REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwum‘‘Hepatitis” C, – czyli żółtaczka wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C

‘‘Hepatitis” C, – czyli żółtaczka wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C

-

Medycyna w pigułce

REKLAMA


„Hepatitis” w medycznej terminologii oznacza stan zapalny wątroby. Wątroba jest niezbędnym do życia organem odpowiedzialnym za wytwarzanie substancji odżywczych, filtrującym naszą krew, pomaga usuwać toksyny i szkodliwe substancje, jest ważna w procesie zwalczania infekcji, przemianach metabolicznych i procesie trawienia. Stan zapalny wątroby powoduje zaburzenie jej funkcjonowania i jest najczęściej wywołany przez infekcje wirusowe. W Ameryce najczęściej odpowiedzialne za zapalenie wątroby są wirusy zapalenia wątroby typu A, typu B oraz typu C.

 

Zapalenie wątroby może również wystąpić przy zatruciu organizmu przez toksyny, lekarstwa, nadmierne spożycie alkoholu, oraz przy wielu innych chorobach. Polska nazwa żółtaczka pochodzi od żółtego zabarwienia skóry, spojówek oraz śluzówki jamy ustnej, towarzyszące tylko przypadkom ciężkiego zapalenia wątroby. Żółte zabarwienie wiąże się z wysokim poziomem bilirubiny, której uszkodzona wątroba nie jest w stanie usuwać z organizmu.

 

– Czym jest „Hepatitis” C?

Jest to choroba zakaźna wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C.

 

W początkowej fazie infekcja może przebiegać bardzo łagodnie i prawie niezauważalnie, ale może również prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, wymagającego leczenia szpitalnego.

 

„Ostra faza” zapalenia wątroby występuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy od zakażenia wirusem żółtaczki/Hepatitis C. Z nieznanych powodów około 15 – 25% zainfekowanych osób zdrowieje bez żadnego leczenia. W pozostałych przypadkach choroba przechodzi w chroniczne, czyli przewlekłe, zapalenie wątroby.

 

„Chroniczne” zapalenie wątroby jest wywołane przez wirusa Hepatitis C, którego nasz organizm nie był w stanie sam zwalczyć. Z czasem chroniczny stan zapalny może prowadzić do częściowego lub całkowitego uszkodzenia wątroby oraz raka wątroby. Przyjmuje się, że na każde 100 zainfekowanych osób 80 zostanie nosicielem tej choroby; 65 osób rozwinie przewlekłe zapalenie wątroby; ciężkie uszkodzenie wątroby czeka około 12 osób, z których co trzecia umrze na całkowitą niewydolność wątroby.

 

– Jak dochodzi do zarażenia chorobą?

 

Zwykle do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby. Przed rokiem 1992, zanim wprowadzono szczegółowe badanie podawanej krwi, do infekcji dochodziło przy transfuzji krwi lub przeszczepie narządów. W chwili obecnej najczęściej dochodzi do infekcji u narkomanów, używających wspólnej igły do wstrzykiwania narkotyku, lub poprzez uszkodzenia skóry, gdzie jest możliwość dostania się wirusa bezpośrednio do krwiobiegu.

 

– Czy można zarazić się poprzez drogę płciową?

 

Tak, ale do tej pory nie wiemy, jak często dochodzi do zarażenia zdrowej osoby przez nosiciela Hepatitis C. Przyjmuje się, że zakażeniu ulegają częściej osoby chorujące na choroby przenoszone drogą seksualną, chorujące na HIV, mające wielu partnerów seksualnych oraz osoby o homoseksualnych preferencjach. Można zarazić się chorobą przy tatuażu lub kolczykowaniu ciała, jeżeli jest to wykonywane bez odpowiedniej sterylizacji narzędzi.

 

Około 3.2 miliona ludzi w Ameryce choruje na przewlekłe zapalenie wątroby. Większość tych osób nie wie, że jest zainfekowana. Około 12 000 osób umiera co roku z powodu powikłań związanych z tą chorobą.

 

– Jakie są objawy choroby?

Wiele osób nie ma żadnych objawów i nie wie, że jest zarażona. Nawet w przypadku bezobjawowej choroby badania krwi są w stanie wykazać obecność wirusa.

 

U osób wykazujących objawy choroby mogą one wystąpić z reguły od dwóch tygodni do 6 miesięcy od zarażenia. Czasami objawy choroby ujawniają się nawet dopiero po 30 latach od zarażenia wirusem Hepatitis C. Zapalenie wirusowe wątroby może objawiać się gorączką, zmęczeniem, utratą apetytu, nudnościami, pobolewaniem brzucha i w cięższych przypadkach wymiotami, ciemnym moczem, szarymi stolcami, żółtym zabarwieniem skóry i bólami stawów.

 

– Jak choroba jest diagnozowana?

Hepatitis C wykrywa się przez badanie laboratoryjne krwi. Te badanie wykrywa przeciwciała przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Jeżeli to badanie wykaże obecność przeciwciał, to wtedy należy zrobić bardziej specyficzne badanie, wykazujące obecność samego wirusa, gdyż same przeciwciała mogą być obecne we krwi osób, które zwalczyły infekcję.

 

– Kto powinien badać się na obecność wirusa Hepatitis C?

Do tej grupy należą osoby, które wstrzykują sobie narkotyki lub robiły to dawno temu, chore na HIV, mające nieprawidłowe wyniki testów na wątrobę lub podejrzewane o chorobę wątroby, otrzymywały krew przed 1992 rokiem, miały kontakt z krwią poprzez skaleczoną skórę, osoby otrzymujące dializy krwi, mające wielu partnerów seksualnych, będące w związkach homoseksualnych lub które chorowały na choroby przenoszone drogą seksualną.

 

– Czy i jak można zapobiec chorobie?

 

Przede wszystkim nie używać wspólnych igieł do wstrzykiwania kosmetyków, steroidów lub narkotyków. Nie używać maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, obcinaczy do paznokci czy też urządzeń do monitorowania cukru we krwi, należących do innych osób. Nie wykonywać tatuaży czy przekłuwania skóry w miejscach, które nie przestrzegają odpowiedniej higieny i sterylności wykonywanych zabiegów.

 

– Czy istnieje szczepionka przeciw Hepatitis C?

Nie, jeszcze nie ma, ale wiele laboratoriów pracuje nad taką szczepionką.

 

– Czy można się wyleczyć z tej choroby?

 

Leczenie zachorowania polega na odpowiednim odżywianiu, odpoczynku, podawaniu środków przeciw-wirusowych. Leczenie ma na celu ochronę przed uszkodzeniem wątroby. Uszkodzenie wątroby może postępować nawet u osób, które czują się dobrze i nie mają żadnych z powyższych objawów chorobowych. Czasami leczenie lekami przeciw-wirusowymi może całkowicie wyleczyć z zakażenia wirusem, ale głównie pozwala złagodzić objawy choroby. Osoby zarażone wirusem Hepatitis C powinny być pod kontrolą lekarza oraz robić okresowe badania krwi. Powinny również konsultować ze swoim lekarzem używanie wszelkich preparatów ziołowych, leków bez recepty, naturalnych suplementów i witamin.

 

***

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. (773) 481-2504.

REKLAMA

2090645421 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090645721 views

REKLAMA

2092442181 views

REKLAMA

2090646004 views

REKLAMA

2090646150 views

REKLAMA

2090646294 views