Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:48
Reklama KD Market

Gdzie trucker nie może, tam pośle… truckerkę!

Gdzie trucker nie może, tam pośle… truckerkę!
fot. arch. All About Trucks

Transport, tak jak i inne sektory gospodarki, nie znosi stagnacji i błyskawicznie się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie i nowoczesne systemy pracy. Ostatnie poczynania rządu wskazują na to, że historycznie wysoki niedobór kierowców zawodowych zmusza do innowacji i zmiany wizerunku kierowcy zawodowego CDL.

Jest takie stare, dobre polskie powiedzenie: gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.Z definicji tego przysłowia w Wielkim słowniku języka polskiego dowiadujemy się, że „kobiety są w stanie rozwiązać każdy problem i poradzić sobie z każdą trudnością, bo są sprytniejsze i zaradniejsze od mężczyzn”.

Wygląda na to, że wiedzą o tym również legislatorzy, gdyż płeć piękna jest kluczowym elementem w Trucking Action Plan prezydenta Joe Bidena. Podobna sytuacja miała miejsce w USA podczas II wojny światowej. Wtedy to powstała ikoniczna postać Rosie The Riveter – Rózi Nitowaczki, kobiety pracującej w amerykańskiej fabryce. W ten sposób rząd rekrutował kobiety do pracy w przemyśle obronnym. Panie nie zawiodły, wykazały się hartem ducha i stanowiły główną siłę roboczą w fabrykach produkujących sprzęt wojskowy i nie tylko.

Wydaje się, że obecne czasy również potrzebują pomocy ze strony żeńskiej części społeczeństwa i chyba pora stworzyć Rosie The Truck Driver! Przypuszczenia te potwierdza organizacja non-profit pod nazwą Women in Trucking (WIT), która wspiera kobiety chcące kontynuować swoją karierę zawodową w transporcie drogowym. Twórczyni a zarazem prezydent Women in Trucking, Ellen Voie, twierdzi, że coraz więcej firm transportowych, zdając sobie sprawę z narastającego problemu chronicznego braku kierowców, zwraca się o pomoc do firm marketingowych, aby te ociepliły ich wizerunek, co skutkowałoby większym zainteresowaniem zawodem kierowcy ciężarówek ze strony pań.

W branży transportowej historycznie zdominowanej przez mężczyzn organizacja WIT poszukuje żeńskich reprezentantek, które będą „projektowały ciężarówki, były właścicielkami ciężarówek, sprzedawały ciężarówki, naprawiały ciężarówki i przede wszystkim prowadziły ciężarówki” –zapowiedziała Voie.

Wraz z rosnącą popularnością oraz ilością członkiń, WIT prowadzi kampanie, które nie tylko pomagają odnaleźć kobietom swoje miejsce za kierownicą pojazdów komercyjnych, ale również wspierają zwiększenie różnorodności płci (gender diversity) na najwyższych stanowiskach w transporcie i logistyce.

Obecnie w zaledwie co dziesiątej ciężarówce można spotkać kobietę kierowcę, a to, według ekonomistów, stwarza ogromną szansę dla pań na realne zaistnienie w tym zawodzie.

Według Voie, „już najwyższa pora, aby niwelować stereotypy, według których trucker to silny, duży chłop ze smykałką do mechaniki, a kobiety są za słabe i nie mają naturalnych umiejętności, aby kierować 40-tonową ciężarówką”.

Dla sceptycznych właścicieli firm transportowych, preferujących męską siłę roboczą, mamy interesujące statystyki. Według American Transportation Research Institute (ATRI), prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku drogowym jest o 20% wyższe w przypadku mężczyzn prowadzących ciężarówki aniżeli ich koleżanek po fachu.

Jeżeli któraś z naszych czytelniczek jest zainteresowana pracą zawodowego kierowcy ciężarówki i chciałby dowiedzieć się, jak wygląda ona z perspektywy kobiety-truckera, to z pomocą przychodzą najnowsze technologie. Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację mobilną TikTok, a następnie wpisać w wyszukiwarkę TikToka nazwisko Clarissa Rankin, której kanał śledzi ponad 1,6 miliona osób. Podczas codziennych zmagań na amerykańskich autostradach Rankin opowiada o dobrych i złych stronach zawodu. Jest też możliwość zadawania pytań. Jedno z najważniejszych przesłań, jakie można usłyszeć z ust Clarissy, to że „trokerka” jest dla wszystkich!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama