REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Illinois w Kongresie

-

Waszyngton, Chicago (CST, CT, inf. wł.) – Wczoraj odbyła się inauguracja 109. Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Na urzędy zaprzysiężeni zostali demokraci: senator Barack Obama oraz kongresmani Daniel Lipinski, który w 3. okręgu objął urząd po swoim ojcu kongresmanie Williamie O. Lipinskim i Melissa Bean, która w 8. okręgu wyborczym (na północno-zachodnich przedmieściach) pokonała po zaciętej walce długoletniego, republikańskiego kongresmana Philipa Crane’a.

Choć Obama jest w Senacie nowicjuszem i członkiem mniejszościowej partii, to rozpoczyna urzędowanie w obliczu wielkich – wręcz nierealistycznych – oczekiwań i nadziei ze strony społeczeństwa i mediów. Obama zdobył ogromną popularność, na miarę gwiazdy hollywoodzkiej, podczas ostatniej Konwencji Partii Demokratycznej w Bostonie, na której wygłosił porywjące przemówienie.

Senator Obama powiedział, że nie traktuje poważnie lansowanego przez media gwiazdorskiego wizerunku. Zapewnił, że jest świadomy swojego statusu nowicjusza i członka partii mniejszości. Podkreślił, że czeka na niego mnóstwo ciężkiej pracy. Obama został nominowany do trzech prestiżowych komitetów senackich: transportu i komunikacji lądowej, ochrony środowiska, a także ds. weterańskich i międzynarodowych.

Starszy od niego stażem, senator Dick Durbin, demokrata z Illinois, objął drugie w hierarchii senackich demokratów stanowisko „naganiacza głosów” (tzw. whipa). Sen. Durbin pozostał na sprawowanych dotychczas stanowiskach w prestiżowym Senackim Komitecie ds. Wydatkowania Funduszy oraz ds. Sądownictwa i Przepisów. Durbin zrezygnował z członkostwa w Senackim Komitecie ds. Rządowych oraz ds. Wywiadu z uwagi na obo wiązki związane z funkcją whipa.

Obama jako członek Komitetu ds. Ochrony środowiska i Prac Publicznych będzie uczestniczył w procedurach decyzyjnych dotyczących komunikacji autobusowej, kolejowej oraz autostrad, a także systemu zapór wodnych.

Aż siedem tego rodzaju projektów wodnych na rzece Mississippi czeka na zatwierdzenie przez Kongres USA. Nowy Kongres podejmie debatę na projektem ustawy dotyczącej środków komunikacji i transportu. Illinois z niecierpliwością czeka na rozpatrzenie tej ustawy, ponieważ od niej zależą fundusze na autostrady i środki lokomocji miejskiej i podmiejskiej w naszym stanie.

Obama oświadczył, że Komitet ds. Weterańskich wybrał po to, by uważnie przyjrzeć się zjawisku dysproporcji w świadczeniach dla weteranów mieszkających w różnych stanach. Wyjątkowo trudna sytuacja weteranów z Illinois jest jednym z jego priorytetów. Dennis Hastert, republi kański kongresman z Yorkville w Illinois został wybrany przez republikańskich kongresmanów już po raz czwarty z rzędu na wpływowe stanowisko marszałka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Kongr. Hastert oświadczył, że czeka go mnóstwo pracy w obecnej sesji Kongresu, który ma m.in. zająć się reformą ubezpieczeń państwowych Social Security oraz systemu podatkowego.

Kongr. Melissa Bean poinformowała, że działa już jej terenowe biuro. Jeszcze do niedawna miała ona trudności z formalnym przejęciem obowiązków, ponieważ personel ustępującgo kongresmana Crane’a odmawiał jakiejkolwiek współpracy. (ao)

REKLAMA

2094047012 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094047296 views

REKLAMA

2095843745 views

REKLAMA

2094047546 views

REKLAMA

2094047684 views

REKLAMA

2094047825 views