piątek, 11 października 2024 05:22

El. ME koszykarek - Polska - Albania 125:19. Zwycięstwo w rekordowych rozmiarach

Reprezentacja Polski koszykarek pokonała Albanię 125:19 (38:9, 38:4, 29:2, 20:4) w swoim inauguracyjnym meczu eliminacji mistrzostw Europy. W niedzielę rywalkami biało-czerwonych będą w Izmicie Turczynki.

Przewaga Polek nie podlegała dyskusji od pierwszych minut, a podopieczne trenera Marosa Kovacika górowały nad rywalkami w każdym elemencie. W połowie pierwszej kwarty po serii rzutów zza linii 6,75 m biało-czerwone prowadziły 17:0.

Słowacki szkoleniowiec dokonywał szybko wielu zmian, a każda kolejna zawodniczka wchodząca na parkiet potrafiła wpasować się w system gry i zdobywała punkty. Tak było m.in. z wracającą do kadry po kilku latach przerwy i po studiach w USA Anną Makurat czy debiutantkami Klaudią Sosnowską, która gra także w reprezentacji 3x3, czy Anną Jakubiuk.

Mimo to trener Kovacik cały czas chodził wzdłuż bocznej linii, pokrzykiwał po błędach, a dobre akcje nagradzał brawami. Akcje Polek wzbudzały też aplauz na wypełnionych w całości trybunach. Kibice wspierali szczególnie gnieźniankę Lilianę Banaszak.

Po 20 minutach Polska prowadziła 76:13, górując w walce na tablicach aż 40 do 10. Po 40 minutach przewaga biało-czerwonych w tym elemencie wyniosła 69 do 23, a w asystach 33 do 5.

Drugą część meczu przypominała jeszcze bardziej sparing, jednak nie między zespołami reprezentującymi ten sam poziom, ale rywalizację seniorek z juniorkami. Setka "pękła" już w trzeciej kwarcie po rzucie spod kosza 27-letniej wrocławskiej skrzydłowej Jakubiuk.

To prawdopodobnie najwyższe zwycięstwo reprezentacji Polski w historii.