Ruch na drogach
Prawie 80 milionów Amerykanów udaje się w podróż co najmniej 50 mil od swojego miejsca zamieszkania w świąteczny tydzień od wtorku, 26 listopada do poniedziałku, 2 grudnia – przewidywało amerykańskie stowarzyszenie zmotoryzowanych AAA. To o 1,7 miliona więcej podróżujących niż w ubiegłym roku o tej porze i 2 miliony więcej niż w 2019 r. przed pandemią. Po raz pierwszy prognozy AAA objęły wtorek przed i poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, aby lepiej odzwierciedlić nawyki podróżnicze Amerykanów.
Większość osób, bo prawie 72 miliony, na Święto Dziękczynienia miała wyruszyć samochodem. Kierowcy powinni odczuć niewielką ulgę tankując samochód. W niedzielę przed świętem średnia cena benzyny w całym kraju wynosiła 3,06 dol. za galon, co oznacza spadek z 3,27 dol. o tej porze w zeszłym roku.
Najgorszym czasem na podróż samochodem miały być wtorek i środa po południu przed świętem – przewidywała firma analityczna Inrix zajmująca się danymi o ruchu drogowym. Jej zdaniem autostrady powinny być względnie puste w czwartkowe święto. Najlepszym dniem na powroty ma być niedziela przed 1 po południu, poniedziałek wcześnie rano lub po 7 wieczorem.
… i na lotniskach
W podróż samolotem miało się udać blisko 6 milionów osób – o 9 proc. więcej niż w 2019 r. przed pandemią. Liczba rezerwacji lotów międzynarodowych wzrosła od tego czasu aż o 23 proc. – podało AAA.
W 7-dniowym okresie intensywnych podróży Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA) spodziewała się skontrolować 18,3 miliona osób na amerykańskich lotniskach. To o 6 proc. więcej niż w analogicznych dniach ubiegłego roku.
TSA przewidywała, że w niedzielę po Święcie Dziękczynienia przez punkty kontroli bezpieczeństwa na amerykańskich lotniskach przewiną się 3 miliony osób. Możliwe, że pobity zostanie rekord z niedzieli po 4 lipca, kiedy przez te punkty przeszło 3,01 miliona osób. Kolejnymi najbardziej ruchliwymi dniami na lotniskach miały być wtorek i środa przed świętem.
TSA zapewnia, że kolejki do kontroli bezpieczeństwa nie przekroczą 30 minut i 10 minut dla pasażerów, którzy zakwalifikowali się do programu Pre-Check.
TSA apeluje do podróżujących, aby w okresie wzmożonego ruchu przybywać na lotnisko wcześniej. Należy pamiętać, aby w bagażu rejestrowanym nie umieszczać urządzeń z bateriami litowo-jonowymi. Agencja przypomina też, że w bagażu podręcznym nie można przewozić broni. Od początku roku podczas kontroli bezpieczeństwa TSA znalazła 6 tys. sztuk broni, a większość była naładowana.
Jeżeli na świąteczny obiad przewozimy własne tradycyjne specjały, warto wiedzieć, że na połączeniach krajowych w bagażu podręcznym można przewozić żywność w postaci stałej (indyk, farsz, ziemniaki, ciasta itp.), jednak wszystkie płynne i półpłynne produkty, których objętość przekracza 3,4 uncji mogą podróżować jedynie w bagażu rejestrowanym.
Pociągiem, statkiem, autobusem
W tym roku wzrosła również liczba osób udających się w podróż mniej popularnymi środkami transportu – pociągiem, autobusem lub rejsem wycieczkowym. Według AAA, liczba rezerwacji na te środki transportu wzrosła o 9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o 18 proc. w porównaniu z przedpandemicznym 2019.
Dodatkowe utrudnienia
Zdaniem TSA, pandemia zupełnie zmieniła nawyki podróżowania amerykańskiego społeczeństwa. Wiele osób wybiera się w docelowe miejsca wcześniej, pracuje zdalnie i pozostaje dłużej ze swoimi bliskim. Ponieważ w związku z ostrzeżeniami tak wiele osób decyduje się nie podróżować w dniach szczytu, korki rozciągają się teraz na inne dni i są trudniejsze do przewidzenia.
O ile TSA zapewnia, że ma wystarczającą ilość personelu, aby w miarę sprawnie przeprowadzać kontrolę bezpieczeństwa pasażerów, to niedobór kontrolerów lotu w Federal Aviation Administration, FAA może prowadzić do opóźnień lotów. FAA od dłuższego czasu boryka się z niedoborem kontrolerów. Według ekspertów, problem utrzyma się przez lata, mimo wysiłków agencji w zakresie zatrudnienia.
Kolejnym utrudnieniem w tym roku może być strajk pracowników lotniska Charlotte Douglas w Charlotte, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym w Karolinie Północnej. Kilkuset pracowników lotniska zapowiedziało, że ich strajk obejmie również poświąteczny poniedziałek. Strajkujący domagają się wyższych płac.
Jak zawsze największym wyzwaniem dla podróżujących jest pogoda. W tygodniu, w którym przypada Święto Dziękczynienia, znaczna część kontynentalnych Stanów Zjednoczonych stała w obliczu deszczu i śniegu, a ponad 25 milionów ludzi było ostrzeżeniami pogodowymi.
Joanna Marszałek
[email protected]