Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 04:20
Reklama KD Market

Alaska trzecim stanem, który zalegalizował marihuanę

Alaska została we wtorek trzecim amerykańskim stanem po Waszyngtonie i Kolorado, który zalegalizował użycie marihuany w celach rekreacyjnych. Wciąż jednak utrzymany został zakaz palenia marihuany w miejscach publicznych.

Według przyjętego przez władze stanowe prawa, od wtorku każdy kto ukończył 21. rok życia może nie tylko posiadać marihuanę i używać jej w celach prywatnych, ale także legalnie ją przewozić i dostarczać innym.

Na razie stanowe licencje dla sklepów na sprzedaż marihuany nie zostały wprowadzone, bowiem trwają prace nad uregulowaniem i opodatkowaniem tego nowego rynku, którego uruchomienie przewidziano najwcześniej w 2016 roku.

Jak pisze agencja Assosiated Press, kiedy w listopadzie ub.r. mieszkańcy stanu Alaska w referendum stosunkiem głosów 53 proc. do 47 proc. opowiedzieli się za legalizacją marihuany w miejscach prywatnych, pozostawiono wówczas wiele szczegółów do uregulowania władzom stanowym.

Nowe prawo w Alasce budzi jednak wiele zamieszania w związku z jego różną interpretacją zarówno przez miejscową policję jak i władze poszczególnych miast. W największym stanowym mieście Anchorage szef policji Mark Mew zapowiedział, że jego policjanci będą surowo przestrzegać publicznego zakazu palenia marihuany i nakładać mandaty w wysokości 100 dolarów za jego złamanie. Z kolei w miejscowościach wysuniętych na północ palenie marihuany na zewnątrz na terenie własnej posesji jest dozwolone, o ile nie będzie uciążliwe dla sąsiadów i otoczenia.

Amerykańskie prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w 2013 roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, których obywatele opowiedzieli się w referendach za legalizacją marihuany, o ile zapewnią one, że przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji narkotyku.

Chodzi m.in. o zapewnienie, że nie trafi ona do nieletnich albo gangów oraz nie będzie sprzedawana do innych stanów, w których pozostaje nielegalna. Stany, w których zalegalizowano posiadanie i sprzedaż marihuany, mają też zapewnić, że konopie indyjskie nie będą uprawiane na terenach publicznych.

Pierwszymi stanami, które zalegalizowały marihuanę w celach rekreacyjnych były Kolorado i Waszyngton, których doświadczenie w tej sprawie bacznie jest obserwowane przez kolejne stany sygnalizujące chęć zalegalizowania tego narkotyku. (PAP)

fot.O’Dea/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama