Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 01:23
Reklama KD Market

Nauczyciele nie wrócili do szkół – walka między CPS i CTU trwa

Nauczyciele nie wrócili do szkół – walka między CPS i CTU trwa

W poniedziałek nauczyciele zrzeszeni w związku zawodowym nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU) kontynuowali pracę zdalnie. Chicagowskie kuratorium (Chicago Public Schools, CPS) przesunęło termin stawienia się w szkołach na środę i  stwierdziło, że negocjacje ze związkiem trwają. 

Członkowie CTU „przytłaczającą większością głosów” zdecydowali, że od poniedziałku będą pracować zdalnie, tym samym sprzeciwili się woli chicagowskiego kuratorium (Chicago Public Schools, CPS), które zaplanowało powrót nauczycieli do pracy 25 stycznia, a dzieci – 1 lutego. CTU postawiło również warunek, że jeśli nauczyciele, tak jak poprzednia grupa, która nie stawiła się do pracy, zostaną odcięci od narzędzi do pracy zdalnej, związek rozpocznie regularny strajk.

CPS nadal chce zrealizować swój plan powrotu do szkół dzieci z ośmiu klas podstawówki 1 lutego, a także uniknąć impasu związanego z ewentualnym strajkiem i twierdzi, że pozostaje przy stole negocjacyjnym ze związkiem. CPS wyznaczyło więc nowy termin powrotu nauczycieli do pracy stacjonarnej na środę 27 stycznia. Pomysł przesunięcia daty powrotu odrzuca jednak związek utrzymując, że nauczyciele są zmuszani do powrotu do niebezpiecznych warunków pracy w związku z COVID-19, a miasto nie zabezpieczyło na czas tej grupy zawodowej szczepieniami oraz odrzuciło przyjęcie uznanego w kraju wskaźnika zdrowia, który miałby decydować o tym, czy szkoły powinny być otwarte, czy pozostać w zdalnym modelu nauki. Związek oskarżył również CPS o sianie niezgody oraz strachu wśród członków związku i podkreśla, że członkowie związku nie głosowali za zaprzestaniem pracy, a jedynie za utrzymaniem pracy zdalnej z obawy o swoje bezpieczeństwo. CTU powtórzył także wezwanie do opracowania wskaźników granicznych zmiany trybu nauki oraz wycofania się z pomysłu nauczania synchronicznego, który od początku negocjacji był punktem niezgody pomiędzy stronami.

Na powrót do szkół zdecydowało się około 37 proc. uczniów od pre-K do ósmej klasy, 47 proc. wybrało kontynuację nauki zdalnej, a 16 proc. nie udzieliło odpowiedzi w ankiecie przygotowanej przez CPS. Dotąd nie ustalono daty powrotu do szkół uczniów szkół średnich.

(kk)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama