Końcowym punktem wizyty było niedzielne spotkanie 17 listopada z nauczycielami w Konsulacie Generalnym RP, podczas którego wiceminister Joanna Mucha wręczyła pedagogom Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wcześniej, w sobotę, 16 listopada członkinie pięcioosobowej delegacji między innymi były gośćmi szkoły im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP oraz Polonijnej Szkoły Sobotniej im. Emilii Plater, która celebrowała jubileusz 50-lecia istnienia.
– Przyjechałyśmy tutaj na rozmowy, aby spowodować, żeby nauczanie języka polskiego w USA było prowadzone na większą skalę niż do tej pory. Możliwość nauki języka łączy te dzieci z Polską, powoduje, że pielęgnują polskość i daje szansę, żeby polską tożsamość utrzymywać. Chcemy też na wszelkie możliwe sposoby łączyć różne szkoły, w różnych systemach, które tutaj funkcjonują – szkoły polonijne, ORPEG-owskie i te szkoły, czy też nauczycieli, którzy pracują w systemie amerykańskim czyli szkoły dwujęzyczne, bo system dwujęzyczny jest systemem obowiązkowym dla dzieci i nie ma potrzeby dodatkowych dojazdów i organizowania innych zajęć. Dzieci, które kończą szkołę w systemie dwujęzycznym mogą uzupełniać swoją wiedzę o Polsce mniejszym nakładem pracy (…). Wszędzie cały czas powtarzam, że musimy wszyscy, wspólnymi siłami zwrócić się do rodziców, żeby posyłali dzieci do polskich szkół, żeby pielęgnowali polską tożsamość, żeby pielęgnowali Polskę w sercach swych maluchów. Bardzo nam na tym zależy. Polska na was czeka. Polska jest wspaniałym krajem, stała się krajem powrotów, a nie wyjazdów – powiedziała pani wiceminister wyrażając przekonanie, że część młodzieży może na początek podjąć decyzję o studiowaniu w Polsce, a w dalszej konsekwencji o pozostaniu nad Wisłą. Zdaniem wiceszefowej resortu edukacji w Polsce jest wiele możliwości i wyzwań, które mają szansę stać się atrakcyjne dla ludzi młodych przybywających do Polski z zagranicy.
Decyzją szefowej MEN Barbary Nowackiej, za szczególne zasługi w umacnianiu i pielęgnowaniu polskiej edukacji wśród uczniów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych, Medalami Komisji Edukacji Narodowej wiceminister Joanna Mucha odznaczyła: Marię Annoreno, Joannę Czaplę, Bożenę Domagałę, Renatę Dzik, Iwonę Jakubiec, Barbarę Janik, Bożenę Jedynak, Elżbietę Kościelniak, Martę Kulig, Irenę Majkę, Renatę Obacz, Teresę Piechotę, Elżbietę Rembarz, Barbarę Rogalską, Marzenę Smreczek, Aleksandrę Wołczyńską i Elżbietę Żegleń.
– Jestem wzruszona i bardzo się cieszę, że zostałam wyróżniona. Jestem związana z polonijnymi szkołami już długi czas. Kocham tę pracę. Uwielbiam uczyć te dzieci, przekazywać im wiedzę, opowiadać im o naszej Polsce. Cieszę się, że jeżeli mają taką możliwość, to wyjeżdżają nad Wisłę i po powrocie mówią: no tak, miała pani rację, to wszystko, co pani mówiła to prawda. Wiem, że warto, że warto to robić. To są nasze kochane dzieci i trzeba im pokazać tę naszą Polskę, trzeba ich przekonywać, że jest to naprawdę piękny kraj. A to, że robimy to tutaj, że uczymy dzieci, ja uważam, że jest to mój patriotyczny obowiązek. Wszyscy, którzy ginęli za ojczyznę, za to, że możemy mówić w języku polskim, wypełniali swój patriotyczny obowiązek w danej chwili naszej historii i godni są pamięci oraz uznania. Ja oddaję dzieciom swój czas, oddaję to co mam najważniejsze, aby poznawały język i historie kraju pochodzenia i jestem z tego bardzo dumna – powiedziała po zakończeniu ceremonii wręczenia Elżbieta Żegleń ze szkoły im. Jana Karskiego oraz Marii Konopnickiej.
Za wielki honor poczytuje sobie otrzymanie Medalu KEN Elżbieta Rembarz ze szkoły im. Fryderyka Chopina, w której pracuje od 16 lat.
– Jest zaszczytem otrzymać medal na ziemi amerykańskiej za zasługi na polu pedagogicznego poświęcenia, aby uczyć dzieci polskiego języka i historii, przekazywać im miłość do rodzinnego kraju swoich rodziców i dziadków. Dzięki poświęceniu rodziców i naszej pracy wyrastają kolejne pokolenia dzieci, z którymi pracujemy i staramy się, żeby poznawały historię i znajomość języka polskiego miały coraz lepszą.
Obecna na spotkaniu dyrektor Instytutu Języka Polskiego dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk mówiła o pomocy dla szkół polonijnych ze strony kierowanej przez siebie placówki.
– Być może dzieci tej pomocy bezpośrednio nie widzą, bo jest ona skierowana do szkół, ale mamy też programy kierowane bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Jednym z takich programów są polonijne debaty młodych. Taka pierwsza debata odbyła się w Nowym Jorku. Trzymam kciuki za to, żeby w przyszłym roku odbyła się w Chicago, bo jest olbrzymi potencjał i zainteresowanie. W tym roku odbyło się w Polsce szkolenie dla młodych liderów i ambasadorów polonijnych. Dziesięciodniowe zajęcia warsztatowe, a potem wiele spotkań na platformie internetowej i realizowane projekty. To dopiero początek pracy i wiele przed nami.
Niedzielną uroczystość wręczenia medali prowadziły: kierownik placówki, konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska oraz wicekonsul Agata Grochowska. Wśród gości obecni byli między innymi koordynatorzy chicagowskiego Przystanku Historia IPN.
Należy mieć nadzieję, że te wszystkie starania, zarówno ze strony władz Rzeczypospolitej, jak i rodziców oraz polonijnego środowiska pedagogicznego będą przynosiły owoce w postaci kolejnych setek i tysięcy młodych Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy będą poznawać historię swojej drugiej już ojczyzny i jej język.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP