REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumBez potasu ani rusz

Bez potasu ani rusz

-

Żeby zdrowym być

REKLAMA

Dorota Feluś


O tym, jak bardzo ważnym pierwiastkiem w organiźmie jest potas, wiadomo od dawna. Najnowsze badania naukowe wykazały dodatkową jego zaletę – może neutralizować szkodliwe działanie sodu.

 

Ważny pierwiastek

O ogromnej wadze potasu świadczy choćby fakt, że potas znajduje się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Odpowiada za pracę mięśni i układu nerwowego, a także za dotlenienie mózgu (bardzo dobrze wpływa na koncentrację), poprawia wrażliwość organizmu na insulinę, a także kontroluje pracę nerek i ciśnienie. Podczas jednego z ostatnich badań zaobserwowano, że organizm człowieka cierpiącego na nadciśnienie stara się ze wszelkich sił zatrzymać potas, co świadczy o tym, że pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Potwierdzono, że regularne dostarczanie potasu w diecie może skutecznie obniżać ciśnienie.

 

Zbyt mała ilość potasu może objawiać się: utratą apetytu i osłabieniem organizmu, arytmią serca, podwyższonym ciśnieniem, bólami głowy, a także kłopotami z koncentracją i snem, uczuciem niepokoju, nerwowością, bolesnymi skurczami mięśni szczególnie dokuczliwymi nocą, puchnięciem rąk i nóg.

 

Znaczny ubytek potasu z organizmu może powodować:

 

• przyjmowanie środków moczopędnych (potas naturalnie wydalany jest z organizmu z moczem),

 

• przyjmowanie leków na nadciśnienie lub nasercowych, które działają moczopędnie,

 

• odchudzanie się, zwłaszcza z wykorzystaniem środków przeczyszczających,

 

• nadużywanie alkoholu,

 

• biegunka,

 

• wymioty,

 

• duży wysiłek fizyczny,

 

• obfite pocenie się,

 

• niewłaściwa dieta – ob- fitująca w tłuste mięso i uboga w warzywa i owoce.

 

Najnowsze badanie

Ostatnie badanie uczeni z Disease Control and Prevention prowadzili przez 15 lat. W tym czasie z grupy obserwowanych 12 tysięcy ochotników w wieku powyżej 20 lat zmarło 2270 osób. U 825 z nich przyczyną zgonu były choroby serca, u 433 – zatory i udary mózgu. Stwierdzono, że osoby, które spożywają dużo soli kuchennej i niewiele potasu są dwukrotnie bardziej narażone na zgon z powodu zawału serca w porównaniu do osób, w których diecie jest zarówno dużo sodu, jak i potasu. Na podstawie tego wysnuto wniosek, że potas neutralizuje szkodliwe działanie soli. Wiadomo, że sól kuchenna zawiera niemal wyłącznie chlorek sodu, który, jak się powszechnie uważa, spożywany w nadmiarze może powodować nadciśnienie tętnicze krwi, co z kolei sprzyja chorobie niedokrwiennej serca oraz udarom mózgu.

 

– Potas może neutralizować szkodliwe działanie sodu. Dopiero, gdy jest go zbyt mało, sól wykazuje szkodliwe działanie – twierdzi dr Elena Kuklina z CDC, jedna z autorek badania.

 

Nie zdołano ustalić, w jaki sposób potas neutralizuje szkodliwe działanie soli kuchennej. Przy okazji wykryto za to, że zbyt mała zawartość potasu aż o 50% zwiększa ryzyko zgonu z innych przyczyn.

 

Z tych samych badań CDC wynika, że szkodliwa jest większa niż zalecana konsumpcja soli i to bez względu na poziom potasu w organizmie. Osoby, które spożywały dziennie 5 g chlorku sodu prawie dwukrotnie częściej umierały na serce niż te, w których diecie były jedynie 2 g soli.

 

Wyniki badania zostały opublikowane w „Archives of Internal Medicine”.

 

Najlepsze źródła potasu

Żeby zwiększyć zawartość potasu w organizmie, nie wystarczy zażywać go w tabletkach. W tej kwestii najważniejsze jest wzbogacenie codziennego jadłospisu w obfitujące w ten pierwiastek produkty. Dziennie spożycie potasu powinno wynosić 4,7 g.

 

Poniżej podajemy produkty, które wiodą prym pod względem ilości tego pierwiastka (ilość w 100 g):

 

suszone morele – 1666 mg (wybierać organiczne, gdyż wtedy nie zawierają szkodliwej siarki),

 

suszone figi – 938 mg,

 

awokado – 600 mg (świetne w sałatce oraz zmiksowane z czosnkiem jako pasta na kanapkę),

 

banany – 395 mg (bardzo łatwo przyswajalne, idealne na drugie śniadanie),

 

ziemniaki – 357 mg (by zachować wartości odżywcze należy je piec lub gotować w łupinkach),

 

seler – 320 mg,

 

kiwi – 290 mg,

 

pomidory – 282 mg (idealne źródło nie tylko potasu, ale i wapnia zapobiegającego m.in. osteoporozie; można je spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci przecierów i soków),

 

grejpfruty – 277 mg.

 

Inne bogate źródła potasu to: rośliny strączkowe, owoce cytrusowe, cantalupe, pestki słonecznika, liście mięty, zielone warzywa oraz orzechy.

 

Przy nagłym spadku poziomu potasu (biegunka, wymioty, obfite pocenie się) należy jak najszybciej uzupełnić braki, pijąc dużo wody mineralnej, słabych herbat ziołowych, najlepiej z mięty lub rumianku, lub siegając po gotowe preparaty zawierające ten pierwiastek.

 

Należy pamiętać, że w przypadku tego pierwiastka równie niebezpieczny jak niedobór jest jego nadmiar. Może on powodować kołatanie serca czy mrowienie języka i ust. Jednak taka sytuacja może zaistnieć tylko u osób, które na własną rękę łykają duże ilości potasu w tabletkach. Ci, którzy jedzą dużo produktów naturalnych obfitujących w ten pierwiastek, nie muszą się martwić ”przedawkowaniem“.

REKLAMA

2090967750 views

REKLAMA

2090968050 views

REKLAMA

2092764510 views

REKLAMA

2090968333 views

REKLAMA

2090968479 views

REKLAMA

2090968623 views