconsin, należy przesyłać w terminie do wtorku 30 czerwca 2020 roku na adres mailowy Konsulatu Generalnego RP w Chicago: chicago.promotion@msz.gov.pl

Szczegółowe informacje nt. konkursu:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-moje-najciekawsze-spotkanie-z-polska-online

Oferty edukacyjne online:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polska-w-twoim-domu

Piotr Semeniuk

Wicekonsul

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

 Komunikat specjalny KPA na stan Illinois

Jak wszystkim wiadomo wirus COVID-19 spowodował drastyczne zmiany w naszym codziennym życiu. Dosłownie wszystkie osoby są nim w jakiś sposób dotknięte. Niestety dla naszych seniorów, lecz nie tylko, bo też szczególnie dla osób samotnych, bez rodziny i tych, które są chore lub mało mobilne oraz z ograniczona znajomością języka angielskiego, te zmiany mogą być bardzo uciążliwe lub nawet niebezpieczne.
Nie wiemy jak długo pandemia będzie trwała. Misja Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois jest prosta  – niesienie pomocy Polonii.

Prezes i zarząd wydziału stanowego KPA zdecydowali, że nasza organizacja musi zrobić wszystko, co możliwe żeby pomoc osobom, dla których zmiany w codziennym życiu wywołane wirusem są bardzo uciążliwe. KPA na stan Illinois w miarę możliwości będzie starało się pomóc osobom w potrzebie: przy zakupach żywności, lekarstw, interwencjach, w kontaktach z lekarzem w języku polskim, lub w innych sprawach, których my nie możemy określić, a które stanowią wyzwanie dla ww. osób.

Rząd federalny zatwierdził  pakiet ekonomiczny w celu pobudzenia rynku. Dziś nie znamy wielu szczegółów, lecz podobno w pakiecie są pieniądze dla indywidualnych osób, rzędu 500-1200 dolarów. Może zaistnieje konieczność wypełnienia aplikacji, czy dokumentacji, żeby uzyskać fundusze – wydział stanowy KPA pomoże tym osobom w wypełnieniu lub objaśni, co należy zrobić, żeby kwalifikować się do uzyskania funduszy.

Powiat Cook, powiat Lake, miasto Chicago, indywidualne przedmieścia, firmy Commonwealth Edison, Peoples Gas, Nicor, itp. ogłosiły różne ulgi czy też karencje w płatności podatków, rachunków za gaz i elektryczność. IRS przesunął termin złożenia podatku federalnego do 15 lipca. Kongres będzie starał się rozeznać czy ulgi i karencje dotyczą osób, które proszą o pomoc. Chcemy żeby Polonia w pełni skorzystała z tych wyjątkowych programów rządowych.

Jednocześnie zapraszamy profesjonalistów, takich jak doradcy finansowi czy prawnicy, którzy dobrze orientują się w wyżej wspomnianych programach rządowych, ulgach czy też karencjach, żeby skontaktowali się z KPA IL i udzielili swojej wiedzy, lub doraźnej pomocy, pro bono. Musimy pomóc osobom, które tej pomocy najbardziej potrzebują. Prosimy inne polonijne organizacje i indywidualnych członków o udzielanie pomocy osobom w trudnej sytuacji.

W celu uzyskania porady lekarskiej odnośnie wirusa, w języku polskim, prosimy o kontakt bezpośredni ze Związkiem Lekarzy Polskich w Ameryce, prezes dr Marek Rudnicki, pod numerem tel.: 1-855-WIRUS19 (1-855-947-8719), oraz poprzez stronę internetową: www.zlpchicago.org.
Zapraszamy również do obejrzenia naszej strony internetowej: www.pacillinois.org

Po pomoc ogólną (zakupy, informacja, interwencje) prosimy o kontakt z następującymi osobami:

