piątek, 11 października 2024 15:26

El. ME piłkarek ręcznych – Polska – Litwa 36:22. Udana inauguracja

Polskie piłkarki ręczne pokonały w Opolu Litwę 36:22 (22:12) w meczu pierwszej kolejki eliminacji mistrzostw Europy 2022. Kolejnym rywalem podopiecznych trenera Arne Senstada będzie w niedzielę w Winterthur Szwajcaria.

W elimacyjnej grupie pierwszej ME - których współgospodarzami 4-20 listopada 2022 będą Słowenia, Macedonia Północna i Czarnogóra - decydującego etapu eliminacji rywalkami Polek będą jeszcze Rosjanki. Oba spotkania z tym rywalem zaplanowane są na marzec 2022. Z kolei w kwietniu przyszłego roku ekipa Senstada rozegra rewanże z Litwą i Szwajcarią. Rywalizacja o awans przebiegać będzie w sześciu czterozespołowych grupach. W ME zagrają po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich.

W drugim środowym spotkaniu Rosja pokonała, w Petersburgu Szwajcarię 26:22 (13:7).

Biało-czerwone nie zagrały w optymalnym zestawieniu. Z powodu kontuzji nie było Anety Łabudy, Joanny Szarawagi, Patrycji Świerżewskiej, zaś Joanna Drabik zrezygnowała z występów w drużynie narodowej. Nie miały jednak problemu z pokonaniem rywalek.

Dopiero w 8. min – za sprawą Grety Sadauskaite - Litwinki zdobyły pierwszą bramkę. W tym monecie Polki miały ich na swoim koncie pięć. W pierwszej połowie prowadziły one nawet w pewnym momencie nawet 11 golami (21:10), ale ostatecznie na przerwę drużyny schodziły przy wyniku 22:12. W pierwszych 30 minutach polska bramkarka Adrianna Płaczek dwa razy obroniła rzut karny.

Nieoczekiwanie, na początku drugiej połowy Litwinki odrobiły kilka bramek straty. W 42. min było 26:20. Jednak tylko na tyle było je stać.