Liga NHL – Niedziela

-

26 zwycięstwo Maple Leafs, z Czerkawskim w składzie

26 zwycięstwo w rozgrywkach NHL, z Mariuszem Czerkawskim w składzie, odnieśli hokeiści Toronto Maple Leafs. Tym razem „Klonowe Liście” pokonały u siebie drużynę New Jersey Devils 4:2. Czerkawski grał 12.41 min.

Oba zespoły zajmują w swych grupach trzecie miejsca: Devils w Atlantic division z dorobkiem 62 pkt, Maple Leafs w Northeast division – 57 pkt.

Czerkawski wystąpił w meczu ligowym po raz osiemnasty w tym sezonie (na 54 mecze drużyny z Toronto). Do składu został włączony za kontuzjowanego Jeffa O’Neilla.

W ekipie Maple Leafs sześciu graczy, w tym m.in. Eric Lindros, odczuwa dolegliwości zdrowotne – trener Pat Quinn musiał wprowadzić korekty do podstawowego składu. „Takich decyzji nie podejmuje się łatwo. Na szczęście przyniosły pozytywny efekt” – powiedział Quinn.

Dwie bramki dla zwycięzców, którzy po dwóch tercjach prowadzili 3:0, uzyskał Rosjanin Aleksiej Ponikarowski, po jednej – Czech Tomas Kaberle i Chris Kilger.

Sukces gospodarzy stanął pod znakiem zapytania, kiedy Devils w okresie 35 sekund na początku trzeciej tercji, po strzałach Briana Gionty i Johna Maddena, doprowadzili do stanu 2:3. Ale bramkarz Maple Leafs, Ed Belfour, gorąco dopingowany przez kibiców, nie dał się już pokonać – w całym meczu obronił 36 strzałów.

Słowak Mirosłav Szatan z New York Islanders po raz siódmy w swojej karierze popisał się hat trickiem w meczu NHL. Tym razem uczynił to w Pittsburghu, w meczu z Penguins. Szatan popisał się także celnym strzałem w serii rzutów karnych, a „Wyspiarze” pokonali gospodarzy 5:4.

Trzy bramki w jednym meczu, po raz pierwszy w karierze, odnotował Scott Hartnell z Nashville Predators. Jego drużyna zwyciężyła Chicago Blackhawks 6:0, zdobywając cztery bramki w pierwszej tercji. Po trzeciej – bramkę Blackhawks opuścił Adam Munro, jego miejsce w 12.03. min zajął Craig Anderson. A bramkarz gospodarzy, Czech Tomas Vokoun, który obronił 40 strzałów, po raz drugi w sezonie zakończył mecz bez straty gola.

Rodak Vokouna, gwiazda NHL, Jaromir Jagr wyprowadził drużynę New York Rangers na pozycję lidera Atlantic division. Dzięki bramce Jagra, w 1.24 min dogrywki, Rangers pokonali w Filadelfii miejscowy zespół Flyers 4:3. Obecnie drużyna nowojorska ma w tabeli punkt przewagi nad swymi sobotnimi rywalami. Miesiąc temu „Lotnicy” mieli przewagę dziewięciu punktów nad Rangers.

O sukcesie hokeistów z Nowego Jorku zadecydowali Europejczycy. Prócz Jagra dla zwycięzców gole uzyskali – Czech Petr Sykora, Słowak Marcelo Hossa i Szwed Michael Nylander. Dla gospodarzy dwie bramki strzelił Mike Knuble, jedną – Jeff Carter.

„Wreszcie pech opuścił mnie w dniu moich urodzin. Ilekroć grałem tego dnia, zawsze przegrywałem. Do dzisiaj!” – powiedział po meczu w Denver bramkarz Detroit Red Wings, Manny Legace. W sobotę Red Wings wygrali z Colorado Avalanche 3:0, a Legace – urodził się 4 lutego 1973 roku w Toronto – obronił 28 strzałów i po raz czwarty w sezonie, a dziesiąty w karierze nie stracił bramki w meczu ligowym.