Strona głównaSportPiłkarski PP - Lech pierwszym finalistą, szlagier w środę

Piłkarski PP – Lech pierwszym finalistą, szlagier w środę

-

Piłkarze Lecha Poznań jako pierwsi awansowali do finału Pucharu Polski. We wtorkowym meczu pokonali w Grudziądzu występującą na czwartym poziomie rozgrywek Olimpię 3:0. W środę szlagier – broniący trofeum Raków Częstochowa zagra z mistrzem kraju Legią Warszawa.

Wynik w Grudziądzu otworzył w 26. minucie Dawid Kownacki, a na początku drugiej połowy dwa gole dla „Kolejorza” strzelił Szkot Barry Douglas.

Gospodarze od 54. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Piotra Witasika.

Olimpia odpadła, ale jej postawa to i tak największa sensacja obecnej edycji. Trzecioligowy (czwarty poziom) zespół z Grudziądza wyeliminował w ćwierćfinale po rzutach karnych Wisłę Kraków. Niespodzianka tym większa, że był to pierwszy oficjalny mecz Olimpii w 2022 roku, ligę wznowiła bowiem dopiero w połowie marca.

Drużyna z Grudziądza świetnie radziła sobie wcześniej również z rywalami z Wielkopolski. W 1/16 finału wyeliminowała drugoligowe rezerwy Lecha (3:0), a rundę wcześniej wygrała z ekstraklasową Wartą Poznań 2:0.

W środę, również o godz. 18, rozpocznie się szlagierowy mecz w Częstochowie, gdzie Raków podejmie Legię.

Wprawdzie legioniści – wciąż jeszcze aktualni mistrzowie Polski – w tabeli ekstraklasy zajmują 10. miejsce (35 pkt), ale w tym roku pokazują znacznie lepszą formę niż w trakcie fatalnej dla nich jesieni.

W sześciu ostatnich meczach ligowych zanotowali pięć zwycięstw i jeden remis – 19 marca na wyjeździe 1:1 właśnie z Rakowem.

Częstochowski zespół to aktualny wicelider ekstraklasy (55 pkt). Podopieczni Marka Papszuna nie przegrali żadnego z dziewięciu ostatnich meczów, a licząc z Pucharem Polski – dziesięciu.

Podobnie jak w poprzednich rundach PP nie ma meczów rewanżowych. Zgodnie z przepisami, gospodarzem jest drużyna występująca w niższej klasie, a w przypadku drużyn z tej samej ligi – ta, która została wylosowana jako pierwsza.

Finał Fortuna Pucharu Polski 2021/22 odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym.

W puli nagród jest 10 milionów złotych, z czego połowa trafi do zdobywcy trofeum.