REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaKoncert polskiej muzyki

Koncert polskiej muzyki

-

 

Jedną z ważniejszych imprez kulturalnych, jakie odbyły się w Chicago w weekend poprzedzający obchody Dnia Kazimierza Pułaskiego, był koncert zorganizowany przez Music Institute of Chicago w ramach corocznego Four Score Festival.

REKLAMA

 

W programie festiwalu znalazły się utwory czterech kompozytorów – dwóch polskich i dwóch chińskich. W niedzielę 6 marca w Nichols Concert Hall w Evanston publiczność usłyszała utwory Marty Ptaszyńskiej i Henryka Mikołaja Góreckiego. 

 

Marta Ptaszyńska, urodzona w Warszawie w 1943 roku, od 1972 roku mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem muzyki na Uniwersytecie Chicago. 

 

Rozpoczynała karierę jako wirtuoz perkusji, równocześnie, już w latach 70. komponowała utwory muzyczne dla orkiestr kameralnych, symfonicznych, dla chórów i dla solistów. W dorobku artystycznym Marty Ptaszyńskiej znajdują się dwie opery dla dzieci – „Pan Marimba” oraz „Magiczny Doremik”, a także dwie opery dla dorosłych – „Oscar of Alva” i „Kochankowie z klasztoru Valldemosa.” Premiera tej drugiej miała miejsce 18 grudnia ubiegłego roku w Teatrze Wielkim w Łodzi i była wielkim sukcesem. Kompozytorka uczciła nią 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina. Chopinowi poświęciła także inny swój utwór, „Fanfare in Memoriam Frederic Chopin”, skomponowany w 1999 roku. Innym wielkim Polakiem, któremu dedykowała swą kompozycję w 1982 roku, był papież Jan Paweł II. Warto wspomnieć, że duży rozgłos zdobył też utwór „Holocaust Memorial Cantata” (1992).

 

W pierwszej części programu w Nichols Concert Hall znalazły się następujące utwory pani Marty: 

 

– „Ajikan – Unfolding Light” (1989), tytuł oznacza najwyższe oświecenie; utwór powstały z fascynacji buddyjską filozofią zen. Wykonawcami byli: Caroline Pittman (flet) i Kevin Kosnik (perkusja)

 

– „Recitativo, Arioso and Toccata” – trzy krótkie utwory skrzypcowe, ktore wykonała Desirée Ruhstrat.

 

– „Pianophonia” – kolejne trzy utwory, zainspirowane współczesnym malarstwem, w interpretacji Abrahama Stokmana (fortepian),

 

– „Mosaics” w wykonaniu kwartetu: Robert Waters (skrzypce), Sang Mee Lee (skrzypce), Dominic Johnson (altówka) i Jared Scott (wiolonczela). Utwór powstał na zamówienie znakomitego kwartetu Pacifica String Quartet.

 

W części poświęconej muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) wykonano utwór „Good Night,” op. 63. Mark George, dyrektor Music Institute of Chicago, zapowiedział to dzieło jako swego rodzaju requiem dla ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Utwór Góreckiego – w przeciwieństwie do dynamicznych kompozycji Marty Ptaszyńskiej – wprowadził słuchaczy w nastrój zadumy. 

 

Henryk Mikołaj Górecki w latach 1960. wspólnie z grupą kompozytorów polskich (m.in. Krzysztof Penderecki i Kazimierz Serocki) wypracował kierunek muzyczny zwany sonoryzmem, którego elementem formotwórczym było samo brzmienie, zazwyczaj wydobywane nietradycyjnymi sposobami z tradycyjnych instrumentów. Szczytowym osiągnięciem Góreckiego w tym okresie był utwór „Scontri” (Zderzenia) i cykl „Genesis.” 

 

Koncert był dużym wydarzeniem. Wielu jego uczestników zgromadziło się po zakończeniu w foyer, by podzielić się refleksjami, porozmawiać z organizatorami, z wykonawcami i z Martą Ptaszyńską. 

 

Uczestniczył w koncercie konsul Zygmunt Matynia z małżonką. Wśród publiczności byli też studenci uczelni muzycznych.

Maria Zakrzewska

Zakrzewska

REKLAMA

2090672742 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090673042 views

REKLAMA

2092469502 views

REKLAMA

2090673325 views

REKLAMA

2090673472 views

REKLAMA

2090673616 views