Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 15:24
Reklama KD Market

Prorok skrajnej teologii

Republikański kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance wystąpił ostatnio na forum, którego gospodarzem był Lance Wallnau. Wzbudziło to ostre kontrowersje, gdyż Wallnau jest teleewangelistą związanym z organizacjami Nowa Reformacja Apostolska (NAR) i Mandat Siedmiu Gór, które zrzeszają wyznawców skrajnych teologii. Wallnau bywa nazywany „ojcem amerykańskiego dominionizmu” a sam określa się jako chrześcijański nacjonalista. Znany jest z popularyzacji koncepcji, zgodnie z którą Donald Trump jest współczesnym wcieleniem biblijnego króla Cyrusa z Księgi Izajasza...
Prorok skrajnej teologii
Lance Wallnau

Autor: Lance Wallnau/Facebook

Mandat Siedmiu Gór

Wallnau urodził się i dorastał w Pensylwanii. Uczęszczał do Valley Forge Military Academy oraz Lebanon Valley College. Przez pewien czas pracował w marketingu naftowym w Teksasie. W latach 90. założył kościół, a w kolejnych latach prowadził firmy marketingowe i wydawnicze, pracując jednocześnie jako mówca motywacyjny i konsultant.

Kiedy w 2000 roku doszło do spotkania Wallnaua z założycielem Youth With a Mission Lorenem Cunninghamem, ten ostatni opowiedział mu o przesłaniu, które rzekomo otrzymał od Boga 25 lat wcześniej. To samo przesłanie mieli dostać: Bill Bright (założyciel Campus Crusade for Christ) i teolog Francis Schaeffer. Otrzymali oni, jak twierdzą, rozkaz wkroczenia do „siedmiu sfer” społeczeństwa, zidentyfikowanych jako: rodzina, religia, edukacja, media, rozrywka, biznes i rząd. Koncepcja ta została później nazwana Mandatem Siedmiu Gór (Seven Mountain Mandate). Wallnau zaczął rozmawiać na ten temat z różnymi kościołami i ich patronami.

Wpływy Wallnaua zaczęły rosnąć w 2015 roku, kiedy to stwierdził, że Bóg poprosił go o poparcie kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. W kolejnym roku opublikował artykuł w magazynie „Charisma” zatytułowany „Dlaczego wierzę, że Trump jest przepowiedzianym prezydentem”. Mniej więcej w tym samym czasie wydał też książkę zatytułowaną „God’s Chaos Candidate”, w której przepowiedział, iż Donald Trump wygra wybory. Podczas rządów Trumpa Wallnau był regularnie podejmowany w Białym Domu, Departamencie Stanu USA i kurorcie Mar-a-Lago.

Dziś Wallnau ma własny program telewizyjny w Daystar Television Network – „The Lance Wallnau Show” i podcast o tej samej nazwie. Często pojawia się również w programie proroctw Kennetha Copelanda. W tym roku Wallnau był gwiazdą Courage Tour, w którym uczestniczyli „prorocy” i kaznodzieje promujący kampanię Trumpa i idee ruchu Make America Great Again (MAGA).

Wojna duchowa

Wallnau jest znany z popularyzacji koncepcji, zgodnie z którą Donald Trump ma być współczesnym wcieleniem biblijnego króla Cyrusa z rozdziału 45 Księgi Izajasza. Cyrus – postrzegany jako osoba namaszczona przez Boga – uwolnił naród żydowski z niewoli babilońskiej, sam jednak nie popierając ich wiary. Wallnau uważa, że Cyrus jest archetypem świeckiego przywódcy politycznego wybranego przez Boga. Później doszedł do przekonania, że na całym świecie było wiele poprzednich wcieleń tej samej postaci, w tym: George Washington, Abraham Lincoln, Winston Churchill, Margaret Thatcher i Ronald Reagan.

Przy czym to Donald Trump ma być – według Wallnaua – obecnym amerykańskim wcieleniem Cyrusa. W innych krajach są to: Viktor Orbán, Andrzej Duda i Jair Bolsonaro. Ponadto Wallnau twierdzi, że Donald Trump pomoże odbudować Stany Zjednoczone i zapobiegnie upadkowi kulturowemu, tym samym przynosząc apostolską reformację, rechrystianizację i stabilność innym krajom z pomocą „namaszczonych” chrześcijan. 

Inni chrześcijańscy liderzy, tacy jak Beth Moore, publicznie sprzeciwili się poglądom Wallnaua, stwierdzając: „Nie możemy uświęcać bałwochwalstwa, nazywając przywódcę naszym Cyrusem. Nie potrzebujemy żadnego Cyrusa. Mamy króla. Jego imię to Jezus”. Jednak Wallnau nie ustępuje, czynnie włączając się do obecnej kampanii wyborczej.

Wspólne dla NAR jest przekonanie o prowadzeniu wojny duchowej przeciwko domniemanym demonicznym duchom. Wallnau nazwał rządy Trumpa „prezydenturą wojny duchowej”, a Kamalę Harris „duchem Jezebel”. W filmie umieszczonym na Facebooku ostrzegł zwolenników, że Harris została wysłana przez diabła. Wallnau i inni liderzy NAR, tacy jak Cindy Jacobs, brali udział w Marszach Jerycha w 2020 roku.

Religioznawca Matthew D. Taylor nazwał Wallnaua „jednym z kluczowych chrześcijańskich instygatorów wydarzeń z 6 stycznia”, kiedy to po klęsce wyborczej Trumpa twierdził, że wybory zostały mu „ukradzione”. Bronił ataku na Kapitol, stwierdzając, że „6 stycznia nie było powstaniem – to była interwencja w oszustwo wyborcze”. Wspólny raport Komitetu Baptystów ds. Wolności Religijnej na temat roli nacjonalizmu chrześcijańskiego w ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku sugeruje, że „retoryka wojenna” Wallnaua jest powiązana z terroryzmem. Naukowiec Arne Helgen Teigen zauważa „nacjonalistyczne”, „antydemokratyczne” i „faszystowskie” cechy w treściach propagowanych przez skrajnego ewangelistę.

Członkini ruchu NAR Paula White została duchową doradczynią Trumpa. Twierdziła, że ​​Donald Trump „odegra kluczową rolę w Armagedonie, gdy Stany Zjednoczone staną u boku Izraela w walce z islamem”. Wyznawcy wierzą, że wypełniając Mandat Siedmiu Gór, mogą ustanowić królestwo Boże na ziemi i doprowadzić do „końca czasów”. Do grona tych wyznawców zaliczają się między innymi: Michele Bachmann, kandydatka Partii Republikańskiej w prawyborach prezydenckich w 2012 roku i posłanka w Kongresie w latach 2007-15, Lauren Boebert, kongresmenka z Kolorado, Rafael Cruz, pastor i ojciec republikańskiego senatora Teda Cruza, oraz Mike Johnson, republikański kongresmen i spiker Izby Reprezentantów.

Wystąpienie J.D. Vance’a na forum prowadzonym przez Wellnaua wzbudziło pewną konsternację nawet wśród prawicowych polityków republikańskich. Uważają oni, że nie jest to rozsądny krok na finiszu prezydenckiej kampanii wyborczej i może zaszkodzić szansom ich kandydatów. Jednak Vance zasłania się stwierdzeniem, iż jest gotów rozmawiać z każdym i nie może wybiórczo odrzucać zaproszeń na spotkania.

Andrzej Heyduk


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama