REKLAMA

2126557966 views

REKLAMA

2126557965 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu przeciwny użyciu wojska przeciw protestom

Szef Pentagonu przeciwny użyciu wojska przeciw protestom

-

Minister obrony USA Mark Esper powiedział w środę, że nie popiera wezwania prezydenta Donalda Trumpa do użycia wojska w celu stłumienia protestów, które wybuchły w Stanach Zjednoczonych po śmierci George’a Floyda, zmarłego podczas zatrzymania przez policję.

“Nie opowiadam się za ogłoszeniem stanu powstania, który pozwoliłby rozmieścić żołnierzy w największych miastach kraju w celu szybkiego rozwiązania problemu” – oświadczył szef Pentagonu na konferencji prasowej, odnosząc się do Ustawy o Powstaniu z 1807 roku, która reguluje uprawnienia prezydenta USA do rozmieszczania wojsk w kraju w celu stłumienia powstania lub buntu.

“Opcja użycia żołnierzy powinna być wykorzystana tylko w ostateczności, w najpilniejszych i najbardziej dramatycznych sytuacjach. Obecnie nie jesteśmy w takiej sytuacjach” – dodał Esper, który we wtorek był ostro skrytykowany za porównanie ulic amerykańskich miast do „pola bitwy”.

REKLAMA

“Jest to część leksykonu wojskowego, z którym dorastałem. Użyłem rutynowych określeń w celu opisania obszaru operacji – tłumaczył. – Nie były to słowa skierowane przeciwko ludności, a na pewno nie przeciwko amerykańskim obywatelom, jak sugerowali niektórzy”.

Szef Pentagonu przyznał jednak, że popełnił błąd, pojawiając się obok Trumpa, gdy prezydent w poniedziałek wieczorem z biblią w ręku ustawił się do zdjęcia przed ewangelickim kościołem św. Jana, w którym w nocy z niedzieli na poniedziałek podpalono piwnicę. “Robię wszystko, co w mojej mocy, aby pozostać apolitycznym i unikać sytuacji, które mogą wydawać się polityczne” – mówił Esper.

Prasa donosiła, że aby zapewnić prezydentowi bezpieczne przejście z Białego Domu przed kościół, policja rozproszyła pokojową demonstrację przy użyciu gazu łzawiącego.

W poniedziałek wieczorem Trump wezwał gubernatorów stanów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi w trakcie protestów. Zapowiedział, że jeśli władze stanowe i miejskie nie zaprowadzą porządku, to użyje do pomocy amerykańskiego wojska. “Moim podstawowym i najważniejszym obowiązkiem jako prezydenta jest obrona naszego wspaniałego kraju i ludzi” – mówił w Białym Domu.

Krytykę słów Trumpa wyraził jego rywal w listopadowych wyborach Joe Biden, który oskarżył prezydenta o wykorzystywanie wojska “przeciwko Amerykanom”. Były prezydent USA Barack Obama także potępił stosowanie przemocy podczas protestów i pochwalił demonstrujących pokojowo.

We wtorek przeciwko użyciu wojska zaprotestował na łamach tygodnika “The Atlantic” były przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów adm. Mike Mullen, który ocenił, że “zbyt agresywne użycie wojska i Gwardii Narodowej” nie pomaga w rozwiązaniu problemów Ameryki i może doprowadzić do upolitycznienia sił zbrojnych. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. Rozruchy, rozruchy i Rozruchy. Czy PAP nie zauważył, że w senacie USA było przesłuchanie pana Rosenberga – byłego zastępcy prokuratora generalnego i który był odpowiedzialny za zbadanie współpracy sztabu Trumpa z Rosjanami. A może to redakcja DZ ignoruje takie wiadomości? Nic nie było na temat afery FBI i wrobienia płk. Flynna w całą aferę. Za komuny wiarygodność mediów w Polsce była zerowa. Wiarygodność mediów w USA jest obecnie znikoma (90% prasy i TV). Polonijne media też dostrajają się do tego “zerowego poziomu”. DZ opiera się głównie na dziennikarzach PAP, ale wiadomości są tak dobierane aby dostosować się do linii jaką reprezentują media amerykańskie w Chicago. Chicago SunTimes to dno, w Chicago Tribune jedynie John Kass potrafi napisać obiektywny komentarz. O lokalnej w telewizji lepiej nie wspominać. W polonijnym środowisku istniej jeszcze PfP, ale został zaatakowany przez wirusa TDS (Trump Derangement Syndrome) chyba już z tego się nie podniesie. I jak tu żyć. Najlepiej włączyć sobie YouTube i wybrać jakiś stary film z Heleną Grossówną, Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą lub innymi przedwojennymi aktorami.

REKLAMA

2120968382 views

REKLAMA

REKLAMA

2120968412 views

REKLAMA

REKLAMA

2122764734 views

REKLAMA

2120968425 views

REKLAMA

2120968435 views

REKLAMA

2120968440 views