REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Nago do samolotu

-

Trwa dyskusja na temat systemu kontrolnego na lotniskach po nieudanej próbie zamachu na samolot linii Northwest lecący z Amsterdamu do Detroit. W Kongresie jest projekt ustawy zezwalający na powszechne stosowanie we wszystkich portach lotniczych Stanów Zjednoczonych skanerów prześwietlających ubrania pasażerów.

Wprawdzie, ani Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), ani Biuro Bezpieczeństwa Transportu (TSA) nie potrzebują pozwolenia Kongresu na stosowanie tego typu urządzenia, to jednak federalne rozporządzenie obligatoryjnie wprowadziłoby zastosowanie tego typu kontroli. Obecnie tylko 19 lotnisk amerykańskich jest wyposażonych w skanery prześwietlające ciało podróżnych, którym i tak  pozostawia się opcję obmacania zamiast prześwietlenia skanerem.Skaner1

REKLAMA

Jeśli Kongres przegłosuje ustawę nakazującą wprowadzenie tych urządzeń , wówczas trafią one do wszystkich  560. portów lotniczych USA.  Urządzenia pracujące w częstotliwościach rzędu teraherców pozwalają na dokłady obgląd ciała pasażera a tym samym na wykrycie materiału wybuchowego PETN, ceramicznych noży a także płynów, czego nie rozpoznają stosowane obecnie wykrywacze metalu.

Jednak  przeciwni  zastosowaniu tych urządzeń są przedstawiciele Amerykańskiego Związku Wolności Obywatelskich (ACLU), których zdaniem, po pierwsze, zdjęcia ciała pasażerów, a więc także ich stref intymnych, jest naruszeniem prywatności, a po drugie, będzie prowadziło do nadużyć w postaci przecieku zarejestrowanych obrazów do internetu: ” Jeśli jakikolwiek celebryta będzie przechodził przez tego typu skaner, to jego nagie zdjęcie i tak skończy w internecie” – mówi Jay Stanley, ekspert ds. prywatności z ACLU i dodaje: „Oczywiście bylibyśmy najbezpieczniejsi latając nago”.

Sprawa zachowania prywatności pasażerów jest przedmiotem wyścigu wśród producentów skanerów prześwietlających ubrania podróżnych. Standardowe urządzenie, takie jakie stosuje się obecnie  na 19-tu amerykańskich lotniskach, kosztuje od 130. do 160. tyś dol. Firma Millivision z Massachusetts za 180 tyś. dol. proponuje skaner pracujący w trybie zachowania prywatności, a mianowicie na monitorze podświetla na czerwono jedynie schowane przedmioty.

Holendrzy zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych trzech tygodni na lotnisku Schipho, gdzie niedoszły zamachowiec z Nigerii wsiadł do samolotu lecącego do Detroit, wprowadzają skanery prześwietlające ubrania podróżnych.

MB ( Reuters, inf. wł.)

Copyright ©2009 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2090673895 views

REKLAMA

REKLAMA

2090674195 views

REKLAMA

2092470655 views

REKLAMA

2090674478 views

REKLAMA

2090674624 views

REKLAMA

2090674768 views