czwartek, 3 października 2024 22:20

Ekstraklasa piłkarska - popis Warty i Radomiaka, ważna wygrana Piasta

Warta odesłała Koronę do Kielc z bagażem pięciu bramek fot. Facebook/Warta Poznań

Warta Poznań pokonała przedostatnią Koronę Kielce aż 5:1, a Radomiak wygrał w Gdańsku z Lechią 3:1 w sobotnich meczach 22. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Ważne zwycięstwo odniósł walczący o utrzymanie Piast Gliwice - 2:1 u siebie nad Cracovią.

Piast, dla którego bramki zdobyli Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek, czekał na domowe zwycięstwo od 5 września 2022 roku. Po wygranej z "Pasami" awansował na 13. miejsce z dorobkiem 23 punktów.

Natomiast Cracovia, która odpowiedziała w Gliwicach tylko trafieniem Fina Arttu Hoskonane, zajmuje szóste miejsce - 32 pkt.

Popis skuteczności zademonstrowała tego dnia ósma Warta (30 pkt, jeden mecz zaległy). Pokonała Koronę aż 5:1, a do 90. minuty prowadziła nawet 5:0. Sporo pochwał zebrał strzelec dwóch goli Miłosz Szczepański.

Kielczanie z dorobkiem 20 punktów pozostali na przedostatniej pozycji.

"Trzeba wyciągnąć wnioski, zakasać rękawy i zabrać się do roboty. Nic dziś nie zostało przegrane, za tydzień będziemy mieli okazję, żeby się odbić" - pocieszał się trener gości Kamil Kuzera.

Kolejny dołek formy w tym sezonie zalicza Lechia. Gdańszczanie doznali drugiej porażki z rzędu, a łącznie nie wygrali od czterech spotkań. Tym razem ulegli u siebie Radomiakowi 1:3 i znaleźli się w strefie spadkowej z dorobkiem 22 punktów.

Walka o utrzymanie (spadną trzy drużyny) zapowiada się niezwykle ciekawie i potrwa zapewne do końca sezonu.

Najważniejsze wydarzenia 22. kolejki miały miejsce już w piątek. Piłkarze Rakowa Częstochowa po wygranej w Białymstoku z Jagiellonią 2:1 umocnili się na pozycji lidera, ponieważ w klasyku - po bardzo ciekawym meczu - druga Legia Warszawa zremisowała u siebie z Widzewem Łódź 2:2.

Spotkanie w Białymstoku zaczęło się po myśli gospodarzy. Już w trzeciej minucie Hiszpan Jesus Imaz uzyskał 10. gola w sezonie i objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji strzelców. Krótko przed przerwą lider wyrównał po efektowym uderzeniu Brazylijczyka Jeana Carlosa Silvy, a kwadrans przed końcem gry sukces częstochowianom zapewnił strzałem głową rosły czeski obrońca Tomas Petrasek.

Niepokonany wiosną Raków prowadzi z dorobkiem 52 punktów. Jego przewaga nad drugą Legią wzrosła do dziewięciu punktów.

Piłkarze ze stolicy w obecności 27,5 tys. widzów dwukrotnie obejmowali prowadzenie w długo wyczekiwanym klasyku polskiej ligi z Widzewem, ale utytułowany beniaminek za każdym razem skutecznie odpowiedział.

Sporo emocji było zwłaszcza w końcowych fragmentach. Najpierw, w 70. minucie, norweski rezerwowy Kristoffer Hansen w drugim meczu z rzędu zdobył gola głową i było 1:1. Sześć minut później nieszczęśliwa interwencja czeskiego pomocnika gości Marka Hanouska zakończyła się samobójczym trafieniem i legioniści znowu wygrywali.

Ostatnie słowo należało do łodzian - w 83. minucie Bartłomiej Pawłowski przymierzył z rzutu wolnego, a piłka odbiła się jeszcze od głowy Wszołka i wpadła do bramki obok Dominika Hładuna.

W ostatniej akcji doliczonego czasu Hansen mógł zapewnić Widzewowi zwycięstwo, lecz zamiast podawać do Hanouska (miałby przed sobą pustą bramkę), próbował - bez powodzenia - sam pokonać golkipera Legii.

Obie drużyny podtrzymały miano niepokonanych w tym roku, choć łodzianie mają cztery remisy w pięciu występach.

"Dzisiaj wygrała piłka. To był naprawdę dobry mecz" - pryznał trener Widzewa Janusz Niedźwiedź.

Jego zespół awansował na trzecie miejsce (36 pkt), z takim dorobkiem jak czwarty Lech Poznań.

W niedzielę w Mielcu Stal spotka się z Górnikiem Zabrze, pozostająca w tej rundzie bez punktu Wisła Płock zagra z Pogonią Szczecin, a broniący tytułu i dobrze radzącego sobie w Lidze Konferencji Lech zmierzy się we Wrocławiu ze Śląskiem, prowadzonym przez byłego piłkarza i szkoleniowca "Kolejorza" Ivana Djurdjevica.

Kolejkę zakończą w poniedziałek w Lubinie miedziowe derby - Zagłębie kontra zamykająca tabelę Miedź Legnica.