REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Brazylia w obliczu "trzeciej fazy" ataku koronawirusa

Brazylia w obliczu “trzeciej fazy” ataku koronawirusa

-

Brazylia, która w poniedziałek wyprzedziła USA pod względem liczby zmarłych na koronwirusa, staje w obliczu “trzeciej fazy” ataku pandemii: do wielkich miast zaczną teraz masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

Tak przedstawił we wtorek sytuację generał Eduardo Pazuello, mianowany przez prezydenta Jaira Bosonaro ministrem zdrowia. Ten specjalista w dziedzinie logistyki wojskowej objął stanowisko po odejściu w kwietniu dwóch kolejnych, cywilnych szefów resortu, lekarzy, którzy weszli w konflikt z prezydentem: zarzucali mu lekceważenie zagrożenia, jakim stał się dla Brazylii atak koronawirusa, i nie zgadzali się na zalecane przez Bolsonaro powszechne stosowanie w leczeniu koronawirusa hydroxychlorochiny.

REKLAMA

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia pod nowym kierownictwem ponowiło we wtorek oficjalne zalecenie powszechnego stosowania tego leku, którego skuteczność kwiestionuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia.

W chwili gdy Uniwersytet Johna Hopkinsa ogłosił, że według oficjalnych danych z 26 maja Brazylia stała się drugim krajem świata, najsilnej zaatakowanym przez koronawirusa (374 898 zachorowań na koronawirusa, 22 666 zgonów,według wtorkowego komunikatu brazylijskiego ministerstwa Zdrowia ) tymczasowy szef brazylijskiego resortu zdrowia, gen. Pazuello przedstawił następującą prognozę:

” W trzeciej fazie pandemii zagrożeni ludzie z prowincji zaczną napływać do regionów wielkich miast , które powinny być gotowe do ich przyjęcia, ponieważ brazylijskie wnętrze kraju , jest pozbawione niezbędnych środków i struktur”.

Pandemia, według danych przedstawionych przez gen. Pazuello, podczas trasmitowanej przez telewizję wideokonferencji, atakuje obecnie miasta dwudziesto i pięćdziesięciotysięczne.

Według brazylijskiego instytutu badania opinii publiczej IBOPE oraz naukowców z Uniwersytetu Federalnego Pelotas (UFPEL), materiały zebrane przez obie instytucje w dniach 14 – 21 maja, nie tylko nie potwierdzają oficjalnych danych rządowych dotyczących rozprzestrzeniaia się eidemii Covid-19 w Brazylii, ale przedstawiają nieporównanie groźniejszy jej obraz.

IBOPE podaje m.in. , iż na podstawie badań medycznych (szybkie testy), którymi objęto 25 025 osób w 133 gminach wszystkich stanów Brazylii zarażonych koronwirusem jest 760 000 mieszkańców kraju ,czyli przeszło dwukrotnie więcej niż podają raporty Ministerstwa Zdrowia.

Tylko w największym brazylijskim mieście, 20-milionowym Sao Paulo – według tych samych badań – liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 380 000, a zatem jest pięciokrotnie wyższa od podawanej przez władze.

Centroprawicowy chilijski dziennik “La Tercera” komentując we wtorek sytuację w Brazylii, która stała się obok USA jednym z dwóch krajów świata najciężej doświadczanych wskutek pandemii koronwirusa, pisze o brazylijskim “niedwydolnym systemie ochrony zdrowia”:

“Jest on szczególnie słaby na wielkich obszarach brazyljskiej Amazonii: “aministracja Amazonii zaniża liczby zakażonych, i nie jest w stanie powstrzymać szerzenia się pandemii wśród rdzennych mieszkańców tego regionu. 60 proc. tej rdzennej ludności zarażonej koronawirusem żyje w sercu Amazoniii – o setki kilometrów od jej stolicy, Manaos, gdzie na oddziałach intensywnej terapii mogłaby szukać pomocy medycznej.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks