Uczniowie szkół publicznych w Illinois na lekcjach wychowania seksualnego mają uczyć się o niebezpieczeństwach związanych z sextingiem. Nauka o tych zagrożeniach, jakie niesie za sobą korzystanie z internetu, mediów społecznościowych i smartfonów, została wprowadzona na mocy nowego prawa stanowego.
Zjawisko sextingu, czyli dzielenia się swoimi intymnymi treściami, zdjęciami i filmami poprzez internet czy za pomocą smartfonów, zatacza coraz szersze kręgi i może rodzić poważne konsekwencje. Nie zawsze świadome są tego dzieci i nastolatkowie.
To, co może rozpocząć się od z pozoru niegroźnych wygłupów, może przynieść poważne konsekwencje na całe życie.
Były policjant z Naperville, Richard Wistocki, który teraz pracuje jako ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział w wywiadzie udzielonym telewizji Fox 32 Chicago, że ważne jest, aby szkoły edukowały uczniów w tym zakresie.
„Musimy o tym rozmawiać. Musimy uzbroić nasze dzieci w narzędzia, by wiedziały, jakich taktyk używają (cyberprzestępcy), aby spróbować zdobyć ich nagie zdjęcia. Chcemy, by nie wpłynęło to na ich przyszłość” – powiedział Wistocki.
Często materiały o charakterze pornograficznym produkowane przez osoby nieletnie powstają w wyniku nieodpowiedzialnej zabawy. Niepokojące jest to, że duża liczba takich materiałów, udostępniana jest na portalach dla osób o skłonnościach pedofilskich.
Dzieci i ich rodziny narażone są na „sextorion” – szantaż w celu wymuszenia okupu (pieniędzy lub kolejnych treści) pod groźbą ich opublikowania lub dalszego rozpowszechniania zdjęć lub nagrań wideo o charakterze seksualnym.
Zdaniem Wistockiego w tym roku szkoły powinny poświęcać więcej czasu na zagrożenia związane z sextingiem, ponieważ pandemia sprawiła, że dzieci spędzają dużo więcej czasu w sieci.
Zarówno Wistocki, jak i Illinois School Resource Officer Association (SRO) zgadzają się, że funkcjonariusze organów ścigania powinni brać udział w procesie nauczania.
„Spójrzmy prawdzie w oczy, internet i cyberprzestrzeń nie zniknie. Myślę, że jest to ważne dla SRO i wszystkich funkcjonariuszy policji, aby dowiedzieć się więcej o cyberprzestępczości” – powiedział Kip Heinle, dyrektor ds. public relations Illinois School Resource Officers Association.
Nawet uczniowie w wieku 9 lat zgłaszali, że ktoś poprosił ich o nagie zdjęcie. Z ostatnich badań nad zagrożeniami związanymi z sextingiem wynika, że 60 procent ofiar zna sprawcę.
Szkoły nie dostały od stanu dodatkowych funduszy na wprowadzenie do programu nauczania treści o zagrożeniach związanych z sextingiem. Nowe prawo weszło w życie 23 sierpnia, czyli w dniu podpisania ustawy przez gubernatora JB Pritzkera.
(tos)