REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pierwsze starcie Trumpa i Bidena w debacie prezydenckiej (WIDEO)

Pierwsze starcie Trumpa i Bidena w debacie prezydenckiej (WIDEO)

-

Wyczekiwana pierwsza debata między ubiegającym się o reelekcję prezydentem Donaldem Trumpem i kandydatem demokratów Joe Bidenem  przeprowadzona we wtorek wieczorem w Cleveland w stanie Ohio szybko przerodziła się w ostrą wymianę zdań między nimi, a nawet kłótnię. Rozmowa toczyła się w gorącej atmosferze, Trump i Biden nie szczędzili sobie ataków i ostrych słów.

Kandydat demokratów Joe Biden mówił, że za rządów Trumpa na Covid-19 zmarło ponad 200 tys. osób. Zarzucił gospodarzowi Białego Domu bezduszność i to, że nie ma planu jak przeciwdziałać epidemii.

REKLAMA

“Jesteś najgorszym prezydentem, jakiego kiedykolwiek miała Ameryka” – mówił o Trumpie Biden i nazywał go “clownem”.

“Nigdy nie wykonałbyś takiej pracy, jak my” – ripostował w Cleveland w stanie Ohio Trump. Republikanin narzekał też, że media traktują go nieuczciwie, a za walkę z epidemią chwalą go nawet niektórzy gubernatorzy Partii Demokratycznej.

Zirytowany ciągłym przerywaniem mu przez Trumpa Biden w pewnym momencie powiedział do prezydenta: “czy ty zamkniesz się człowieku?” i ocenił, że jego zachowanie “jest nieprezydenckie”. W innym momencie debaty ponownie zasugerował, by Trump zamilkł.

Kandydat demokratów mówił: “Czy można wierzyć człowiekowi, który mając pełną wiedzę o negatywnych skutkach epidemii jeszcze w lutym – co potwierdzają świadectwa – jednocześnie zatajał je przed społeczeństwem?” – pytał Joe Biden w części debaty poświęconej walce z epidemią koronawirusa. Ponownie powtórzył w tym kontekście, że Donald Trump jest kłamcą.

Urzędujący prezydent stwierdził natomiast, że Biden “nie jest w ogóle bystry” i przypomniał jego słabe wyniki w szkole.

Zgodnie z przewidywaniami w trakcie debaty poruszono sprawę podatków płaconych przez Trumpa. Z ostatnich doniesień dziennika “New York Times”  wynika, że w latach 2016-2017 zapłacił 750 dolarów federalnego podatku dochodowego. Prezydent określił jeszcze przed debatą informacje nowojorskiej gazety jako “totalny fake news”.

“Mając w swej gestii 19 spółek i ogromne zyski, nie zapłacił skarbowi państwa należnych mu miliardów dolarów” – zarzucił gospodarzowi Białego Domu Biden. Pytany przez prowadzącego debatę Chrisa Wallace’a o to ile zapłacił federalnych podatków dochodowych w latach 2016 i 2017 Trump odpowiedział, że były to “miliony dolarów”. Przyznał też, że “nie chce płacić podatków”.

Podczas debaty Trump pytany był o to, czy jest “gotów dziś potępić białych suprematystów”. W trakcie zadawania pytania przez prowadzącego debatę Chrisa Wallace’a Trump odparł “sure” (zapewne). Dodał później, że “jest do tego skłonny”.

Ponaglany przez moderatora i Bidena do deklaracji potępiającej białych suprematystów Trump stwierdził, że przemoc “to nie jest problem prawicy, lecz lewicy”. Antifę nazwał radykalną i niebezpieczną.

Biden stwierdził, że Antifa to “idea, a nie organizacja” i powiedział, że mówił tak szef FBI. Zarzucił Trumpowi, że ten “nie chce uspokoić sytuacji”, nie próbuje współpracować, natomiast “dolewa oliwy do ognia”.


Kandydat demokratów Joe Biden nazwał w trakcie debaty prezydenckiej ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa “pieskiem Putina”. Było to odniesienie do doniesień amerykańskich mediów o tym, że Rosja płaciła w Afganistanie talibom za ataki na amerykańskich żołnierzy. Biden stwierdził w trakcie debaty, że Trump “odmawia powiedzenia czegokolwiek Putinowi o nagrodach za głowy amerykańskich żołnierzy”.

Biden mówił także, że w USA są próby, by zniechęcić ludzi do udziału w głosowaniu. “Czy to się zmieni czy będziecie mieli kolejne cztery lata kłamstw?” – pytał, wskazując na prezydenturę Trumpa. Wypowiadając się o wyborach Trump stwierdził że to “będzie oszustwo, jakiego jeszcze nie widzieliście”. Gospodarz Białego Domu od tygodni powtarza, że do fałszerstw przyczyni się masowe głosowanie korespondencyjne.

Pierwsza debata kandydatów w wyborach prezydenckich rozpoczęła się od pytania o Sąd Najwyższy. Po śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg prezydent Donald Trump nominował na jej miejsce konserwatywną sędzię Amy Coney Barrett. Demokraci chcą natomiast poczekać z nominacją na czas po wyborach.

Odpowiadając na pytanie dotyczące Sądu Najwyższego Trump powiedział, że “wybory mają konsekwencje”, wskazując że republikanie kontrolują Biały Dom i Senat.

Biden stwierdził natomiast, że głosy już są oddawane. W związku z epidemią zwiększono możliwość oddawania głosu we wczesnych wyborach. Do wtorku głos oddało ponad milion Amerykanów. (tos, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks