605 770 20 przybyszów mieszkających w USA posługuje się w domu innym językiem niż angielski. Wśród nich ponad 58 proc. zna angielski bardzo dobrze, ponad 19 proc. dobrze, 15 proc. słabo, a 7 proc. nie zna w ogóle angielskiego. Wśród osób polskiego pochodzenia 60 proc. swobodnie włada angielskim, ponad 23 proc. dość dobrze, około 14 proc. słabo, a blisko 3 proc. w ogóle nie zna angielskiego.
W stanie llinois poza językiem angielskim mieszkańcy najczęściej porozumiewają się w języku hiszpańskim oraz językach słowiańskich, głównie polskim. I to jest oczywiste. Natomiast pewnym zaskoczeniem są dane z biura spisu ludności (U.S. Census Bureau), które wskazują, że na Midweście równie powszechny jest język niemiecki.
Niemiecki jest używany w kilkunastu stanach, w tym w sąsiadującym z nami Wisconsin, a także w Ohio, Indianie, West Wirginii, Alabamie, Arkansas, Missouri, Iowa, Kansas, Montanie, Wyoming, Kolorado, Utah i Idaho.
Mieszkańcy wschodniego wybrzeża posługują się językiem francuskim, włoskim i portugalskim. Francuski jest dość popularny w Luizjanie, a arabski w Michigan. W Arizonie i New Mexico często można usłyszeć język nawaho, pochodzący z południowej gałęzi języków atapaskańskich.
W Oregonie osiadło wielu imigrantów rosyjskojęzycznych. Wietnamski najczęściej jest używany w stanach: Washington, Teksas, Oklahoma i Nebraska. Po chińsku mówi spora część ludności Nowego Jorku, a koreańskim posługują się dziesiątki tysięcy mieszkańców Wirginii i Georgii. Po tagalsku rozmawiają przybysze z Filipin, którzy osiedli w Kalifornii i Newadzie.
W całych Stanach Zjednoczonych ludzie posługują się 300 różnymi językami.
(Opracowała Elżbieta Glinka )
Reklama