REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportParaolimpiada - Polacy wrócili do kraju

Paraolimpiada – Polacy wrócili do kraju

-

Igor Sikorski wywalczył w Pjongczangu jedyny medal dla Polski fot.Facebook

Polacy, którzy brali udział w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu, wrócili do kraju. Biało-czerwoni przywieźli jeden medal – brąz wywalczył ścigający się na monoski alpejczyk Igor Sikorski w slalomie gigancie.

„Zdobyliśmy upragniony medal. Dokonaliśmy tego, czego nie udało się w Soczi. Pokazaliśmy, że możemy rywalizować w narciarstwie alpejskim, że możemy też bardzo dobrze występować w narciarstwie biegowym. Cieszę się, że udało nam się pokonać światowe potęgi w tych sportach. To wielki sukces” – podkreślił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

REKLAMA

Jak dodał, podczas imprezy on i zawodnicy odczuwali za pośrednictwem mediów społecznościowych wielkie wsparcie ze strony kibiców w Polsce,

„Ono było potrzebne” – zapewnił.

Podziękował też wszystkim osobom, które przyczyniły się w ostatnich tygodniach do popularyzacji sportu niepełnosprawnych.

„Nie ma już chyba w Polsce takiej osoby, która nie wie, co to są igrzyska paraolimpijskie” – podkreślił.

W biało-czerwonej ekipie, która wylądowała we wtorek na warszawskim lotnisku Okęcie, nie było jej największego pechowca – Wojciecha Taraby. Parasnowboardzista podczas pierwszego treningu w Korei doznał urazu twarzoczaszki i w szpitalu olimpijskim przeszedł operację. Ze względów zdrowotnych do Polski wróci za ok. dwa tygodnie.

Krążek Sikorskiego to 45. medal paraolimpijski w historii dla Polski.

„Bardzo się cieszę, że wywalczyłem ten medal dla Polski. Teraz wiem, że nie walczę o krążki tylko dla siebie, ale również dla kibiców i kraju. To wspaniałe uczucie stanąć na podium w tak wielkiej imprezie” – przyznał 27-letni sportowiec.

Jak podkreślają przedstawiciele PKPar medal Sikorskiego to pierwszy krążek dla Polski w konkurencjach alpejskich od 30 lat i pierwszym w historii polskiego narciarstwa alpejskiego na monoski.

„Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył w to, że w sportach zimowych, w narciarstwie alpejskim możemy zdobyć ten medal” – zwrócił uwagę wicemistrz świata w slalomie z 2017 roku.

Wracających do kraju powitał podsekretarz stanu w MSiT Jan Widera, który podziękował im za ich postawę i zaangażowanie.

„Kolejny raz pokazujecie, że niepełnosprawność nie jest powodem, by nie realizować swoich marzeń i pasji” – zaznaczył.

Podkreślił, że resort systematycznie zwiększa nakłady na sport osób niepełnosprawnych. „Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że sport paraolimpijski niczym nie różni się od sportu olimpijskiego. Posiada tak samo blaski i cienie, ale w serca kibiców wkłada dumę i podziw dla największych atletów świata” – podsumował.

Impreza w Korei Płd. trwała w dniach 9-18 marca. Przystąpiła do niej rekordowa liczba 567 zawodników z 49 krajów – więcej niż kiedykolwiek w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych.

Najwięcej medali zdobyli w niej Amerykanie – 36, w tym 13 złotych, 15 srebrnych i osiem brązowych. Polska z jednym brązowym uplasowała się na 25. pozycji w tej klasyfikacji.

(PAP)

REKLAMA

2090682459 views

REKLAMA

REKLAMA

2090682759 views

REKLAMA

2092479219 views

REKLAMA

2090683042 views

REKLAMA

2090683188 views

REKLAMA

2090683332 views