Prezes KPA IL – Mirosław M. Niedzinski – 773-456-0511
Wiceprezes KPA IL – Walter Bochenek – 773-533-2200
Członek zarządu – Ewa Cholewinska – 224-622-1517
Członek zarządu – Jolanta Grocholska – 773-218-1562
Członek zarządu – Anna Zalinska – 773-443-8575
Członek zarządu – Jane Kulibaba – 773-774-1305

Wojciech Niedzinski
Sekretarz Korespondencyjny
KPA IL

—-

Inicjatywa ZLP w Chicago na rzecz prewencji koronawirusa
W obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa, COVID-19 oraz w intencji troski o zdrowie naszej społeczności, Związek Lekarzy Polskich w Chicago podjął  poniższe działania. Prosimy o przekazanie informacji:
Uruchomiona jest bezpłatna infolinia

1-855-WIRUS19 (1-855-947-8719)

Szybko można dowiedzieć się o podstawowych sprawach związanych z zagrożeniem chorobą, profilaktyką i innymi niezbędnymi informacjami w oparciu o dane z CDC (Center for Disease Control and Prevention), IDPH (Illinois Department of Public Health), CDPH  (Chicago Department. of Public Health), MZ i GIS RP (Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny Rzeczypospolitej Polskiej).

Nasza strona internetowa www.zlpchicago.org zawiera najnowsze i stale uaktualniane informacje o wirusie.  Są one w języku polskim dla pacjentów, oraz są instrukcje dotyczące postępowania w oparciu o wytyczne dla lekarzy (in English).

Wysyłamy treść ulotek i informacji do lekarzy i biznesów oraz organizacji z prośbą o wydrukowanie, umieszczenie w widocznym miejscu bądź nawet przekazywanie pacjentom/klientom. W ciągu weekendu winny być przekazane elektronicznie.

Występujemy do IDPH i CDPH o uruchomienie polskiej wersji informacyjnej  o wirusie. Są wersje informacyjne English, Spanish, pojawia się Chinese.  Absolutnie powinna być wersja po polsku.

Marek Rudnicki, MD
Prezes Związku Lekarzy Polskich w ChicagoMsza z kościoła św. Faustyny Kowalskiej w Internecie

Poniżej zamieszczamy apel ks. Tadeusza Dzieszko, proboszcza kościoła św. Faustyny Kowalskiej.

Drodzy Parafianie i Przyjaciele,

Msze niedzielne będę odprawiać w każdą niedzielę po angielsku o godz. 8 am, a w języku polskim o godz. 9 am w parafii św. Faustyny Kowalskiej. Będę polecać Bogu Miłosiernemu przez jej ręce wszystkie wasze intencje.

Na zakończenie mszy udzielam wszystkim łączącym się z nami również droga internetową błogosławieństwa relikwiami św. Faustyny. Niech Jezus Miłosierny wszystkich błogosławi i strzeże przed wszelkim złem.

W mszach można uczestniczyć w internecie na żywo lub odtwarzać je później na kanale YouTube parafii Św. Faustyny Kowalskiej: https://m.youtube.com/channel/UCa0ROrR8Ro0LH5tIAe61jgQ

Świetnie będzie jak przyciśniecie SUBSCRIBE – w ten sposób będzie łatwiej nas znaleźć.

Szczęść Boże!

ks Tadeusz Dzieszko, proboszczKomunikat Związku Lekarzy Polskich w Chicago

Witam Państwa,

Dostałem właśnie wiadomość z IDPH, że stan Illinois umieścił obok innych również tłumaczenia po polsku ważnych informacji dot. COVID-19. Są trzy w postaci FAQ: generalne dla wszystkich, dla biznesów i dla spraw związanych z szeroko rozumianą edukacją.
Umieszczamy je na stronie www.zlpchicago.org – po angielsku dla wszystkich, a pod ikonką “Dla pacjentów” – po polsku z odpowiednimi linkami.
Prosimy o przekazanie dalej, jak również o informcje dot. naszej infolinii 1-855-WIRUS19. Mamy coraz więcej telefonów, pytań, itp.

The Governor’s COVID-19 response page has some information in Polish:
https://www2.illinois.gov/sites/coronavirus/FAQ/Pages/Stay-At-Home-FAQS.aspx
https://www2.illinois.gov/sites/coronavirus/FAQ/Pages/Business-FAQ.aspx
https://www2.illinois.gov/sites/coronavirus/FAQ/Pages/Education-FAQs.aspx

Działając razem i wspólnie broniąc się przed wirusem, wrócimy w pewnym momencie do naszej polonijnej normalności. Wierzę głęboko, że dzięki przestrzeganiu zasad uda się wygrać z pandemią.
Trzymajmy się zdrowo! Pozdrawiam serdecznie,
Marek RudnickiKomunikat z Muzeum Polskiego w Ameryce
Drodzy Przyjaciele i Sympatycy MPA,

W obecnej sytuacji zdrowotnej i społecznej jesteśmy zaangażowani w wypełnianie naszej misji muzealnej, jaką jest „Zachowanie przeszłości dla przyszłości”. Pomimo że Muzeum Polskie w Ameryce jest zamknięte dla publiczności, nasi pracownicy kontynuują swoją pracę w domach. Pracujemy nad różnymi projektami, oczekując, że będziecie Państwo mogli w przyszłości odwiedzić MPA, wziąć udział w rozmaitych spotkaniach i cieszyć się naszymi skarbami, gdy tylko obecny stan walki z koronawirusem minie i będziemy mogli znów zgromadzić się w większym gronie. MPA pozostanie zamknięte dla publiczności do co najmniej 7 kwietnia 2020 r.

Będziemy nadal obserwować sytuację i pozostaniemy z Państwem w kontakcie na bieżąco. Tymczasem mamy nadzieję, że spodoba się Państwu ten krótki film.

Z zapewnieniem o pamięci o Państwu,
Ryszard Owsiany
Prezes


Centrum Informacyjne ZNP
i poradnia prawna Amicus Poloniae

Spotkania poradni prawnej Amicus Poloniae oraz działalność Centrum Informacyjnego ZNP w 2020 roku zostały zawieszone do odwołania.


PARADA 3 MAJA ONLINE!

Hasłem tegorocznej parady zostały słowa św. Jana Pawła II: “Nie lękajcie się!” – wyjątkowo aktualne w tym czasie.
W świetle pandemii COVID-19 Parada Dnia Konstutucji 3 Maja 2020 oraz wszystkie towarzyszące jej wydarzenia zostały odwołane. Chcemy jednak, by ten dzień i wydarzenie były przez nas celebrowane, nawet jeśli fizycznie parada nie odbędzie się. Pomaszerujemy w tym roku wirtualnie! Założyliśmy na Facebooku stronę: Polish Parade, na której zaczynamy odliczanie do dnia parady – 2 maja. Każdego dnia publikować będziemy wspomnienia z minionych lat, a w sobotę, 2 maja wiele niespodzianek.
Zajrzyjcie na Polish Parade na Facebooku, polubcie i prześlijcie do Waszych przyjaciół na całym świecie. Przesyłajcie do nas zdjęcia, video clipy z poprzednich parad, ale także zdjęcia Waszych domów wystrojonych na tę okoliczność. Świętujmy razem!


Ankieta – nauczanie na odległość w dobie pandemii

W związku z pandemią koronawirusa, psycholog, dr Aleksandra Jędryszek-Geisler i zespół naukowy z Londynu prowadzą międzynarodowe badania dotyczące nauczania na odległość. Wraz z Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, prosimy o udział w ankiecie oraz o jej promocję, a tym samym o pomoc w badaniach. Poniżej szczegółowe informacje od dr Aleksandry Jędryszek-Geisler,

Opis badań
Tytuł: „Doświadczenia oraz samopoczucie nauczycieli i uczniów związane z nauczaniem na odległość”. To międzynarodowy projekt obejmujący respondentów z większości krajów europejskich oraz Ameryki. W badaniach biorą udział zarówno nauczyciele/wykładowcy jak i uczniowie/studenci. Obecnie, na etapie badań pilotażowych udział wzięło ponad 700 respondentów. W projekcie zastosowane zostaną badania z powtarzanym pomiarem – drugi pomiar przeprowadzany będzie w miesiącach czerwiec/lipiec.
Projekt ma kilka celów:
1. Ustalenie czy nauczanie na odległość koreluje z wypaleniem zawodowym i lękiem u nauczycieli.
2. Ustalenie czy nauczanie na odległość jest w związku z bezradnością intelektualną uczniów.
3. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice między nauczaniem tradycyjnym i zdalnym w ocenie nauczycieli.
4. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice między nauczaniem tradycyjnym i zdalnym w ocenie uczniów.
5. Ustalenie czy i jakie istnieją różnice postrzegania nauczania na odległość między uczniami i nauczycielami.
6. Ustalenie czy istnieją różnice w nasileniu bezradności intelektualnej uczniów między nauczaniem
tradycyjnym i zdalnym.
7. Ustalenie czy po okresie około trzech miesięcy nauczania i uczenia się w formie zdalnej nastąpiły zmiany w
wyżej wskazanych zakresach.

Wynikiem końcowym projektu będzie publikacja w formie książki, która zawierała będzie wyniki badań oraz wynikające z nich rekomendacje i implikacje praktyczne. Wyniki oraz wnioski będą również (częściowo już są) prezentowane na konferencjach naukowych.

Link do ankiety dla nauczycieli szkół polonijnych (w języku polskim):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScdGI5n2EJjocwirMxo4nit5xnF6OKTD43kGp5yqDuCEgcbMA/viewform?usp=sf_link
Link do ankiety dla nauczycieli (w języku polskim):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhH6uzP732nCdu9mLE_JNEwLKuLcT92ER9OSjHzTQ628zsog/viewform?usp=sf_link
Link do ankiety dla nauczycieli (w języku angielskim):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd9qqbVOcqnpnRM-DZvUM61slCJ35MdeIaB4Ku7Jhj-FZqyeg/viewform?usp=sf_link
Link do ankiety dla uczniów (w języku polskim):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9hgAOzZWh_dMzUJh1JKM9ybHb-jmHfO5_L8jbw_56HVngDQ/viewform?usp=sf_link
Link do ankiety dla uczniów (w języku angielskim):
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6eI7fX28YaeM1rT9HT-G6o-QARr1RTg1SF2veH1AmKqNZsg/viewform?usp=sf_link

**

Dr Aleksandra Jędryszek-Geisler fot. arch. pryw.

Dr Aleksandra Jędryszek-Geisler – absolwentka Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, doktor Nauk Społecznych w dyscyplinie Psychologia. Absolwentka Wydziału Pedagogiki Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. W latach 2011 – 2020 wykładowca Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie. Obecnie Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie. Jako psycholog współpracuje również w poradni psychologicznej ze Szkołą Polską w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie oraz osadzonymi w zakładach karnych. Kilkanaście lat pracowała jako nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum. Od 2010 roku zajmuje się kształceniem nauczycieli między innymi w Polsce, Wielkiej Brytanii, Islandii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz kilkuset popularnonaukowych.
Członkini rad programowych i organizatorka wielu międzynarodowych konferencji naukowych. Prowadzi obecnie kilkadziesiąt prac magisterskich z zakresu psychologii i pedagogiki.
Zainteresowania naukowe: W naukowych zainteresowaniach i praktycznej ich realizacji zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychologii pracy i organizacji, psychologii osobowości, psychologii wychowawczej, psychologii międzykulturowej.
Recenzentka
– Psychologia Wychowawcza
– W latach 2014-2019 koordynator działu psychologicznego w Tygodniu Polskim w Londynie

Kontakt: aleksandra.jedryszek@passhlondyn.eu

(inf. wł)Czytelnik poszukuje rodziny
Poszukuję potomków Franciszka( Franka) Dural (oczywiście, nazwisko odmienia się, lecz podaję dla pewności w formie mianownikowej), ur. X 1896 r. i zamieszkałego w Seymour, Conn.(ostatnie dane z 1940 r.). Jest to brat mojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki, a jedynymi pamiątkami ocalałymi z pożogi wojennej są dwa zdjęcia, na odwrocie których jest króciutki opis trzech męskich postaci, będących na drugiej stronie zdjęć; są to ojciec (Frank) i jego synowie (Frederic i John). Uderza w tych bardzo krótkich opisach żarliwa prośba o nie zapominanie o nich jako członkach rodziny. Być może odnalezienie potomków Franciszka będzie takim małym spełnieniem ich próśb i marzeń???. Mam także informacje, że w Ansonii, Conn. mieszka Sharon Mabel Knapp, w jakiś sposób związana z Frederickiem Duralem oraz, że w Wallingford, Conn. mieszka Kathleen DiMario (l.67, z domu Dural) wraz z mężem Carlem. O Johnie jest informacja jakoby zmarł w San Diego w 2006 r. Dziękuje za pomoc. Jerzy Dural, jerzydural@op.pl

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews zmieniła częstotliwość nadawania. Program  można teraz oglądać na kanale 62.7 oraz na częstotliwości 62.1 i w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady prawne, social security, imigracyjne w Stowarzyszeniu Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2020 comiesięczne porady odbywające się od 20 lat w pierwszą środę każdego miesiąca, będą w następujących terminach:
3 czerwca, 1 lipca, 5 sierpnia, 2 września, 7 października, 4 listopada, 2 grudnia, 6 stycznia 2021
1) Porady Social Security – od godz. 4.00 pm – 5.45 pm (prosimy przychodzić na godzinę 4.00 pm)
2) Porady dotyczące Federalnego Prawa Pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy – od godz. 4.00pm – 5.00pm.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy powyższych urzędów.
W sprawach prawnych, socjalnych, imigracyjnych i innych prosimy kontaktować się z naszym biurem najlepiej w soboty lub niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Można również dzwonić na numer (773) 384-0900 w godzinach otwarcia biura lub na numer (847) 671-3418 wieczorami i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe (prosimy podać dwa razy wolno i wyraźnie imię i numer telefonu oraz krótko w jakiej sprawie państwo dzwonią).
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem nauki specjalnie przygotowanym dla emerytów.
Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne, ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc.
Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 pm do 3.00 pm i niedziele od 11.15 pm do 12.15 pm (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 12 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, Chicago, IL 60642, Sala 111 (1 piętro – budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie),
Tel. do biura (773) 384-0900, (847) 671-3418 – wieczorami, E–mail: ssnep2@yahoo.com (wejście do biura Stowarzyszenia jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką (Blue Line) do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division)
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division i dojść do kościoła św. Trójcy (będzie po prawej stronie), idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia.
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Nowy zarząd Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Chicago
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w Chicago informuje, że na walnym zebraniu dokonano zmian w składzie zarządu. Zakres działalności stowarzyszenia nie ulega zmianie. Celem jest pomoc emerytom i rencistom poszkodowanym przez Social Security Administration, którzy niesłusznie mają dokonywane potrącenia z należnej emerytury, a także renty. O terminach spotkań stowarzyszenie będzie zawiadamiało w osobnych komunikatach. Informacja i kontakt pod numerami tel.: Gabriela Michalik, prezes (773) 934-5393 lub Stanisław Purc, wiceprezes (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview
2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak,
regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl


Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Poniżej przedstawiamy treść komunikatu ws. wyborów  udostępnionego przez Konsulat Generalny RP w Chicago.

Głosowanie za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.

Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 5 lutego 2020 r. (Dz. U. poz. 184) w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 39 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. ustawy – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) w obwodach głosowania utworzonych w Stanach Zjednoczonych Ameryki głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w sobotę, 9 maja 2020 r. w godz. 7.00-21.00.

Jeżeli żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie miałoby się odbyć w sobotę 23 maja 2020 roku w godz. 7.00-21.00.

Minister Spraw Zagranicznych utworzył obwody głosowania za granicą. Wykaz obwodów zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 kwietnia 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta RP  w 2020 r.  dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. poz. 706).

Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Należy jednak przypomnieć, iż 6 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat. Proces legislacyjny nie został dotąd zakończony. Ustawa ta – w razie jej wejścia w życie – będzie stanowić podstawę prawną do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 kwietnia 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta RP w 2020 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. poz. 706) na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki zostało utworzonych 10 obwodów głosowania.

 1. Obwód głosowania nr 121, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Wydział Konsularny Ambasady RP w Waszyngtonie, 2224 Wyoming Ave. NW. Waszyngton, D.C. 20008
 2. Obwód głosowania nr 122, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Wydział Konsularny Ambasady RP w Waszyngtonie, 2224 Wyoming Ave. NW. Waszyngton, D.C. 20008
 3. Obwód głosowania nr 123, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Nowy Jork I, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016;
 4. Obwód głosowania nr 124, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Nowy Jork II, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016;
 5. Obwód głosowania nr 125, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Nowy Jork III, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016.
 6. Obwód głosowania nr 126, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Konsulat Generalny RP w Los Angeles, 12400 Wilshire Blvd, Suite 555, Los Angeles, CA 90025
 7. Obwód głosowania nr 127, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Konsulat Generalny RP 3040 Post Oak Blvd, Suite 525, Houston, TX 77056
 8. Obwód głosowania nr 128, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Chicago I, Konsulat Generalny RP, 1530 N Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
 9. Obwód głosowania nr 129, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Chicago II, Konsulat Generalny RP, 1530 N Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
 10. Obwód głosowania nr 130, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Chicago III, Konsulat Generalny RP, 1530 N Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610

 

Osoby uprawnione do głosowania za granicą

Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma osoba, która:

 1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
 2. nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
 3. nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
 4. nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

 

Warunkiem udziału w głosowaniu w obwodzie za granicą jest wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula.

Spis wyborców

Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do niego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zachęcamy do samodzielnego dokonywania zgłoszeń poprzez korzystanie z ELEKTRONICZNEGO  SYSTEMU  REJESTRACJI  WYBORCÓW EWYBORY:  https://ewybory.msz.gov.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:

 1. Nazwisko
 2. Imię (imiona)
 3. Imię ojca
 4. Datę urodzenia
 5. Numer ewidencyjny PESEL
 6. Miejsce pobytu wyborcy za granicą – (należy obowiązkowo podać dokładny adres miejsca pobytu wyborcy za granicą)
 7. Numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu. W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym  dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.
 8. Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) – w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.
 9. Dane kontaktowe

Na samym dole poniższej strony zamieszczamy plik do pobrania – ZGŁOSZENIE DO LISTY WYBORCÓW

Zgłoszeń należy dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW EWYBORYhttps://ewybory.msz.gov.pl bądź do właściwych ze względu na miejsce pobytu w dniu głosowania urzędów konsularnych.

Kontakt do poszczególnych urzędów konsularnych:

Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie:

 1. telefonicznie, nr tel.: 202-499-1930
 2. e-mailowo: waszyngton.amb.wk@msz.gov.pl
 3. pisemnie, na adres: Consular Section, 2224 Wyoming Ave. NW. Waszyngton, D.C. 20008
 4. ustnie: w siedzibie 2224 Wyoming Ave. NW. Waszyngton, D.C. 20008
 5. faksem, nr faksu: 202-483-5785

 

Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku:

 1. telefonicznie, nr tel.: 646 – 237 2145 w godzinach: 10.00 – 14.00 (pozostawienie wiadomości na sekretarce nie jest równoznaczne z zapisem do spisu)
 2. e-mailowo:  nowyjork.wybory@msz.gov.pl
 3. pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland in New York, 233 Madison Avenue (Jan Karski Corner), New York, NY 10016
 4. ustnie: w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku
 5. faksem, nr faksu: +1 646 237 2116

 

Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles:

 1. telefonicznie – nr tel.: +1 310 442 85 00,
 2. e-mailowo: la.polishconsulate@msz.gov.pl
 3. pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland, 12400 Wilshire Blvd, Suite 555, Los Angeles, CA 90025,
 4. ustnie: w siedzibie Konsulatu
 5. faksem, nr faksu: +1 310 442 8515.

 

Konsulatu Generalnego RP w Houston:

 1. telefonicznie: +1 713 479 6770
 2. e-mailowo: houston.kg.sekretariat@msz.gov.pl
 3. pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland, 3040 Post Oak Blvd, Suite 525, Houston, TX 77056
 4. ustnie, w siedzibie: 3040 Post Oak Blvd, Suite 525, Houston, TX 77056
 5. faksem, nr faksu: +1 713 993 9685

 

Konsulatu Generalnego RP w Chicago:

 1. telefonicznie, nr tel.: 312 337 8166
 2. e-mailowo: chicago.kg.sekretariat@msz.gov.pl ; chicago.legal@msz.gov.pl
 3. pisemnie, na adres: Consulate General of the Republic of Poland, 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
 4. ustnie: w siedzibie 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
 5. faksem, nr faksu: 312 255 1698

Zgłoszenia można dokonać do dnia 7 maja 2020 r., do godziny 24:00.

Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania nie będzie możliwe.

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie dokonał zgłoszenia do dnia 7 maja 2020 r., może po dniu pierwszego głosowania dokonać takiego zgłoszenia, najpóźniej w 3. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 21 maja 2020 r., do godz. 24:00.

UWAGA: KONSUL NIE WYDAJE ZAŚWIADCZEŃ O PRAWIE DO GŁOSOWANIA

Konsul, w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695) nie będzie wydawał  zaświadczeń o prawie do głosowania. Artykuł 102 wymienionej ustawy przewiduje, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) m.in. w zakresie wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania.

Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl


POMAGAMY!

Potrzebna jest pomoc dla TRÓJKI WSPANIAŁEGO RODZEŃSTWA!

Julia (14 lat), Jakub (10 lat ) i Natalia (7 lat) mieszkają w Tarnowskich Górach w Polsce. Lubią grać w piłkę, bawić się, rysować, czytać, dobrze się uczą.
W wieku przedszkolnym u dzieci zaczął pogarszać się wzrok. W 2016 roku rozpoznano u nich Dystrofię czopkowo- pręcikową obu oczu typu 3B z super normalnymi odpowiedziami pręcikowymi.
BRZMI POWAŻNIE I JEST POWAŻNĄ CHOROBĄ!
Dystrofia jest chorobą genetyczną powodująca uszkodzenie siatkówki oka. Objawy tej choroby to postępujący spadek ostrości wzroku, światłowstręt, zaburzenia widzenia barw, zwężenie pola widzenia, zaburzenie widzenia zmierzchowego. Prowadzi do praktycznej ŚLEPOTY. Jest chorobą cały czas postępującą, na którą jak dotąd nie ma leczenia.
Jest promyk nadziei. Pojawiła się szansa w postaci przeszczepu komórek macierzystych. Obecnie to jedyna dobrze rokująca, ale eksperymentalna terapia, która może pomóc w walce z tą chorobą.

KOSZTY niestety są spore. Dlatego PROSIMY O POMOC. Każdy $1 się liczy! Do uzbierania jest ponad 300 tys. złotych czyli ponad 80 tys. dolarów. DZIĘKUJEMY!

 

ZBÓRKA na zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/ratujmy-wzrok

Więcej informacji i skany dokumentów na stronie: https://www.ratujmywzrok.pl/

 


Apel o pomoc dla Julii Sowinski 

Rodzina 3-letniej Julii Sowinski prosi o pomoc finansową na leczenie ciężko chorej na białaczkę dziewczynki. Julia została zdiagnozowana z wyjątkowo złośliwą postacią leukemii (Acute Meyloid Leukemia) i aktualnie przechodzi chemioterapię w szpitalu dziecięcym im. Ann & Robert H. Lurie w Chicago. Następnym etapem leczenia zalecanym przez specjalistów jest kosztowny zabieg transplantacji komórek macierzystych, po którym Julia będzie w szpitalu pod ścisłą obserwacją. Dlatego mama chrzestna chorej dziewczynki, Dorota Misiuk, założyła konto GoFundMe, gdzie ma nadzieje zebrać 100 tys. dol. na pokrycie kosztów leczenia. Rodzina walczącej z rakiem Julii będzie wdzięczna za modlitwę w intencji wyzdrowienia Julii i za każdy dar pieniężny płacony na konto: https://www.gofundme.com/f/julias-fight-with-cancer?
Pod tym samym adresem znajduje się więcej informacji na temat chorej dziewczynki i prowadzonej akcji. 
(inf. wł.)


Pomoc dla Misi!

Uwaga! Potrzebna pomoc!
Misia miała tylko 5 miesięcy, kiedy wykryto u niej nowotwór. To miało być kolejne zdjęcie do rodzinnego albumu, pamiątka z niemowlęcego okresu, który przecież tak szybko mija… Niestety – na zdjęciu zrobionym aparatem z lampą błyskową zauważyliśmy dziwny odblask. Okazał się złośliwym nowotworem oka…

Więcej informacji i możliwość wsparcia finansowego na stronie:

Go Fund Me: https://www.gofundme.com/help-her-to-see-the-world

lub

https://www.siepomaga.pl/chicago


Apel o pomoc dla Wiktorii

Prosimy o wsparcie wszystkich, którym nie jest obojętny los Wiktorii. Dziewczynka od urodzenia choruje na nieuleczalną ciężką postać artrogrypozy (AMC). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i sztywność stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych.

Dziś Wiktoria staje przed ponowną szansą na kolejny krok ku samodzielności. Obecnie przeszła ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego z przeszczepami kości u dr. Paleya z USA, który jako jedyny podjął się wykonać tak skomplikowane operację. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – ortezy oraz wsparcie na dalsze leczenie. Koszt ortez, leczenia oraz rehabilitacji wyniesie około 35 tys. dol.

Jeśli Wiktoria nie będzie miała zapewnionej codziennej intensywnej rehabilitacji, którą w dużej mierze spełniają ortezy, stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, co doprowadzi do kolejnych ciężkich operacji, tym samym zostanie zaprzepaszczony wieloletni wysiłek i ból, a przede wszystkim zostanie skazana do końca życia na wózek inwalidzki i całkowitą zależność od innych osób.

Dzięki Wam, ludziom wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie oraz pomoc w jej tak trudnym przejściu przez życie. Dziękujemy z całego serca za każdą pomoc dla Wiktorii.                                                       

Zbiórka prowadzona jest na platformie GoFundMe – Polonia dla Wiktorii. Bezpośredni link:  https://www.gofundme.com/f/polonia-dla-wiktorii


Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja


Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)


Pomoc dla Teresy!
Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!


Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację


Pomoc dla chorego Dawidka

Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd


Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.


Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.


Co słychać wśród Podhalan

UWAGA!
Wszystkie dotychczas zaplanowane imprezy i wydarzenie Związku Podhalan w Północnej Ameryce są czasowo zawieszane. Powód wszystkim dobrze znany. Na bieżąco będziemy informować o ewentualnych zmianach i terminach. O zebraniach w Kołach ZPPA informuje Prezes Kola lub członkowie Zarzadu.