piątek, 4 października 2024 00:29

1. liga piłkarska - Wisła nie rezygnuje z walki o awans

Wisła Kraków w szlagierze kolejki pokonała w Gdyni Arkę fot. Facebook/Wisła Kraków

Piłkarze Wisły Kraków pokonali w Gdyni Arkę 3:1 w ciekawie zapowiadającym się spotkaniu 20. kolejki 1. ligi, sędziowanym przez Szymona Marciniaka. Dzień wcześniej wicelider Ruch Chorzów wygrał w Niepołomicach z trzecią w tabeli Puszczą 1:0.

"Biała Gwiazda" miała bardzo nieudaną drugą część rundy jesiennej, ale po powrocie na boiska po zimowej przerwie i kilku ciekawych transferach pnie się w górę tabeli.

W sobotę w Gdyni przegrywała do przerwy 0:1, lecz w drugiej połowie szybko strzeliła trzy gole. Dwa z nich były autorstwa francuskiego obrońcy Borisa Moltenisa.

Po drugim tegorocznym zwycięstwie wiślacy awansowali na siódme miejsce - 30 pkt. Natomiast gdynianie spadli na piąte - 31.

W pozostałych sobotnich meczach Górnik Łęczna pokonał Stal Rzeszów 1:0, a Zagłębie Sosnowiec uległo Odrze Opole 0:2.

Dzień wcześniej doszło do spotkań ważnych dla układu w górnej części tabeli.

Drugie tegoroczne zwycięstwo, znów dzięki bramce w ostatnich sekundach (tym razem doświadczonego Łukasza Janoszki), odniósł Ruch. Chorzowianie pokonali 1:0 w Niepołomicach Puszczę, dla której to druga porażka z rzędu.

Drużyna z Niepołomic, rewelacja rundy jesienniej, pozostała na trzecim miejscu - 34 pkt.

Natomiast "Niebiescy" mają 38 pkt, podobnie jak lider ŁKS Łódź, który w niedzielę zagra w Bełchatowie z występującą tam w roli gospodarza - ostatnią w tabeli Skrą Częstochowa.

Faworyt jest oczywisty. Podopieczni Kazimierza Moskala nie przegrali jedenastu ostatnich meczów ligowych. Tymczasem Skra ostatni raz zwyciężyła 3 września. Od tego czasu w dziesięciu kolejnych spotkaniach zanotowała aż dziewięć porażek i jeden remis.

Na czwartą pozycję awansował Bruk-Bet Termalica - 33 pkt. Drużyna z Niecieczy pokonała w piątek na wyjeździe teoretycznie silny kadrowo, ale dopiero jedenasty w tabeli GKS Tychy 1:0.

Bezpośrednią promocję do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą ekipy z miejsc 3-6 (w dwustopniowych barażach). Do 2. ligi spadną trzy zespoły.