Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 19 listopada 2024 07:44
Reklama KD Market

Premier Kopacz złożyła dymisję, Kuchciński i Karczewski marszałkami Sejmu i Senatu



Sejm i Senat zebrały się w czwartek na pierwszych posiedzeniach w tej kadencji, parlamentarzyści złożyli ślubowania. Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premier Ewy Kopacz (PO). Marszałkiem Sejmu został Marek Kuchciński, Senatu - Stanisław Karczewski (obaj PiS).

W wystąpieniu w Sejmie prezydent Duda podkreślił, że zwornikiem szukania porozumienia powinien być patriotyzm i niepodległość Polski. "Jestem przekonany, że to, co dla nas absolutnie wspólne, to Rzeczpospolita, która ma być niepodległa, silna i która ma być jak najlepsza dla swoich obywateli" - mówił Duda. Zaapelował o merytoryczną debatę i uwzględnianie inicjatyw obywatelskich.

"Wszyscy, także ja na urząd prezydenta RP, zostaliśmy wybrani przez Polaków. Nasze zadanie polega na tym, aby realizować to, do czego się przed Polakami zobowiązaliśmy w kampanii wyborczej, w swojej wcześniejszej pracy poselskiej, a także teraz, kiedy będziecie występowali z tej trybuny, w tej izbie, na komisjach, w mediach" - powiedział prezydent.

Prezydent zapowiedział też, że chciałby być blisko pracy sejmowej, dlatego postanowił, że prawdopodobnie w czwartki będą miały miejsce w parlamencie "dyżury prezydenckie" ministrów jego kancelarii.

Z kolei w Senacie prezydent mówił, że ta izba ma często ostatnią szansę na poprawienie błędów popełnionych w czasie prac sejmowych. Prosił też senatorów o zintensyfikowanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą, także we współpracy z Kancelarią Prezydenta.

Premier Ewa Kopacz złożyła w Sejmie dymisję. Po południu przyjął ją prezydent Duda. Jednocześnie powierzył dotychczasowemu rządowi dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Prezydent zapowiedział w czwartek, że desygnuje premiera i powoła nowy rząd "w miarę możliwości w najbliższym czasie". Prezydent ma 14 dni na powołanie nowego gabinetu. Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło spodziewa się, że nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Według informacji PAP z Kancelarii Prezydenta rozważane są dwa terminy - najbliższy piątek, albo poniedziałek.

Odchodząca premier Kopacz w sejmowym wystąpieniu życzyła PiS, by rządził lepiej niż PO, choć - jak oceniła - nie będzie to łatwe. "Żebyście byli lepsi, musielibyście wybudować ponad 3 tys. km dróg i autostrad, zapewnić najwyższy wzrost gospodarczy w UE, ale przede wszystkim poprawić bądź utrzymać obecny stan, w którym najwięcej ludzi w historii Polski ma pracę. Teraz to jest 16 mln ludzi, a bezrobocie jest jednocyfrowe" - podkreśliła Kopacz.

Zadeklarowała, że nowy rząd i większość parlamentarna będą mieli opozycję, która "nie przegapi żadnego kłamstwa". "Będziecie mieli opozycję nie totalną, jaką wy byliście. Nie będziemy mówić, że Polska przestała być Polską - na to nie liczcie. Ale jedno wam mogę obiecać: nie przepuścimy żadnego kłamstwa. Zapamiętaliśmy każdą waszą obietnicę i z każdego słowa was rozliczymy" - powiedziała.

"Jeśli będziecie niszczyć to, co budowali Polacy przez ostatnie ćwierć wieku, zrobimy wszystko, żeby was powstrzymać. Jeśli spróbujecie zlikwidować niezależność sądów, wolność osobistą, święte prawo własności, jeśli zamachniecie się na prawa kobiet, to bądźcie pewni, że nie będzie na to zgody" - oświadczyła Kopacz.

Myślę, że każdy sam umie ocenić to wystąpienie - tak prezydent Duda odpowiedział na pytanie o przemówienie Kopacz. Według rzeczniczki PiS Elżbiety Witek wystąpienie ustępującej premier "było naprawdę żenujące". "Straszenie, w dalszym ciągu straszenie, upominanie, lekceważenie w słowach" - oceniła Witek. "Ten ton pouczający nas - a także obywateli, którzy dokonali wyboru - jest kompletnie nie na miejscu. Szkoda, że taka jest końcówka tego rządu" - powiedziała.

Także rzecznik klubu Ruch Kukiza'15 Jakub Kulesza ocenił, że wystąpienie Kopacz nie było odpowiednie do powagi inauguracyjnego posiedzenia Sejmu i za bardzo dotyczyło bieżących rozgrywek politycznych i przytyków do PiS. Natomiast zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru przemówienie Kopacz było "bardzo agresywne".

Przemówienia Kopacz bronili posłowie oddającej władzę koalicji. Sławomir Neumann (PO) powiedział, by nie dyskutować o stylu wystąpienia; podkreślił, że premier "oddaje kraj w dobrym stanie". Natomiast Urszula Pasławska (PSL) oceniła, że wystąpienie Kopacz było "dobre i merytoryczne".

Marszałek-senior Sejmu Kornel Morawiecki z klubu Kukiz'15 w emocjonalnym przemówieniu na rozpoczęcie obrad powiedział, że marzy mu się "nowa, wielka, konstytucja na miarę XXI wieku".

Na marszałka Sejmu wybrano Marka Kuchcińskiego, który z poparciem 409 posłów pokonał w głosowaniu Morawieckiego (42 głosy). Nowy marszałek podkreślił, że Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji i wbrew interesom społecznym.

Wieczorem izba zdecydowała, że będzie miała pięciu wicemarszałków, odrzucono projekt uchwały autorstwa PSL, który zakładał, że wicemarszałków będzie siedmiu. Kandydatami PiS są Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński. PO zgłosiła Małgorzatę Kidawę-Błońską, klub Kukiz'15 - Stanisława Tyszkę, zaś Nowoczesna - Barbarę Dolniak.

Rano senatorowie IX kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze, a po południu pierwsze posiedzenie izby otworzył prezydent. Na marszałka izby wybrano Stanisława Karczewskiego (PiS). Kandydatami PiS na wicemarszałków są Adam Bielan, Grzegorz Czelej i Maria Koc, kandydatem PO - Bogdan Borusewicz.

Szefem parlamentarnego klubu PO został Sławomir Neumann, który pokonał w głosowaniu Ewę Kopacz stosunkiem głosów 94 do 72. Na szefa klubu poselskiego Kukiz'15 wybrano Pawła Kukiza, klubu Nowoczesnej - Ryszarda Petru, a PSL - Władysława Kosiniaka-Kamysza. (PiS szefa klubu wybrało we wtorek, został nim Terlecki).

Szef klubu PiS poinformował, że w Sejmie obecnej kadencji będzie prawdopodobnie tyle samo komisji, co w poprzednim, czyli 25. PiS ma objąć przewodnictwo w 13 komisjach, PO - w siedmiu, Kukiz'15 - w trzech, a Nowoczesna - w dwóch. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama