Obchody przygotował Komitet Organizacyjny, pod kierunkiem o. Romana Deyny, w składzie: o. Michał Blicharski, ks. Antoni Dziorek, ks. Stanisław Jankowski, Beata Czachor, Małgorzata Tys, Krzysztof Arsenowicz, Marian Bryja, Konrad Pawełek i Marek Popiełuszko.
W niedzielę, 24 listopada w kościele św. Williama w Chicago odbyło się zakończenie obchodów. Uroczystą mszę św. celebrował superior jezuitów, o. Józef Polak, SJ w asyście o. Romana Deyny. W eucharystii wzięli udział Kawalerowie i Damy Orderu św. Stanisława i Rycerze Kolumba; oprawę muzyczną uświetnił występ Polonijnej Orkiestry w Chicago. Obecny był wicekonsul Tomasz Orczyk – kierownik referatu ds. Polonii w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
W wygłoszonym kazaniu ojciec jezuita nawiązał do święta Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, obchodzonego w ostatnią niedzielę października. Z Ewangelii na ten dzień dowiadujemy się o Jezusie, który przed Piłatem jest pomawiany jest o uzurpowanie tytułu króla żydowskiego. Odpowiadając na zarzuty Jezus tłumaczy, że przyszedł, aby głosić Królestwo niebieskie i jest to „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”. Ks. Jerzy także stawał przed sądem. Odpowiadając na oskarżenia o wywrotowość i wichrzycielstwo mówił: „Przegramy walcząc przemocą, bo dzieci szatana są silniejsze przemocą. Przegramy walcząc kłamstwem, bo przeciwnicy Boga są zawodowymi kłamstwami (…), wygramy, gdy walczyć będziemy miłością, sprawiedliwością i prawdą, bo te wartości są wartością samego Boga”.
Jednym z punktów niedzielnych uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży. Jego celem było przybliżenie życia i duszpasterstwa bł. ks. Jerzego. Ponad 80 prac nadesłanych w konkursie plastycznym oceniono w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie najmłodszych najwyższą notę uzyskała praca Daniela Długopolskiego; 2. miejsce przyznano – Roksanie Ratulowskiej a 3. – Olivii Galik. Zdobywcy nagród w tej kategorii są uczniami Polskiej Katolickiej Szkoły im. św. Błażeja w Summit. W grupie uczniów klas V-VIII najlepszą okazała się praca Oliwii Lyson; 2. nagrodę zdobył Kamil Sader. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc to uczniowie szkoły św. Błażeja. Trzecią nagrodę przyznano dla Jacoba Goli z Polskiej Szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu.
Konkurs literacki skierowany był do uczniów klas licealnych, a jego tematem – hasło: „Zło dobrem zwyciężaj”. Po zapoznaniu się z ponad 40 utworami za najlepszą uznano pracę Mateusza Mianowanego ze szkoły im. Czesława Miłosza; laureatem nagrody za 2. miejsce został Matthew Jaskiewicz z Polskiej Katolickiej Szkoły im. św.Ferdynanda a za 3. Julia Gibała ze szkoły św. Błażeja.
Głównymi sponsorami nagród w artystycznych zmaganiach były Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa oraz firma Trefl SA z Gdyni – jeden z największych producentów gier planszowych w Europie. Spółka wyprodukowała puzzle rysunkowe na motywie 6 nagrodzonych prac w konkursie plastycznym.
Laureaci otrzymali dyplomy, certyfikaty pieniężne i komplety puzzli. Nagrody wręczały: Małgorzata Tys reprezentująca organizatorów i Jolanta Wiśnicka z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Warto dodać, że prace nagrodzone w konkursie literackim mają być opublikowane w najbliższej przyszłości w „Dzienniku Związkowym”.
Duże zainteresowanie młodzieży życiem i pracą bł.ks. Jerzego Popiełuszki stało się bardziej zrozumiałe po wystąpieniu Pawła Kęski, menedżera muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Zapoznał on zebranych z mało znanymi faktami z życia ks. Jerzego. Nieliczni wiedzieli, że ksiądz lubił szybkie samochody i w sportowym chevrolecie od ciotki ze Stanów Zjednoczonych zwiedził sporą część Europy. To ks. Jerzy, który w szkole „jechał na trójkach”, zapraszał prof. Klemensa Szaniawskiego, filozofa i logika do swojego rodzinnego domu we wsi Okopy i wiódł z nim nocne dyskusje. To ks. Jerzy przekonał wybitną aktorkę Danutę Szaflarską, ateistkę, aby ta recytowała wiersze w kościele. To dzięki niemu celebrytka nawróciła się, a ksiądz Jerzy, w odpowiedzi na jej modlitwy, dwukrotnie uratował jej życie. To inny od współczesnego obraz świata większości celebrytów, którzy mówią jak żyć, a sami zdają się nie wiedzieć dokąd zmierzają. Może, dlatego ks. Jerzy jest tak popularny wśród młodzieży, która zda się widzieć pustkę celebryckich podpowiedzi i dostrzega takie wartości jak wiara, tożsamość, prawda, wolność, ojczyzna, godność i honor. Tak jak je rozumiał ks. Jerzy.
Obecny na zamknięciu obchodów 40. rocznicy bratanek ks. Jerzego zapoznał zebranych z działalnością Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, która zainicjowała powstanie Muzeum- Domu Pamięci w Okopach.
Na zakończenie uroczystości o. Roman Deyna skierował słowa podziękowania do zebranych i gości specjalnych, podziękował sponsorom przenośnej wystawy fotograficznej towarzyszącej obchodom, a także Instytutowi Pamięci Narodowej za udostępnienie zbiorów „Dekalog ks. Jerzego”; oo. Cystersom z Sanktuarium Św. Pawła II w Willow Springs, Katarzynie i Zdzisławowi Pękalom, Orderowi św. Stanisława i Bogdanowi Bosakowi za pomoc techniczną w przygotowaniu ekspozycji. O. Deyna wyraził swoją wdzięczność sponsorom medialnym uroczystości: Telewizji Trwam, Radiu Maryja, Radiu Deon, Polskiemu Radiu 1030,Telewizji Polvision i „Dziennikowi Związkowemu” za wsparcie promocyjne.
Tekst: Andrzej Moniuszko
Zdjęcia: Andrzej Brach