Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 15:29
Reklama KD Market

Szef MSZ Zbigniew Rau złożył gratulacje nowemu sekretarzowi stanu USA

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau we wtorkowym wpisie na Twitterze pogratulował i życzył powodzenia nowemu sekretarzowi stanu USA Antonemu Blinkenowi, którego kandydatura została zatwierdzona przez amerykański Senat.

"Czekamy na naszą przyszłą współpracę i pogłębienie polsko-amerykańskiej współpracy" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Antony Blinken został we wtorek zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych na stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji. To doświadczony dyplomata, który za czasów prezydenta Baracka Obamy był zastępcą sekretarza stanu USA.

Urodzony w Nowym Jorku 58-latek ma opinię wytrawnego mówcy, jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, przez lata pracował na Kapitolu. Jako nastolatek mieszkał we Francji. Opowiada się za bliskimi relacjami transatlantyckimi, w tym Berlinem i Paryżem, oraz podkreśla znaczenie multilateralizmu i wartości w polityce zagranicznej. Określany jest jako przeciwnik polityki "America First" byłego prezydenta Donalda Trumpa.

W trakcie swojej kariery dyplomaty Blinken opowiadał się za zaangażowaniem USA w konflikt w Syrii, wspierał interwencję państw NATO w Libii w 2011 r. oraz atak USA na Irak Saddama Husajna w 2003 r. Mimo, że w 2015 r. był zwolennikiem interwencji zbrojnej Arabii Saudyjskiej w Jemenie, obecnie opowiada się za rewizją relacji na linii Waszyngton-Rijad.

W październikowym oświadczeniu dla PAP Blinken zapewnił, że Biden "jest całkowicie oddany wzmocnieniu bezpieczeństwa sojuszników NATO, w tym Polski". W kontekście przyszłych relacji nowej amerykańskiej administracji z Warszawą oświadczył, że "z zadowoleniem przyjmuje możliwość szczerej dyskusji o znaczeniu naszych demokratycznych zobowiązań".

Były zastępca sekretarza stanu z czasów Obamy powiedział także w Senacie, że podziela zdanie Kongresu, że Nord Stream 2 jest szkodliwym projektem.

Blinken często w publicznych wystąpieniach opisuje historię swojej rodziny, opowiadając jak jego dziadek Maurice Blinken znalazł schronienie w Ameryce po ucieczce z pogromów w Rosji, a jego urodzony w Białymstoku ojczym Samuel Pisar ocalał z Holokaustu. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama