REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwum70. rocznica Legionu Młodych Polek

70. rocznica Legionu Młodych Polek

-

2 września 1939, na drugi dzień po wybuchu II wojny światowej, Helen Lenard Piekło i grupka młodych dziewcząt powołały do życia Legion Młodych Polek. Głównym celem założycielek tej organizacji było niesienie pomocy rodakom w kraju i na obczyźnie, podtrzymywanie polskich tradycji narodowych oraz przygotowywanie młodzieży żeńskiej do pracy społecznej.

Z informacji historycznej wiadomo, że wybrano nazwę „Legion Młodych Polek”, ponieważ organizacja o nazwie „Legion Polek” już istniała, a z raportu finansowego wynika, że po miesiącu było już 361 członkiń i zebrano $2,695.00. Od samego początku starano się zgromadzić jak najwięcej funduszy na pomoc cierpiącym rodakom, dlatego nie szczędzono wysiłku, aby organizować koncerty, wiece, pokazy mody, bazary itp. Wszystkie imprezy cieszyły się olbrzymim poparciem ze strony Polonii, co przynosiło satysfakcję i zachęcało do dalszej pracy.

REKLAMA

Organizowano andrzejki i świętojanki z zachowaniem zwyczajów, sięgających prastarych czasów słowiańskich. W 1940 roku zorganizowano pierwszy Bal Amarantowy, jedną z najbardziej eleganckich i wytwornych imprez towarzyskich sezonu. Priorytetem dla organizatorów tego pierwszego balu było zorganizowanie imprezy podnoszącej prestiż Polonii, ponieważ przygotowanej na tyle elegancko, by można było na nią zaprosić cieszących się znacznym autorytetem gości spoza polonijnego środowiska. Zaproszono przedstawicieli innych narodowości w celu bliższego zapoznania ich z sytuacją, w jakiej znalazła się Polska pod okupacją hitlerowską. Bal stał się piękną tradycją, która przetrwała do dzisiaj.

W 1945 roku pani Zofia Jaworska zainicjowała grupową prezentację młodych dziewcząt, łącząc tradycje wprowadzania ich w życie towarzyskie i społeczne ze zbiórką funduszy. Tytuł królowej balu przysługuje tej debiutantce, która swoją pracą zjedna sobie największe poparcie wśród ludzi biznesu i gości, a co za tym idzie przyczyni się do zebrania największej ilości funduszy na cele charytatywne.
Legion Młodych Polek to organizacja, w której stanowiska w zarządzie nie mogą być piastowane przez te same osoby dłużej niż przez dwie kadencje. Wybory do zarządu odbywają się co roku i zmiana osób na stanowiskach zapewnia, że nowo wybrani poznają prace organizacji, wprowadzają nowe pomysły i świeży entuzjazm. Prezeski po zakończeniu własnej kadencji stają się automatycznie członkiniami rady nadzorczej Legionu i zawsze służą swoim doświadczeniem i radą.

Obecnie prezeską Legionu jest Teresa Sinkowski i należy w tym miejscu dodać, że prezeski, które pełniły swe funkcje przez dwa lata, dołączają do rady nadzorczej Legionu. Do rady tej obecnie należą: Alice Żurek, Stephanie Jagielski, Marie Krakowski, Maria Chudziński, Maria Bronny Cieśla, Christine Cioromski Marsh, Lucie Bucki, Joan Kosiński, Mary Sendra Anselmo, Grażyna Migała, Shirley Dudziński, Barbara Ciepiela i Lucille Gutowski.

Do tej pory Legion zebrał i przekazał na cele charytatywne blisko ponad 1 milion dolarów. Podczas wojny fundusze Legionu wspomagały tak polski jak i amerykański Czerwony Krzyż, polskich uchodźców, a ponadto wysyłano do Polski wyposażone karetki pogotowia, szyto odzież, robiono swetry i skarpety, przygotowywano wyprawki niemowlęce, opiekowano się żołnierzami Polakami, którym wysyłano listy, czasopisma, książki i małe upominki. Wspomagano akcje pomocy Polsce poprzez pisanie listów do Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Po wojnie Legion nadal pomagał polskim uchodźcom, ale powoli pomoc ta rozszerzała się na inne inicjatywy. Gdy zabłysnął pierwszy promyk nadziei na lepszą przyszłość dla Polski, Legion zaoferował pomoc dla komitetów robotniczych, dla nowo narodzonej Solidarności, wspomagał Bank Leków.

Na własnym podwórku Legion popierał polonijne szkoły, harcerstwo, Polską Opiekę Społeczną i organizacje weteranów wojennych, przekazał także pokaźne fundusze na pomnik Kopernika, który stoi przy Planetarium, na Ośrodek Kopernikowski oraz pomaga Polskiemu Muzeum w Ameryce. Dzięki Legionowi na Uniwersytecie Chicagowskim powstał wydział polskiej literatury i aby zapewnić młodemu pokoleniu możliwość studiowania języka polskiego na tym prestiżowym uniwersytecie, Legion regularnie dofinansowuje ten wydział. Również w prestiżowym uniwersytecie, Legion regularnie dofinansowuje ten wydział. Również w trosce o wyższe wykształcenie młodego pokolenia liderów polonijnych Legion przeznacza pokaźne fundusze na stypendia dla studentów polskiego pochodzenia. W ostatnich latach Legion również przekazał donację na budowę Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

W lipcu 1997 r. w obliczu katastrofalnych powodzi w Polsce Legion Młodych Polek zorganizował zbiórkę najbardziej potrzebnych artykułów higieny osobistej i środków czystości dla ofiar powodzi. Akcja pomocy powodzianom była niezwykle udana i udowodniła, że choć czasy się zmieniły to entuzjazm Legionistek i ogromne poparcie Polonii pozostały niezmienione.

Głównym źrodłem zdobywania funduszy na pomoc licznym potrzebującym jest Bal Amarantowy. Członkinie Legionu dbają o zachowanie pięknej tradycji i starają się, aby impreza ta pozostała jedną z najbardziej eleganckich i wytwornych imprez towarzyskich sezonu. Urok Balu Amarantowego polega między innymi na tym, że impreza przyciąga jak magnes i kto raz zostaje na nią zaproszony, w następnych latach przeważnie staje się stałym bywalcem. Kolejny 71. Bal Amarantowy odbędzie się 13 kwietnia 2010 r., a przewodniczącą Balu jest Teresa Skawski.
W dotychczasowej tradycji Balów Amarantowych przewinęło się przez nie około 500 uroczych debiutantek. Idea Debiutantki Balu Amarantowego wyraża nie tylko uroczą panienkę, ubraną w długą śnieżnobiałą suknię, ale przede wszystkim osobę, która przy pomocy oraz poparciu rodziców, gości i członkiń Legionu Młodych Polek staje się działaczem społecznym, ponieważ pomaga w zbieraniu funduszy, które są następnie przekazywane przez Legion na róźne, godne uwagi cele. Bardzo często debiutanki Balu Amarantowego po wykonaniu pracy społecznej na rzecz Legionu same przekonują się, że człowiek nie może żyć wyłącznie dla siebie i może właśnie to jest powodem, że wiele byłych debiutantek zostało aktywnymi członkiniami Legionu.

Ponieważ Legion Młodych Polek obchodzi w tym roku 70. rocznicę założenia, w Muzeum Polskim od 21 sierpnia do 6 września można oglądać wystawę historyczną poświęconą Legionowi. W ramach jubileuszowych obchodów również będzie zorganizowany bankiet. Przewodniczącą tego bankietu jest Shirley Dudziński, która wraz z prezeską Teresą Sinkowski i wszystkimi członkiniami Legionu Młodych Polek serdecznie wszystkich zaprasza.

Bankiet odbędzie się w niedzielę 13 września 2009 w „Cafe Le Cave” przy 2777 N. Mannheim Rd. w Des Plaines. Początek o godz. 12 w poł., a wyśmienity lunch zostanie podany o 1 po poł. Cena biletów wynosi $70, parking bezpłatny. Po rezerwacje lub dodatkowe informacje należy telefonować do Kathy Wojdyla (847) 421-8137 lub do Shirley Dudziński (773) 763-4069.
Informację przygotowała
Grażyna Migała

REKLAMA

2090648544 views

REKLAMA

REKLAMA

2090648844 views

REKLAMA

2092445304 views

REKLAMA

2090649127 views

REKLAMA

2090649273 views

REKLAMA

2090649417 views