Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 18:28
Reklama KD Market

Archidiecezja ostrzega szkoły przed "kubłem zimnej wody"

Archidiecezja Chicago wypowiedziała się negatywnie o akcji "kubeł lodowatej wody" - niezwykle popularnej i spektakularnej inicjatywie finansowania badań nad chorobą Lou Gehriga. Fundusz zebrany w ostatnim czasie przez organizację ALS Association wynosi 42 mln dol. i wciąż rośnie.


Skrót ALS pochodzi od oficjalnej nazwy choroby - Amyotrophic lateral sclerosis, czyli stwardnienie zanikowe boczne - zwanej popularnie chorobą Lou Gehriga. Niedochodowa organizacja, utworzona w 1985 roku, gromadzi pieniądze na badania i opiekę nad  pacjentami, rozpowszechnia wiedzę o chorobie oraz lobbuje zabiegając o fundusze u władz federalnych i stanowych.


Lawinowo rozwijająca się akcja "Ice Bucket Challenge",  rozpoczęta 29 lipca przez golfistę Chrisa Kennedy'ego, polega na wylaniu sobie na głowę wiadra wody z lodem, a następnie rzuceniu wyzwania kolejnym osobom. Ci, którzy wyzwania nie podejmą, muszą wpłacić jakąś sumę na konto organizacji. Do akcji włączają się artyści, politycy, sportowcy, celebryci, których wyczyn jest często nagrywany i rozpowszechniany przez Internet.


Jak podaje CBS, siostra Mary Paul McCaughey, nadinspektor szkół w Archidiecezji Chicago, poinformowała dyrektorów 248 szkół katolickich w tym rejonie, że nie powinni wspomagać prowadzącej badania organizacji ALS Association, gdyż w prowadzonych pracach używa ona komórek macierzystych pobranych z embrionów.


McCaughey poinstruowała dyrektorów, że jeśli ich szkoła podejmie wyzwanie kubła lodowatej wody, zebrane pieniądze powinni przekazać Centrum Badań Medycznych im. Jana Pawła II, które używa wyłącznie komórek macierzystych dorosłych osób.


W reakcji na wypowiedź archidiecezji kierownictwo organizacji oświadczyło, że jest to dezinformacja, gdyż bardzo niewielka część funduszy ALS Association jest przeznaczona na badanie embrionalnych komórek macierzystych. Ponadto każdy ofiarodawca może zastrzec, że przeznacza swoją dotację wyłącznie na badania, które takich komórek nie używają. (kc)


fot.Jonathan Joseph Bondhus/Wikipedia/J. Siegel


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama