REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisZasłużona kara? Zbyt surowa, czy zbyt łagodna?

Zasłużona kara? Zbyt surowa, czy zbyt łagodna?

-

REKLAMA

Skazanie byłego gubernatora Roda Blagojevicha na 14 lat pozbawienia wolności za polityczną korupcję wywołało rozmaite reakcje opinii publicznej. Niektórym mieszkańcom Illinois kara wydaje się zbyt surowa, innym za łagodna, a jeszcze innym – odpowiednia.


Natomiast przedstawiciele federalnego i stanowego wymiaru sprawiedliwości, a także lokalni politycy, wyrażają dość zgodnie aprobatę dla wyroku i nadzieję, że podziała jako straszak na tych, którzy chcieliby uzyskać osobiste korzyści ze sprawowanego urzędu publicznego.

 

Blagojevich jest drugim w ostatniej pięciolatce gubernatorem skazanym za korupcję i czwartym w okresie ponad trzydziestoletnim. W tym samym czasie również wielu innych lokalnych urzędników publicznych, rozmaitych szczebli, otrzymało wyroki za sprzedajność, co sugeruje, że więzienie nie jest skuteczną metodą prewencji działań korupcyjnych. Raczej należałoby się zastanowić nad reformą przepisów etycznych obowiązujących urzędników publicznych. Prawdziwej, a nie połowicznej, reformy wymagają też przepisy regulujące gromadzenie funduszy wyborczych. Przydałoby się też ograniczenie urzędniczych kadencji do np. dwóch.

 

Ferowanie coraz ostrzejszych wyroków skorumpowanym urzędnikom publicznym wygląda, jak próba leczenia objawów, a nie przyczyny choroby.

 

Adwokat Sam Adam junior, który bronił Blagojevicha podczas pierwszej rozprawy korupcyjnej, uważa, iż 14-letni wyrok jest zbyt surowy i nie przyniesie spodziewanych skutków, dopóki politycy będą kontrolowali lukratywne kontrakty publiczne.

 

Ponadto Adam junior podkreślił, że w Illinois kara za zabójstwo wynikające z nieostrożnego postępowania wynosi 14 lat. Jego zdaniem Federalny Sąd Apelacyjny powinien przyjrzeć się wyrokowi, który otrzymał Blagojevich i zweryfikować jego podstawy prawne.

 

Jeszcze nie wiadomo, do jakiego zakładu karnego zostanie skierowany były gubernator. Przestępcy skazani na ponad 10 lat w federalnym wymiarze sprawiedliwości zwykle zostają osadzeni w zakładzie karnym o minimalnym lub średnim rygorze w odległości do 500 mil od miejsca zamieszkania. Adwokaci Blagojevicha poproszą o skierowanie go do karnego obozu pracy.

 

Ma on zgłosić się do więzienia 16 lutego 2012 roku.

 

Smutny to epilog kariery politycznej syna serbskiego imigranta. Kilka lat temu zapowiadała się obiecująco. Blagojevich miał nadzieję, że dzięki programom socjalnym, które wprowadzi w Illinois, uzyska platformę do prezydentury. Udało mu się zrealizować tylko niektóre z planowanych inicjatw, jak np. ubezpieczenie zdrowotne dla dzieci AllKids. Zabiegał, ale bez powodzenia, o powszechne ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich mieszkańców stanu.

 

Szansa na karierę polityczną została zaprzepaszczona. Ale przede wszystkim Blagojevich utracił szansę na normalne życie ze swoją rodziną. Były gubernator może odzyskać wolność po 12 latach, jeśli będzie się dobrze sprawował za kratkami. Obchodzący w sobotę 10 grudnia 55 urodziny Blagojevich wyszedłby z więzienia mając 67 lat. Jego córki będą dorosłymi kobietami po trzydziestce.

 

Alicja Otap

REKLAMA

2090410369 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090410669 views

REKLAMA

REKLAMA

2092207129 views

REKLAMA

2090410952 views

REKLAMA

2090411098 views

REKLAMA

2090411242 views