REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaKoncert Świąteczny zespołów „Polonia” - Wieczór polskich tańców i świątecznych tradycji na...

Koncert Świąteczny zespołów „Polonia” – Wieczór polskich tańców i świątecznych tradycji na Northeast

-

Chicago (Inf. wł.) – Dwunastego grudnia w sali wi-dowiskowej uniwersytetu Northeastern w Chicago odbył się Świąteczny Koncert zespołów pieśni i tańca „Polonia” działających pod egidą Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego. W koncercie prowadzonym przez Marka Dobrzyckiego wystąpiły poszczególne grupy taneczne zespołów „Polonia” i „Mała Polonia” prezentując tańce z różnych regionów Polski. Grupa „Krasnoludków” przygotowała inscenizację ze Świętą Rodziną. Tancerzom akompaniował Mieczysław Dziś, a nad całością czuwała dyrektor Anna Krysińska.
Ponad dwie godziny trwającą imprezę obejrzała liczna publiczność podziwiając piękne wykonanie tańców polskich i ludowych. Wśród publiczności byli aktualni włodarze ZPRK na czele z prezesem Wallace Ożogiem i wiceprezes Anną Sokołowską oraz były wieloletni prezes Edward Dykla, który jest członkiem Rady Nadzorczej uniwersytetu.
Dziękując wszystkim za przybycie na koncert, dyrektor Anna Krysińska w serdecznych słowach podziękowała za wspieranie działalności włodarzom ZPRK oraz licznej grupie sponsorów, dzięki którym zespół w ciągu blisko 25 lat istnienia odwiedził kilkadziesiąt krajów na różnych kontynentach uczestnicząc w licznych festiwalach i przeglądach zespołów tanecznych.
Zespoły Pieśni i Tańca „Polonia” i „Mała Polonia” koncertują na przeróżnych uroczystościach polonijnych i amerykańskich. Występują
na: Festiwalu „Polonaise”, Taste of Polonia, Dniach Kultury Etnicznej na uniwersytetach i szkołach amerykańskich, Paradzie 3-Majowej, Dniach Dziedzictwa Polskiego, „Świętojankach” Legionu Młodych Polek, itp.
Zespoły koncertowały na licznych międzynarodowych festiwalach i koncertach. Uczestniczyły w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Ludowych w Winnipeg, Kanada. Koncertowały dla papieża Jana Pawła II w jego prywatnej rezydencji, także koncertowały w Izraelu podczas wizyty Papieża Polaka w tym kraju. W 2002 roku uczestniczyły w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym na Tajwanie. Rok później były uczestnikami Polonijnego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju. W kolejnym roku wyjechały na 14 Festiwal Narodów na Węgrzech, tego samego roku zaliczyły uczestnictwo w 11 Międzynarodowym Festiwalu w Brusach, na Kaszubach, oraz w Festiwalu Euro Folk w Bułgarii, gdzie zespół zdobył Grand Prix. W 2006 roku tancerze bawili na peruwiańskiej ziemi. Dwa lata później odwiedzili Hiszpanię i Portugalię, a w obecnym roku gościli w Ekwadorze.
Praktycznie każdego roku jedna z grup bierze udział w zagranicznych występach, gdzie odnosi znaczące sukcesy prezentując barwność, świeżość, autentyzm, oryginalność i wysoki poziom artystyczny. O działalności i pracy artystycznej można uzyskać więcej informacji wchodząc na stronę internetową: www.poloniaensemble.com lub dzwoniąc pod numer telefonu: 847-529-2555.
Wszystko zaczęło się w 1984 roku, kiedy to Cecylia Rożnowska przyjechała do Ameryki. Tutaj wraz z córką – Anną Krysiński zaczęły organizować młodzieżowe zespoły taneczne w ramach Północno–Zachodniego Centrum Polskich Tańców i Kultury. Pani Cecylia Rożnowska przez wiele lat była nauczycielem akademickim w Polsce i wieloletnim dyrektorem artystycznym zespołu „Warmia”.
Popularna pani „Celinka” uważa, że nauka tańca, to nie tylko zapoznanie dzieci i wyćwiczenie z nimi odpowiednich kroków dla walca, polki, tanga, poloneza, kujawiaka, oberka czy mazura, ale ważna jest również cała otoczka psychologiczna. Koniecznym jest też zapoznanie młodzieży ze sztuką ludową, zwyczajami i obrzędami. To wszystko dopiero daje pełniejszy obraz naszego folkloru.
– Powiem panu, że te blisko dwadzieścia pięć pracowitych lat w polonijnym środowisku było niesamowite – wyznała mi pani „Celinka”, która ze względu na ostatnie kłopoty zdrowotne obserwowała koncert z widowni. – Mimo rozmaitych trudności potrafiłyśmy zaszczepić w tych młodych sercach umiłowanie do tańca, do polskości, do naszego folkloru i to najbardziej cieszy i raduje moje serce.
Na zajęcia przychodzą kolejne pokolenia. Tutaj tańczą moje wnuczęta. Bardzo się cieszę, że mogę pracować z dziećmi i młodzieżą – podkreśliła dyrektor artystyczny zespołów.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak
/www.NNEWSRP.com

REKLAMA

2090656006 views

REKLAMA

REKLAMA

2090656308 views

REKLAMA

2092452768 views

REKLAMA

2090656591 views

REKLAMA

2090656737 views

REKLAMA

2090656881 views