Strona głównaSportPiłkarska LM - remisy w Madrycie i Lizbonie, Haller znowu trafił

Piłkarska LM – remisy w Madrycie i Lizbonie, Haller znowu trafił

-

Atletico Madryt zremisowało z Manchesterem United 1:1, a Benfica Lizbona z Ajaksem Amsterdam 2:2 w środowych meczach kończących pierwszą fazę rywalizacji w 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Na Wanda Metropolitano w stolicy Hiszpanii Atletico, które praktycznie straciło już szanse na obronę tytułu mistrza kraju, objęło prowadzenie już w siódmej minucie. Gola zdobył głową Portugalczyk Joao Felix. Gospodarze mogli podwyższyć tuż przed przerwą, ale Chorwat Sime Vrsaljko trafił w poprzeczkę.

Drużyna angielska obudziła się dopiero po zmianach przeprowadzonych przez trenera Ralfa Rangnicka. I właśnie szwedzki rezerwowy Anthony Elanga w 80. minucie znalazł się w dogodnej sytuacji po zagraniu Portugalczyka Bruno Fernandesa i nie dał szans Janowi Oblakowi. 1:1.

„Niesprawiedliwość pisana wielkimi literami” – ocenił wynik dziennik „As”, który przypomniał, że choć ekipa trenera Diego Simeone nie wygrała szóstego z rzędu meczu LM na własnym stadionie, to tym razem była lepsza i zasłużyła na pochwały.

Elanga, pochodzący z Malmoe 19-latek, przed którym decyzja o wyborze reprezentacji, bo na Wyspach Brytyjskich mieszka już siedem lat, zdobył gola numer 500 dla „Czerwonych Diabłów” w historii ich występów w rywalizacji o najcenniejsze europejskie klubowe trofeum. Jak wyliczyli statystycy Opta, więcej mają tylko Real Madryt – 1001, Bayern Monachium – 760 i Barcelona – 624.

W Lizbonie już do przerwy padły trzy gole. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Sebastian Haller. Urodzony we Francji reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej jest objawienie tej edycji LM. Na stadionie Benfiki najpierw trafił jednak do własnej bramki, ale szybko się zrehabilitował i dzięki jego 11. golowi w rozgrywkach Ajax prowadził 2:1.

27-letni były zawodnik m.in. Eintrachtu Frankfurt czy West Ham United otwiera klasyfikację strzelców. Dwie bramki mniej ma w dorobku Robert Lewandowski z Bayernu Monachium.

W 72. minucie remis gospodarzom uratował Ukrainiec Roman Jaremczuk. To jego pierwszy gol w LM.

We wtorek Chelsea Londyn wygrała z mistrzem Francji – Lille OSC 2:0, a Villarreal zremisował z Juventusem Turyn 1:1.

Debiutujący w barwach „Juve” w tych rozgrywkach Dusan Vlahovic potrzebował dokładnie 33 sekund, żeby umieścić piłkę w siatce. 22-letni Serb piłkarzem „Starej Damy” został 28 stycznia, przechodząc do Turynu z Fiorentiny za ok. 70 milionów euro. Była to najwyższa suma w zimowym okienku transferowym w historii włoskiego futbolu i jednocześnie najwyższa tej zimy w całej Europie.

Nie był to jednak najszybszy gol debiutanta w historii Champions League. Rekord należy do Jewhena Konoplianki. 15 września 2015 roku Ukrainiec, który obecnie jest zawodnikiem… Cracovii, zdobył bramkę dla Sevilli w meczu z Borussią Moenchengladbach po zaledwie 19 sekundach od pojawienia się na boisku w 83. minucie gry. Vlahovic jest drugim najszybszym strzelcem wśród zawodników rozgrywających pierwszy mecz w Lidze Mistrzów.

Dobrze w bramce Juventusu spisywał się Wojciech Szczęsny, ale w 66. minucie nie miał szans w sytuacji sam na sam z Danielem Parejo.

Na Stamford Bridge broniąca trofeum Chelsea, bez Romelu Lukaku w składzie, łatwo poradziła sobie z Lille, wygrywając 2:0. Pierwszą bramkę w ósmej minucie zdobył Niemiec Kai Havertz, a rezultat ustalił w 63. Amerykanin Christian Pulisic.

Spotkania 1/8 finału tradycyjnie podzielono na cztery terminy. Część odbyła się już w poprzednim tygodniu.

Bayern, z Lewandowskim w składzie, zremisował dość szczęśliwie na wyjeździe z FC Salzburg 1:1, Inter Mediolan przegrał u siebie z Liverpoolem 0:2, Manchester City pokonał na wyjeździe Sporting Lizbona aż 5:0, praktycznie przesądzając sprawę awansu, a w szlagierze Paris Saint-Germain zwyciężył Real Madryt 1:0.

Rewanże zaplanowano na 8-9 marca oraz 15-16 marca. Finał ma zostać rozegrany 28 maja w Sankt Petersburgu.