Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 20:29
Reklama KD Market

Lekkoatletyczne HME - srebrne medale Sułek i Swobody

Lekkoatletyczne HME - srebrne medale Sułek i Swobody
Ewa Swoboda zdobył swój trzeci medal halowych ME fot. Tolga Bozoglu/EPA-EFE/Shutterstock

Polskie lekkoatletki zdobyły dwa srebrne medale podczas drugiego dnia halowych mistrzostw Europy w Stambule. Adrianna Sułek poprawiła swój własny rekord Polski w pięcioboju na 5014 pkt, natomiast Ewa Swoboda była druga w biegu na 60 m.

Pięciobój wygrała Belgijka Nafissatou Thiam, która ustanowiła rekord świata - 5055. Poprzedni rekord globu od 2012 roku należał do Ukrainki Natalii Dobrynskiej i wynosił 5013 pkt.

Sułek w biegu na 60 m przez płotki o 0,12 sekundy poprawiła rekord życiowy na 8,21, co dało jej 1020 pkt. W skoku wzwyż osiągnęła wynik 1,89, a w pchnięciu kulą już w pierwszej próbie uzyskała najlepszy wynik w karierze pod dachem - 13,89. W skoku w dal ustanowiła rekord życiowy - 6,62, zdobywając 1046 pkt, zaś w biegu na 800 m finiszowała czasem 2.07,17.

"Mogę być z siebie dumna. Pokazałam charakter. Zrobić 5060 punktów nie będzie teraz tak łatwo jak 5020. To już trzeba będzie naprawdę złożyć światowe wyniki. Nie jestem wysoka, więc muszę nadrabiać w pozostałych konkurencjach niż w skoku wzwyż i w dal. Wiecie, że będę pracować. Może teraz nie będę tak zapowiadać tego rekordu świata, ale z czasem on zawiśnie na mojej szyi" - oświadczyła lekkoatletka.

Reprezentantka Polski przybiegła na metę jako pierwsza i przez chwilę mogło się wydawać, że zdobędzie złoty medal, gdyż jej rezultat był lepszy od poprzedniego rekordu świata. Chwilę później bieg na 800 m ukończyła Belgijka Nafissatou Thiam, która po czterech konkurencjach miała przewagę nad Sułek i ostatecznie triumfowała wynikiem 5055 pkt. Brąz wywalczyła Belgijka Noor Vidts - 4823. 

"Przyjechałam tutaj zrobić rekord świata i wygrać. Nie sądziłam, że dziewczyna bez żadnego startu w tym sezonie pobije w pierwszym starcie rekord świata. Zawsze wiedziałam, że jest to klasa sama w sobie, na najwyższym światowym poziomie. Sądziłam jednak, że dzisiaj będę lepsza. Powoli, powoli ją podgryzam" - powiedziała Sułek o rywalizacji z Thiam.

Mistrzynią Europy w biegu na 60 m została reprezentantka Szwajcarii - Mujinga Kambundji, która w finale wynikiem 7,00 wyrównała rekord halowych ME. Druga Swoboda uzyskała czas 7,09. Trzecie miejsce wynikiem 7,12 zajęła Brytyjka Daryll Neita.

Swoboda zdobyła już trzeci medal halowych ME. W 2019 roku w Glasgow zajęła pierwsze miejsce, a dwa lata wcześniej w Belgradzie była druga.

Michał Rozmys był dziewiąty w finałowym biegu na 1500 m. Tytuł obronił Norweg Jakob Ingebrigtsen. Srebrny medal zdobył Brytyjczyk Neil Gourley, a brąz wywalczył Francuz Azeddine Habz.

Ingebrigtsen, który dwa lata temu triumfował w Toruniu, w finale ustanowił rekord halowych mistrzostw Europy - 3.33,95. Norweg w Stambule będzie również bronił tytułu w biegu na 3000 m. Drugi Gourley finiszował czasem 3.34,23, natomiast trzeci Habz uzyskał wynik 3.35,39. Rozmys nie włączył się do walki o medal, osiągając rezultat 3.43,09.

"Po 250 metrach doszło do pewnej kolizji. Jeden z zawodników się przewrócił, a ja musiałem go obiegać. Nie to było jednak decydujące. W trakcie biegu starałem się być w jak najbliższym kontakcie z czołówką, ale moje nogi odmawiały dziś posłuszeństwa" - podsumował Rozmys.

"Może niedostatecznie się zregenerowałem po półfinale. Przygotowania do HME szły zgodnie z planem do mistrzostw Polski. Później popsuło się zdrowie i czuję, że to miało duży wpływ - mimo dobrego przygotowania mentalnego. Miałem zapalenie zatok. To mnie dużo kosztowało, bo potem przenosiło się na płuca. Ciężko mi było robić treningi, ale je wykonywałem. Chciałem przyjechać i spróbować, aby potem nie żałować" - dodał biegacz.

Po dwóch dniach rywalizacji liderem klasyfikacji jest Portugalia z dwoma złotymi medalami. Mistrz olimpijski Pedro Pablo Pichardo był najlepszy w trójskoku, zaś Auriol Dongmo wygrała konkurs pchnięcia kulą. Co ciekawe Pichardo jest Kubańczykiem i dopiero od kilku sezonów reprezentuje Portugalię, natomiast Dongmo urodziła się w Kamerunie.

Najlepszy w konkursie pchnięcia kulą był reprezentant Włoch Zane Weir. Drugi był Czech Tomas Stanek, a trzecie miejsce zajął Roman Kokoszko z Ukrainy.

Finał biegu na 3000 m był popisem Niemek, które narzuciły nieosiągalne dla innych tempo. Hanna Klein poprawiła rekord życiowy na 8.35,87. Jej młodsza rodaczka Klosterhalfen uzyskała czas 8.36,50, a trzecia była Brytyjka Melissa Courtney-Bryant - 8.41,19.

Polska zajmuje obecnie siódme miejsce w klasyfikacji medalowej. W sobotniej sesji porannej do rywalizacji przystąpią tyczkarz Piotr Lisek, sprinterzy Dominik Kopeć i Jakub Lempach oraz płotkarze Weronika Nagięć, Damian Czykier, Krzysztof Kiljan i Jakub Szymański. Popołudniu o medal w biegu na 1500 m będzie walczyć Sofia Ennaoui, natomiast na 400 m Anna Kiełbasińska.

Wyniki piątkowych finałów lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Stambule i miejsca Polaków:

kobiety

60 m
 1. Mujinga Kambundji (Szwajcaria)               7,00
 2. Ewa Swoboda (Polska)                         7,09
 3. Daryll Neita (Wielka Brytania)               7,12
...    
15. Magdalena Stefanowicz (Polska)               7,32 - odpadła w półfinale
16. Martyna Kotwiła (Polska)                     7,33 - odpadła w półfinale

3000 m                                               
 1. Hanna Klein (Niemcy)                      8.35,87
 2. Konstanze Klosterhalfen (Niemcy)          8.36,50
 3. Melissa Courtney-Bryant (Wielka Brytania) 8.41,19
                                                     
kula                                                  
 1. Auriol Dongmo (Portugalia)                  19,76                                                
 2. Sara Gambetta (Niemcy)                      18,83                                                
 3. Fanny Roos (Szwecja)                        18,42                                                
                                                       
pięciobój                                                
 1. Nafissatou Thiam (Belgia)                    5055 - rekord świata
 2. Adrianna Sułek (Polska)                      5014 - rekord Polski 
 3. Xenia Krizsan (Węgry)                        4493                               
                                                      
mężczyźni                                              
                                                  
1500 m                                                
 1. Jakob Ingebrigtsen (Norwegia)             3.33,95
 2. Neil Gourley (Wielka Brytania)            3.34,23
 3. Azeddine Habz (Francja)                   3.35,39
 ... 
 9. Michał Rozmys (Polska)                    3.43,09
                                                   
trójskok                                           
 1. Pedro Pablo Pichardo (Portugalia)           17,60
 2. Nikolaos Andrikopoulos (Grecja)             16,58                                               
 3. Max Hess (Niemcy)                           16,57                                                                                              
                                                      
kula                                                 
 1. Zane Weir (Włochy)                          22,06
 2. Tomas Stanek (Czechy)                       21,90
 3. Roman Kokoszko (Ukraina)                    21,84
 ...
15. Michał Haratyk (Polska)     odpadł w eliminacjach

(PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama