Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 17 marca 2025 00:47
Reklama KD Market

Senat USA przegłosował anulowanie WEP: KPA i polonijni emeryci od lat zabiegali o zmiany

Ustawa o sprawiedliwości emerytur społecznych Social Security została ostatecznie przegłosowana w Senacie USA w nocy piątek, 20 grudnia i skierowana do podpisu przez prezydenta Joe Bidena. Przez lata trwały wysiłki na rzecz usunięcia z ustawy o Social Security dwóch zapisów uważanych za krzywdzące i niesprawiedliwe przez polonijnych emerytów oraz różne grupy zawodowe w USA. Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) wystosował pod koniec listopada list w tej sprawie do Senatu USA.
Reklama
Senat USA przegłosował anulowanie WEP: KPA i polonijni emeryci od lat zabiegali o zmiany

Autor: Adobe Stock

Senat Stanów Zjednoczonych oficjalnie zagłosował za przyjęciem ustawy H.R. 82, znanej jako Social Security Fairness Act (SSFA), Ustawy o sprawiedliwości emerytur społecznych Social Security. W nocy piątek, 20 grudnia, 76 senatorów zagłosowało za ustawą, a 20 było przeciw. 

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Ustawa H.R. 82 została współsponsorowana przez republikańskiego kongresmena z Luizjany Garreta Gravesa oraz demokratyczną kongresmenkę z Wirginii Abigail Spanberger. Jej celem było wyeliminowanie Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO) z ustawy o Social Security z 1935 roku. Oba przepisy ograniczały wysokość świadczeń Social Security dla osób, które otrzymują również emerytury rządowe.

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła Social Security Fairness Act 12 listopada. Kongres Polonii Amerykańskiej zaapelował wówczas do Senatu o szybkie anulowanie WEP.

Prezes KPA Frank J. Spula skierował list do liderów większości demokratycznej i mniejszości republikańskiej w Senacie.  List KPA, skierowany do lidera większości Chucka Schumera i mniejszości Mitcha McConnella, apelował o jak najszybsze poddanie pod głosowanie ustawy H.R. 82, czyli Social Security Fairness Act (SSFA).

W liście napisano m.in.: „WEP niesprawiedliwie karze ciężko zarobione świadczenia zagranicznych emerytów, w tym wielu polsko-amerykańskich, którzy zgromadzili wcześniejsze emerytury poza systemem Social Security. W naszej społeczności WEP nieproporcjonalnie dotyka biedniejszych imigrantów, którym i tak już skromne świadczenia zostają jeszcze bardziej obniżone. Ponadto GPO głęboko wpływa na świadczenia socjalne milionów pracowników sektora publicznego w USA, a jego uchylenie jest silnie wspierane przez związki zawodowe reprezentujące tych pracowników”.

Przeciwnicy ustawy w Kongresie USA skrytykowali jej zatwierdzenie, wskazując na brak funduszy na sfinansowanie programu. Wyrazili również obawy, że regulacja przyspieszy moment, w którym system emerytalny Social Security stanie się niewypłacalny.

(Informacja własna Dziennika Związkowego)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama