Strona głównaSportLN siatkarzy - Polska - Słowenia 0:3. Przerwana zwycięska passa

LN siatkarzy – Polska – Słowenia 0:3. Przerwana zwycięska passa

-

Polscy siatkarze przegrali ze Słowenią 0:3 (20:25, 21:25, 18:25) na zakończenie turnieju Ligi Narodów w tureckiej Antalyi. To pierwsza porażka biało-czerwonych. Kolejny turniej podopieczni trenera Nikoli Grbica rozegrają w dniach 4-9 czerwca w japońskiej Fukuoce.

Niedzielne starcie Polski i Słowenii było meczem dwóch niepokonanych zespołów w tureckiej Antalyi. Biało-czerwoni w trzech spotkaniach stracili zaledwie jednego seta, natomiast ich rywale, wciąż walczący o awans na igrzyska olimpijskie, odnieśli dwa zwycięstwa w tie-breakach – z Holandią i Kanadą.

Pierwsze akcje były wyrównane, jednak błąd Mateusza Poręby przy piłce przechodzącej przy stanie 4:4 poskutkował serią punktową Słoweńców (4:7). Pomyłka Bartłomieja Bołądzia w ataku powiększyła dystans (10:15), który po serii zagrań przyjmującego Asseco Resovii Rzeszów Klemena Cebulja wynosił siedem punktów (18:11). Podopieczni trenera Grbica zdołali zniwelować część strat, wykorzystując m.in. błędy przeciwników, jednak zepsuta zagrywka Jakuba Kochanowskiego zakończyła seta (20:25).

Drugą partię na boisku rozpoczął Karol Butryn, który w premierowej odsłonie zastąpił Bołądzia. Początek rywalizacji ponownie był wyrównany, jednak atak Tine Urnauta, a następnie as serwisowy w jego wykonaniu pozwoliły Słoweńcom odskoczyć (12:9). Akcje Butryna oraz błąd Cebulja dały Polakom kontakt punktowy (16:17), ale nie zdołali doprowadzić do wyrównania, bowiem uderzenia Toncka Sterna i Cebulja ponownie zapewniły trzypunktową przewagę przeciwnikom (20:17). Zespół znanego z polskiej ekstraklasy trenera Gheorghe Cretu zwyciężył 25:21 po ataku Urnauta.

Na początku trzeciego seta skuteczna akcja przy mocnej zagrywce Bołądzia, a następnie as serwisowy Bartosza Bednorza dały Polakom pierwsze w tym meczu prowadzenie (7:5). Nie utrzymali go zbyt długo, już chwilę później Słoweńcy przejęli inicjatywę (10:9), a przy serwisie Gregora Ropreta powiększyli przewagę do pięciu punktów (18:13). Biało-czerwoni nie byli w stanie znaleźć sposobu, by zatrzymać rywali w bloku, sami natomiast mieli problemy ze skończeniem akcji i nie zdołali już odrobić tak znaczących strat. Ostatni punkt padł po asie serwisowym Słoweńców (25:18).

Najmocniejszą bronią zespołu trenera Cretu była zagrywka, którą punktowali ośmiokrotnie. Polacy zanotowali tylko dwa asy. Najwięcej punktów po stronie Słowenii zanotował Stern – 20, natomiast liderem ekipy trenera Grbica był Semeniuk – 10.

Porażka 0:3 kosztowała biało-czerwonych aż 15,79 pkt w światowym rankingu. Słoweńcy tyle samo punktów dodali do swojego dorobku.

Niedzielna porażka na 27 zakończyła serię zwycięstw podopiecznych trenera Grbica w oficjalnych meczach.