REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaDni Katynia w Cleveland

Dni Katynia w Cleveland

-

Prawne aspekty zbrodni katyńskiej były tematem sympozjum, które miało miejsce w miniony weekend na Uniwersytecie Case Western Reserve w Ohio. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział eksperci amerykańscy, polscy i rosyjscy. Sympozjum zorganizowano dzięki Frederick K. Cox International Law Center i Libra Institute, którego założycielką i prezesem jest Maria Szonert-Binienda.

 

REKLAMA

W sympozjum wzięli udział m.in.: historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Janusz Cisek; dyrektor programu badań nad okresem zimnej wojny na Uniwersytecie Harvarda prof. Mark Kramer; dr Aleksandr Gurianow z rosyjskiego Memoriału; przedstawiciel administracji USA i ambasador ds. zbrodni wojennych, Stephen Rapp, oraz kilkoro członków Kongresu USA ze stanu Ohio, m.in. kongresman Dennis Kucinich, senator Sherrod Brown i kongresmanka Marcy Kaptur. Po sympozjum, 5 lutego, odbyło się spotkanie z polonią w Polsko-Amerykańskim Centrum Kultury.

 

W licznym gronie uczestników znaleźli się również chicagowianie. Wesley Adamczyk, syn oficera więzionego w Starobielsku i zamordowanego w Charkowie, opowiedział o okolicznościach towarzyszących powstaniu jego autobiograficznej książki. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „The Officer’s Wife” młodego polskiego reżysera Piotra Uzarowicza, który opowiada w nim his-torię odkrywania prawdy o swoim zamordowanym dziadku, polskim oficerze.

 

Epilogiem sympozjum był program poetycko-muzyczny „Dla Ojczyzny”, zaprezentowany przez chicagowskich artystów – aktora Stanisława Wojciecha Malca i muzyka Jarosława Gołembiowskiego. W programie wyeksponowani zostali również twórcy chicagowscy. Dla uczczenia pamięci chicagowian , którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, odczytano wiersz „Święta Madonna” Wojciecha Seweryna – twórcy pomnika katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. 

 

Słuchacze w Cleveland mieli okazję – jako pierwsi – wysłuchać wiersza „Madonna Kozielska” Joanny Bielobradek do muzyki „Marsza Żałobnego”, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez Jarosława Gołembiowskiego. 

 

Jako goście specjalni wystąpili artyści z Cleveland:Dawid Krakowski (organista i dyrektor muzyczny Shrine Church of St. Stanislaus), który po mistrzowsku zagrał Adagio C-dur J.S. Bacha na tle wiersza Alojzego Felińskiego „Boże coś Polskę”, i Zofia Prochoroff, która z wielką wrażliwością wykonała Nokturn cis-moll F. Chopina w opracowaniu na skrzypce i fortepian.

 

Publiczność długimi brawami na stojąco dziękowała wykonawcom za doznane przeżycia estetyczne w niezwykle brzmiącej muzycznie i słownie przestrzeni zabytkowej świątyni.

 

Koncert zaistniał dzięki współpracy Chicago Chopin Society i Libra Institute w Cleveland.

Jarosław Gołembiowski

 

 

 

REKLAMA

2090616082 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2090616382 views

REKLAMA

2092412842 views

REKLAMA

2090616665 views

REKLAMA

2090616811 views

REKLAMA

2090616955 views