Jeśli do referendum zaplanowanego na 6 września nie można dodać kolejnych pytań, to powinno być zorganizowane kolejne, uwzględniające propozycje zagadnień zgłaszane przez PiS i Twój Ruch - uważa współprzewodniczący TR Janusz Palikot.
W poniedziałek w Białymstoku Palikot zapowiedział, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie zdecyduje o rozszerzeniu zakresu referendum 6 września, to TR będzie wnioskował o organizację kolejnego.
"Jestem za tym, żeby robić kolejne referenda, bo taka bezpośrednia demokracja, czyli możliwość wyrażenia się przez obywateli w różnych, najważniejszych sprawach dla państwa, choć kosztuje pieniądze, jest bardzo potrzebna" - mówił dziennikarzom.
Dodał, że ci Polacy, którzy w wyborach prezydenckich zagłosowali na Pawła Kukiza oczekują takiej zmiany. "Chcą, żeby politycy konsultowali z ludźmi swoje najważniejsze decyzje. Dlatego nic nie zaszkodzi, że parę miesięcy później odbędzie się kolejne referendum" - uważa Palikot.
Dodał, że jeszcze w poniedziałek TR złoży w Kancelarii Prezydenta pismo z prośbą o rozszerzenie głosowania 6 września o dwa pytania, tzn. czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa i odbywać się w szkołach i o to, czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany.
Pytany, czy zgłaszając postulat organizacji kolejnego referendum ma na myśli także uwzględnienie w jednym głosowaniu również propozycji zagadnień zgłaszane przez PiS powiedział, że "jeśli to technicznie możliwe, to bardzo dobrze, bo oszczędzamy czas i pieniądze".
"Ale z drugiej strony ja bym na demokracji bezpośredniej za bardzo nie oszczędzał. Ja wiem, że każde takie referendum, to jest w granicach 100 mln zł. Trudno. Niech raz na trzy miesiące obywatele się wypowiedzą. To naprawdę haniebne, że raz na 10 lat w Polsce odbywa się tego typu referendum. Poprzednie było w sprawie wejścia Polski do UE" - dodał lider Twego Ruchu.
W minioną sobotę o dopisanie kolejnych pytań do wrześniowego referendum zwróciła się do prezydenta wiceprezes PiS Beata Szydło. Chodzi o pytania o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rozważy sprawę. Zdaniem konstytucjonalistów, na rozszerzenie zakresu referendum 6 września jest już jednak za późno, bo zabraknie czasu na przeprowadzenie prawnej procedury zarządzenia referendum z dopisanymi pytaniami.
6 września, zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego, Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.