Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 04:21
Reklama KD Market

Prosty sposób na nieszczelne siatki



Przed kilkoma dniami mieliśmy w Chicago niemal wiosenną pogodę. Aż zatęskniłem za ciepłymi, wiosennymi i letnimi wieczorami. Jakże miło jest móc otworzyć okna, przewietrzyć mieszkanie, spać przy otwartym oknie. Do wiosny pozostało wprawdzie jeszcze trochę czasu, ale już dziś warto pomyśleć, w jaki sposób, otwierając okna, zabezpieczyć się przed niepożądanymi gośćmi – komarami, muchami i innymi owadami, które tylko czekają, żeby wedrzeć się do naszych domów.

Do ochrony przed nimi służą moskitiery zakładane w oknach i drzwiach. Zdarza się, że siatki te ulegają mechanicznym uszkodzeniom lub rozpadają się ze starości, tracą szczelność i tym samym przestają spełniać swoje ochronne zadanie. Należy naprawić je lub wymienić, zanim usłyszymy przy uchu bzyczenie uciążliwego, krwiożerczego intruza.

Przynajmniej kilka razy w roku naprawiam takie siatki u klientów. Nie jest to skomplikowana czynność, którą praktycznie każdy może wykonać we własnym zakresie.
Siatki do okien i drzwi wykonane są z włókna szklanego lub aluminium. Te z włókna szklanego najczęściej znaleźć można w kolorach czarnym lub szarym, aluminiowe – w naturalnym stalowym. W naszych oknach i drzwiach zazwyczaj są montowane siatki z włókna szklanego, obleczone na aluminiowych ramach. Natomiast siatki aluminiowe instalowane są najczęściej na ramach drewnianych, ale jak wspomniałem, spotkać można je stosunkowo rzadko. Zajmijmy się zatem naprawą siatek ochronnych wykonanych z włókna szklanego na ramkach aluminiowych.

Jeśli mamy uszkodzoną tylko siatkę, naprawa jest banalnie prosta. Wyciągamy taką ramkę z siatką z okna lub drzwi, a następnie usuwamy uszkodzoną siatkę i gumową linkę montażową z rowka w ramce. Do naprawy będzie nam potrzebny ostry nóż – najlepiej z wysuwanymi wymiennymi ostrzami, nowa siatka, gumowa linka montażowa i rolka do wciskania gumowej linki. Gumowe linki są do nabycia w czterech grubościach: 0,175, 0,125, 0,140 i 0,3125 cala. Musimy naturalnie wiedzieć, jaka grubość jest nam potrzebna. Najprościej zabrać ze sobą na zakupy kawałek starej linki usuniętej z ramki, porównać, a w razie potrzeby poprosić o pomoc sprzedawcę.

Aluminiową ramę, uprzednio oczyszczoną z siatki i linki, umieszczamy na płaskiej i równej powierzchni (stół lub podłoga) montażowym rowkiem do góry i rozwijamy siatkę na ramę. Staramy się rozłożyć ją równo, tak aby linie pionowe i poziome na siatce były równoległe i prostopadłe do brzegów ramy. W ten sposób unikniemy nieestetycznych skosów i załamań. Zaczynamy od krótszego boku – ustawiam siatkę tak, aby jej nie przycinać, wkładamy linkę montażową w rowek na ramie i delikatnym jednostajnym ruchem wciskamy rolką siatkę do rowka w ramie. Przechodzimy następnie do dłuższego powtarzając czynność.

Dalej jest już tylko łatwiej. Teraz lekko naciągając jedną ręką siatkę, przy pomocy rolki wciskamy linkę w rowek montażowy. Linka wchodząc w rowek naciąga siatkę. Tę samą czynność powtarzamy przy każdej krawędzi. Należy uważać, aby siatki nie naciągnąć zbyt mocno, bo zdeformuje ramę, ale i nie za luźno – bo będzie nieestetycznie zwisać. Po naciągnięciu całej siatki nadmiar odcinamy ostrożnie ostrym nożem. Rama z nowo zainstalowaną siatką nadaje się do instalacji w oknie lub drzwiach.

Czasami zdarza się, że nie tylko siatka, ale i rama uległy uszkodzeniu. W takim wypadku wielkiego zmartwienia też nie ma, bo w każdym sklepie budowlanym możemy kupić zestaw do złożenia nowej ramki. Taki zestaw składa się z aluminiowych listewek i czterech plastikowych kątowników na rogi. Ramę budujemy bardzo szybko i prosto. Aluminiowe listewki tniemy na potrzebny wymiar (który kopiujemy ze starej ramy lub ustalamy mierząc okno lub drzwi). Przycięte kawałki łączymy „na wcisk”. Na nową ramę zakładamy siatkę i gotowe.

Wymianę i naprawę siatek ochronnych dobrze jest przeprowadzić wczesną wiosną, zanim do życia obudzą się owady, ale pamiętajmy, że wraz z nadejściem wiosny czekać nas będzie mnóstwo pracy wokół domu i w ogrodzie. Dlatego warto na naprawę siatek wykorzystać ciepły dzień, taki jak przed paroma dniami. Naprawione, szczelne siatki stanowią o naszym komforcie, wie o tym każdy, kto w środku nocy usłyszał w sypialni nieznośne bzyczenie.

Jerzy Kośnik

technik budowlany ze specjalnością budownictwo ogólne. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w budownictwie w USA.
[email protected]

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama