Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 03:21
Reklama KD Market
Reklama

41. Gala Muzeum Polskiego w Ameryce

41. Gala Muzeum Polskiego w Ameryce
fot. Jacek Boczarski

Niezwykły wirtualny wieczór w muzeum z duchem polskości i Paderewskiego

Wręczenie tegorocznych Nagród Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce i podziękowania dla wszystkich wspierających tę cenną polonijną placówkę kulturalną w Chicago – były głównymi punktami 41. Gali Muzeum Polskiego w Ameryce (Polish Museum of America, PMA), która odbyła się 8 października w wersji wirtualnej.  Podczas gali świętowano także  80. rocznicę otwarcia Sali Paderewskiego. Prestiżową nagrodę Polish Spirit Award (Nagroda Ducha Polskości) otrzymał w tym roku Prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) Frank Spula oraz nowojorski Instytut Piłsudskiego. 

Tegoroczna 41. Gala Muzeum Polskiego w Ameryce (Polish Museum of America, PMA), z udziałem zaproszonych gości zgromadzonych w Sali Głównej imienia Sabiny Feliksy Logisz, była drugą z rzędu zorganizowaną w formie wirtualnej i była transmitowana na żywo 8 października  wieczorem w  mediach społecznościowych. Nagranie w dalszym ciągu dostępne jest na Facebooku Muzeum, jak i na stronie polishmuseumofamerica.org. 

Na symbol gali wybrano kwiat maku. Ten piękny, pospolity letni polski kwiat dla Amerykanów jest symbolem pól Flandrii, a dla Polaków Monte Cassino.

„Pracowaliśmy zespołowo; pracownicy, wolontariusze, Rada Dyrektorów – oddani członkowie i sympatycy. Towarzyszycie nam Państwo wirtualnie i realnie. Dzięki Instytutowi Polonika, kolejne dzieła sztuki zostały poddane konserwacji. W realizacji pokoju kostiumowego wsparło nas Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu po raz drugi przyznało nam bardzo ważny grant wspierający nasze działania”– czytamy w liście dyrektor zarządzającej Muzeum Polskiego w Ameryce Małgorzaty Kot zamieszczonym w specjalnej obszernej publikacji pamiątkowej towarzyszącej wydanej z okazji tegorocznej Gali.  

Dyrektor zarządzająca MPA, sama zaangażowana w organizację imprezy, podziękowała sponsorom, ale także pogratulowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu 41. Gali. Szczególne podziękowania skierowała do Komitetu Organizacyjnego pod kierownictwem Micheline Jaminskie, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickigo w Ameryce (PRCUA) i skarbniczki Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish Amercan Congress, PAC). 

Galę z gracją i dużym profesjonalizmem poprowadziła Elżbieta Sawczuk. W trakcie imprezy odtworzono specjalne przesłania wideo przygotowane przez tych, którzy nie mogli być obecni na miejscu m.in. od Coleen Jan Paderewski, kuzynki Jana Paderewskiego. Uczestnicy gali i widzowie mogli zapoznać się z historią powstania Sali Paderewskiego w MPA m.in. dzięki nagraniu “The Spirit of Antonina Paderewska-Wilkonska”, w którym w rolę siostry Paderewskiego znakomicie wcieliła się Barbara Kożuchowska. 

Oprawę muzyczną gali zapewnił Anthony Kawalkowski Trio, zaprezentował się także Youssef El Yakine, młody pianista PaSO Academy of Music. Podczas gali walca pięknie odtańczyła grupa „The Future of Polonia”. Byli w niej młodzi ludzie reprezentujący organizacje polsko-amerykańskie. „Polska kultura, historia i tradycja są dla nich bardzo ważne, a poprzez aktywne działanie w organizacjach polsko-amerykańskich podtrzymują swojego ducha polskości” – powiedziała Micheline Jaminski.

Walca odtańczyły pary reprezentujące: Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Związek Klubów Polskich, Legion Młodych Polek, Związek Podhalan w Północnej Ameryce oraz Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance). ZNP-PNA reprezentowały pary z Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik” i Teatr Pieśni i Tańca „Wici”. Zachwycona widownia nagrodziła długimi brawami wspaniały pokaz choreograficznego kunsztu.

Z okazji 41. Gali Muzeum Polskiego w Ameryce placówka otrzymała liczne listy gratulacyjne, w tym od Kancelarii Prezydenta RP podpisany przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego. 

„Chciałbym Państwu podziękować za to, że przyczyniacie się do zachowania pamięci o zasłużonych, dzielnych synach narodu polskiego, która jest tutaj w Stanach Zjednoczonych wciąż żywa. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w działalność tego najstarszego i największego muzeum etnicznego w USA, którego misją jest pielęgnowanie polskiego dziedzictwa narodowego, nasi Rodacy – szczególnie dzieci i młodzież polskiego pochodzenia urodzona na Obczyźnie, mają możliwość zapoznania się z polską historią, kulturą i sztuką” – napisał Kwiatkowski. 

„Od przeszło 80 lat Muzeum Polskie w Ameryce pełni rolę strażnika materialnych świadectw kultury i historii Polaków i Polski w Stanach Zjednoczonych” – napisała konsul RP w Chicago Małgorzata Bąk Guzik. List w jej imieniu odczytała obecna na gali wicekonsul Agata Grochowska. 

Listy gratulacyjne nadeszły także od ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, a także od gubernatora Illinois J.B. Pritzkera i burmistrz Chicago Lori Lightfoot oraz wielu instytucji i organizacji. 

Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie Nagrody Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie przyznano prezesowi Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) Frankowi Spuli oraz nowojorskiemu Instytutowi Piłsudskiego. 

„Jestem naprawdę zaszczycony wyróżnieniem mnie Polish Spirit Award (Nagrodą Ducha Polskości) i tym, że znalazłem się w znamienitym gronie dotychczasowych laureatów. Część z nich miałem okazję poznać i wszyscy oni wnieśli wkład w życie polonijnej społeczności, co jest bardzo ważne. Pozdrawiam młodych ludzi, którzy wystąpili w czasie tej gali, gratuluję Wam – Wasze zaangażowanie w życie społeczności jest bardzo ważne, abyśmy podtrzymywali ducha polskości. Chciałbym również przekazać moje najlepsze życzenia Instytutowi Józefa Piłsudskiego z Nowego Jorku, który od dziesięcioleci jest częścią naszej społeczności. Gratuluję prezesowi instytutu i jego pracownikom” – powiedział prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, odbierając 8 października nagrodę Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce.

Otrzymał ją z rąk prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszarda Owsianego i prezesa Rady Dyrektorów PMA Jamesa Robaczewskiego, który jest również prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Przedstawiając sylwetkę prezesa ZNP-PNA i KPA Franka Spuli, laureata Polish Spirit Award, Robaczewski podkreślał jego zasługi i zaangażowanie w sprawy ważne dla Polonii amerykańskiej, pracę na jej rzecz, a także jego nieustające wsparcie dla Muzeum Polskiego w Ameryce.

Nagroda Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce przyznawana jest w uznaniu zaangażowania osoby lub organizacji w promowanie polskiego i polsko-amerykańskiego dziedzictwa, kultury i społeczności oraz wspieranie Muzeum Polskiego w „zachowaniu przeszłości z pożytkiem dla przyszłości”. Od 1987 roku przyznano 39 nagród Polish Spirit Award.

Dochód z gali przeznaczono tradycyjnie na działalność i programy Muzeum Polskiego w Ameryce. Potencjalni darczyńcy mogą wesprzeć placówkę, odwiedzając jej stronę: polishmuseumofamerica.org.

Joanna Trzos[email protected]

Zdjęcia: Jacek Boczarski

Prezes ZNP/KPA Frank Spula z Nagrodą Ducha Polskości Muzeum Polskiego w Ameryce

S2

S2

Muzeum4

Muzeum4

Muzeum2

Muzeum2

Muzeum15

Muzeum15

Muzeum14

Muzeum14

Muzeum10

Muzeum10

Muzeum1

Muzeum1


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama