REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedW intencji ofiar katyńskiej zbrodni

W intencji ofiar katyńskiej zbrodni

-

Biskup Tadeusz Jakubowski celebransem Mszy św. w Bazylice św. Jacka


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Po wkroczeniu siedemnastego września 1939 roku Armii Czerwonej do Polski aresztowano i wzięto do niewoli wielu oficerów z wojska, policji, kapłanów, urzędników administracji, ludzi światłych i wykształconych – powiedział ks. biskup Tadeusz Jakubowski we wstępie homilii wygłoszonej dwudziestego piątego kwietnia w Bazylice św. Jacka do uczestników nabożeństwa odprawionego w intencji ofiar sowieckiej zbrodni sprzed siedemdziesięciu lat. 

 

Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komunistycznej Partii Bolszewików z piątego marca 1940 roku zgładzono strzałem w tył głowy około piętnastu tysięcy jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku oraz siedem tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i na Białorusi. Pomordowani zostali zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i być może jeszcze w wielu nie odkrytych miejscach – podkreślił Jego Ekscelencja.

 

Duszpasterz przypomniał historie mordu katyńskiego i drogę do prawdy o tej zbrodni, która do tej pory nie została uznana przez Rosję, która nadal twierdzi, że to sprawka Niemiec hitlerowskich. Nawiązując do tragedii z 10 kwietnia bieżącego roku ks. biskup podkreślił, że być może potrzebna była ofiara Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, wielu biskupów, posłów, generałów i senatorów, którzy wraz z innymi zginęli nad Smoleńskiem, aby cały świat usłyszał o tragedii katyńskiej sprzed siedemdziesięciu lat, o której prawda nie może się przebić do świadomości społeczeństwa międzynarodowego.

 

Dzisiaj chylę również czoło przed mieszkańcem naszej ziemi chicagowskiej, panem Wojciechem Sewerynem, którego miałem okazje znać przez wiele lat – podkreślił ks. biskup. – Złączyła nas sprawa budowy Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. On tak bardzo chciał upamiętnić śmierć swojego ojca zamordowanego w Katyniu i śmierć dwudziestu dwóch tysięcy innych jeńców zamordowanych w bestialski sposób i wrzuconych do masowych grobów – mówił biskup Jakubowski przypominając historię budowy pomnika i zaangażowanie w nią tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Wojciecha Seweryna.

 

Drogi Wojciechu! Ty również oddałeś swoje życie jadąc z prezydentem Polski do Katynia. Ciągle powtarzałeś, że jak stanie Pomnik Katyński, to już będziesz mógł umrzeć. Twoja wola się spełniła. 

Dzisiaj opłakuje cię żona, córka, cała rodzina, wielu przyjaciół i znajomych, ale ty już jesteś z twoim ukochanym ojcem, który widział ciebie tylko przez jedną godzinę twojego życia – podkreślił duszpasterz życząc na zakończenie homilii wszystkim, aby w dalszym ciągu prowadzili życie godne ofiary Jezusa i wszystkich męczenników totalitarnego komunistycznego systemu, tak abyśmy po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki, utrudzeni, ale nie zawstydzeni, mogli stanąć przed obliczem Najwyższego i dołączyć do grona zbawionych.

 

W nabożeństwie uczestniczyło blisko dwa tysiące wiernych. Liturgię uświetnił śpiewem Józef Homik oraz występ szkoły im. Emilii Plater. Wartę honorową przy ołtarzu trzymali członkowie Reprezentacyjnego Plutonu Stowarzyszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki oraz kosynierzy z Fundacji Parafii Strzelce Wielkie. Wśród wiernych obecny był konsul generalny Zygmunt Matynia z małżonką oraz przedstawiciele organizacji polonijnych na czele z członkami Komitetu Budowy Pomnika.

 

Po błogosławieństwie liczna grupa wiernych spotkała się przed wejściem do kościoła, aby uczestniczyć w ceremonii poświęcenia przez biskupa Tadeusza Jakubowskiego kamiennej rzeźby przedstawiającej orła w koronie, która została wbudowana w mur po prawej stronie przed wejściem do świątyni. Zaszczytu uroczystego przecięcia wstęgi dostąpili – fundator trzytonowego monumentu Stanisław Lempa i Grzegorz Sztejkowski, właściciel firmy instalującej rzeźbę w kościelnym murze. Po poświęceniu liczna rzesza wiernych udała się na cmentarz św. Wojciecha, gdzie o godzinie 2:30 po południu rozpoczął się dalszy ciąg rocznicowych uroczystości.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091097102 views

REKLAMA

2091097401 views

REKLAMA

2092893860 views

REKLAMA

2091097681 views

REKLAMA

2091097827 views

REKLAMA

2091097973 views