Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 02:24
Reklama KD Market
Reklama

Pacjenci Medicare ofiarami zbędnych zabiegów medycznych

Blisko 42 proc. osób korzystających z Medicare poddano niepotrzebnym badaniom i zabiegom medycznym kosztem 8,5 mld dolarów.



W pierwszej, przeprowadzonej na dużą skalę analizie wydatków na zabiegi, uważane powszechnie za zbędne, uczestniczyli onkolodzy, kardiolodzy i inni specjaliści, by wspólnie wyłonić kilkaset różnych wątpliwych procedur medycznych. Badania oparto o dane z 2009 roku. Nie ma jednak powodu przypuszczać, że w tej dziedzinie doszło do pozytywnych zmian. Dr Michael McWilliams z wydziału medycznego na Harvardzie twierdzi, że od tego czasu sytuacja uległa tylko pogorszeniu. Analizy skupiły się na kilku badaniach, takich jak wszczepianie rurki do naczynia krwionośnego pacjentom z trwałą chorobą serca, czy obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego przy zwykłych bólach dolnej partii pleców. Dr McWilliams podkreśla, że to, co już wykryto, to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Większość zabiegów takich, jak operacja kolana przy zwyrodnieniach artretycznych, jest kompletnie bezużyteczna i przynosi ulgę bardzo niewielu pacjentom.

− Kosztu zbędnych zabiegów nie należy przeliczać wyłącznie na pieniądze, lecz również na ludzkie cierpienia, bowiem pacjenci są wystawieni na promieniowanie, operacje i długą rehabilitację − mówi współautor analizy Aaron Schwartz z Harvardu.

W 2009 roku co czwarty pacjent Medicare przeszedł niepotrzebny zabieg. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się medycynę prewencyjną, czyli przeprowadzanie testów z obawy o oskarżenie, że lekarze coś przeoczyli.

Specjaliści zastanawiają się nad wymianą opłat za konkretne usługi medyczne na ogólną kwotę za opiekę nad pacjentem. Taką metodę zastosowano w centrum medycznym Cedar-Sinai w Los Angeles. Ilekroć nadchodzi zgłoszenie o konieczności przeprowadzenia jednego ze 120 zabiegów, na specjalnym ekranie zapala się czerwone światełko świadczące, iż zespół specjalistów uznał zabieg lub badania za całkowicie niepotrzebne. Agencja Reutersa informuje, że od wprowadzenia w życie tego systemu jesienią ub. roku, liczba niepotrzebnych zabiegów spadła o blisko 20 procent. (eg)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama