sobota, 28 września 2024 10:26

Lekkoatletyczne ME - Kobielski szósty w skoku wzwyż, triumf Tamberiego, dominacja Warholma i Bol

Gianmarco Tamberi.po raz trzeci został mistrzem Europy w skoku wzwyż fot. Fabio Frustaci/EPA-EFE/Shutterstock

Norbert Kobielski zajął szóste miejsce w skoku wzwyż podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Złoty medal zdobył Włoch Gianmarco Tamberi. Norweg Karsten Warholm i Holenderka Femke Bol przedłużyli swoją dominację w biegu na 400 m przez płotki.

Tamberi trzeci raz w karierze został mistrzem Europy. Wcześniej triumfował w Amsterdamie (2016) i Monachium (2022). W Rzymie wygrał wynikiem 2,37. Na podium stanęli też Władysław Ławski (2,29) i Oleg Doroszczuk (2,26) z Ukrainy.

Kobielski pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2,22, lecz nie uporał się z 2,26. Wcześniej w eliminacjach odpadł Mateusz Kołodziejski.

Warholm trzeci raz został mistrzem Europy w biegu na 400 m ppł oraz czasem 46,98 ustanowił rekord imprezy. Drugi Alessandro Sibilio pobił rekord Włoch (47,50), natomiast trzeci Carl Bengtstroem został rekordzistą Szwecji (47,94).

Bol obroniła tytuł w biegu na 400 m ppł. Holenderka też uzyskała najlepszy czas w historii ME - 52,49. Srebrny medal zdobyła Francuzka Louise Maraval (54,23), a brąz wywalczyła Holenderka Cathelijn Peeters (54,37).

Maria Andrejczyk zajęła 10. miejsce, a Marcelina Witek-Konofał była 12. w rzucie oszczepem. Zwyciężyła Austriaczka Victoria Hudson przed Serbką Adrianą Vilagos i Norweżką Marie-Therese Obst.

Hudson już w pierwszej serii rzuciła oszczepem 64,62. Vilagos przegrała z nią o 20 cm, natomiast Obst uzyskała 63,50. Andrejczyk wynikiem 58,29 nie dostała się do wąskiego finału, podobnie jak Witek-Konofał - 55,42.

Paweł Wiesiołek z dorobkiem 7707 pkt zajął 17. miejsce w dziesięcioboju. We wtorkowej sesji wieczornej rzucił oszczepem 56,11 i przebiegł 1500 m w 4.42,93.

Wygrał Estończyk Johannes Erm (8764) przed Norwegiem Sanderem Skotheimem (8635) i Francuzem Makesonem Glettym (8606). Czwarty był Niemiec Niklas Kaul (8547). Rekordzista świata Kevin Mayer z Francji zdobył 8476 pkt i zajął piąte miejsce.

Bieg na 10000 m czasem 30.51,33 wygrała Nadia Batocletti, która została rekordzistką Włoch. Za nią uplasowały się Holenderka Diane Van Es i Brytyjka Megan Keith.

Włosi zdecydowanie przewodzą w klasyfikacji medalowej przed ostatnim dniem czempionatu w Rzymie. Mają 20 medali, w tym 10 złotych. Polacy we wtorek nie powiększyli swojego dorobku (sześć medali, w tym dwa złote) i spadli na ósme miejsce.

W środę odbędzie się 10 finałów, w tym rywalizacja sztafet 4x100 i 4x400 m.