Rosnące straty, nieosiągalne do spłaty zadłużenie, rosnąca konkurencja na rynku oraz nieudane próby połączenia się z innymi liniami lotniczymi zmusiły Spirit Airlines do złożenia w poniedziałek, 18 listopada wniosku o ochronę przed upadłością na podstawie przepisów Chapter 11. Decyzja ta nastąpiła po dwóch nieudanych próbach fuzji w ciągu mniej niż dwóch lat – jednej niedawno z liniami Frontier, a drugiej na początku 2024 roku z JetBlue.
W październiku Spirit Airlines ogłosiły plany sprzedaży kilku samolotów oraz zwolnienia pracowników w celu zdobycia środków finansowych i poprawy swojej sytuacji operacyjnej.
Prezes i dyrektor generalny Spirit Airlines, Ted Christie zapewnił, że przewoźnik będzie prowadzić normalne operacje. „Pasażerowie mogą nadal rezerwować loty i podróżować bez zakłóceń, a także korzystać ze wszystkich biletów oraz punktów w programach lojalnościowych” – czytamy w oświadczeniu.
Spirit Airlines to kolejny przewoźnik lotniczy, który zdecydował się na proces restrukturyzacji w ramach bankructwa, by po jego zakończeniu wrócić na rynek wzmocniony.
Większość dużych amerykańskich linii lotniczych, w tym trzy największe – American Airlines, United i Delta – przeszła proces bankructwa w ciągu ostatnich 25 lat.
Firma Spirit Airlines rozpoczęła działalność w 1964 roku jako przewoźnik dalekobieżny, a około 1983 roku weszła na rynek lotniczy. Oferowała wówczas pakiety turystyczne do popularnych miejsc pod nazwą Charter One Airlines. W 1992 roku przyjęła obecną nazwę – Spirit.
(tos)