Ponad 1 mln osób odwiedziło w ciągu siedmiu miesięcy br. Muzeum Auschwitz. Jak poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki nigdy wcześniej w jej historii frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka. Rok może zakończyć się rekordem.
Zdaniem wicedyrektora Muzeum Andrzeja Kacorzyka bieżący rok może się zakończyć nawet kilkunastoprocentowym wzrostem liczby zwiedzających w porównaniu z rekordowym pod tym względem rokiem minionym. Wówczas były niemiecki obóz odwiedziło 1,53 mln osób. „Milion zwiedzających odnotowaliśmy jednak pod koniec sierpnia” – powiedział.
Paweł Sawicki poinformował, że wysoka frekwencja niesie za sobą wyzwania związane m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. Wprowadzona została m.in. kontrola bezpieczeństwa przy wejściu i ustalono maksymalną liczbę osób, które mogą wejść na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny. Uruchomiony został też serwis internetowy, który umożliwia rezerwację terminów zwiedzania.
„Jednym z efektów działania systemu rezerwacji oraz wprowadzonych regulacji wejść jest to, że znacznie więcej osób rozpoczyna zwiedzanie Miejsca Pamięci w godzinach porannych lub popołudniowych. Duża frekwencja nie powoduje zatem tłoku na samej ekspozycji” – podkreślił Andrzej Kacorzyk.
Paweł Sawicki przypomniał, że bieżący rok rozpoczął się od obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które przypadły 27 stycznia. W uroczystościach uczestniczyło 300 byłych więźniów i liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Transmisję tego wydarzenia obejrzało za pośrednictwem ponad 250 stacji telewizyjnych ponad pół miliarda ludzi na całym świecie.
„Zagłębienie się w tragedię Auschwitz pozwala lepiej zrozumieć świat powojenny, dzisiejszy, otaczający nas, wraz z całą sferą ludzkiej nadziei, wyzwań i zagrożeń. A tylko taka refleksja może wzmóc w nas poczucie własnej dzisiejszej odpowiedzialności” – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama