Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 19:58
Reklama KD Market

Sąd Najwyższy Illinois obalił ustawę o emeryturach pracowników miasta

/a> Budynek Sądu Najwyższego Illinois w Springfiled fot.Alanscottwalker/Wikipedia


Miasto będzie musiało zapłacić zaległe zobowiązania emerytalne. Ustawa emerytalna zmieniająca zasady uzyskiwania świadczeń przez część pracowników administracji miasta Chicago została obalona przez Sąd Najwyższy Illinois.

Wydając jednomyślny werdykt, Sąd Najwyższy stanął po stronie związków zawodowych pracowników miejskich, które zaskarżyły ustawę jako niezgodną z konstytucją Illinois. Wszyscy sędziowie najwyższej instancji stanowej zgodzili się z interpretacją, że konstytucja Illinois zabrania redukcji emerytur pracowniczych już po przyznaniu świadczeń.

Wcześniej sądy niższych instancji też przyznały rację związkom i oddaliły roszczenia miasta, które utrzymuje, że w przypadku drastycznej sytuacji finansowej − a w takiej sytuacji jest Chicago − konstytucja pozwala na redukcję świadczeń. Władze miasta twierdziły też, że jeśli nie będzie zmian w systemie emerytalnym, to za kilka lat stanie się on niewypłacalny i wówczas wszyscy pracownicy utracą świadczenia.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku Sąd Najwyższy Illinois uznał za sprzeczną z konstytucją podobną ustawę redukującą świadczenia emerytalne pracowników administracji stanu.

W rezultacie przegrania sprawy władze Chicago będą musiały spłacić pracownikom obcięte zobowiązania emerytalne. Dodatkowo miasto straciło możliwość stopniowego zmniejszenia niedoborów w systemie emerytalnym, wynoszących około 9 mld dolarów.

Chicago ma najbardziej niedofinansowany system emerytalny ze wszystkich wielkich miast w kraju. Ustawa, której dotyczy werdykt Sądu Najwyższego, obejmuje zaledwie dwa systemy emerytalne miasta i 61 tys. pracowników. Wciąż brakuje planów na uzupełnienie niedoborów finansowych w pozostałych trzech systemach, które obejmują strażaków, policjantów i nauczycieli. W tym przypadku zobowiązania wynoszą aż 20 mld dolarów.

(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama