0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiat"Der Spiegel": Izrael podsłuchiwał rozmowy Johna Kerry'ego

“Der Spiegel”: Izrael podsłuchiwał rozmowy Johna Kerry’ego

-

Służby specjalne Izraela podsłuchiwały rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego w czasie negocjacji pokojowych na Bliskim Wschodzie – podał w niedzielę niemiecki tygodnik “Der Spiegel”. W inwigilacji uczestniczyły też prawdopodobnie wywiady Rosji i Chin.

Sekretarz stanu John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Sekretarz stanu John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

REKLAMA

Wydawany w Hamburgu magazyn polityczny powołuje się na źródła w wywiadzie.

Jak pisze “Der Spiegel”, kontaktując się niemal codziennie ze swymi partnerami na Bliskim Wschodzie, Kerry korzystał nie tylko z zaszyfrowanej linii telefonicznej zainstalowanej w jego willi w Georgetown, lecz także – gdy był poza domem – ze zwykłego telefonu bez zabezpieczeń. Większość tych niezaszyfrowanych rozmów, przekazywanych za pomocą satelity, była podsłuchiwana przez co najmniej dwa obce wywiady. Jednym z nich był wywiad izraelski – twierdzi tygodnik, dodając, że podsłuchiwali też prawdopodobnie Rosjanie i Chińczycy.

“Izrael wiedział dokładnie, co było przedmiotem rozmów Kerry’ego ze stroną przeciwną” – czytamy w “Spieglu”. Zdaniem autorów materiału amerykański sekretarz stanu zdawał sobie sprawę z ryzyka podsłuchów, lecz osobiste kontakty z bliskowschodnimi politykami uważał za ważniejsze od zastrzeżeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Kerry zabiegał intensywnie o porozumienie między Palestyńczykami a Izraelem. Jego misja zakończyła się fiaskiem w kwietniu po dziewięciomiesięcznych negocjacjach. Od 8 lipca trwa w Strefie Gazy operacja wojsk izraelskich przeciwko radykalnemu palestyńskiemu ugrupowaniu Hamas, które ostrzeliwuje rakietami terytorium państwa żydowskiego. Sekretarz stanu USA uważa rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie za kluczowe zadanie amerykańskiej dyplomacji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2121783654 views

REKLAMA

REKLAMA

2121783674 views

REKLAMA

REKLAMA

2123579994 views

REKLAMA

2121783685 views

REKLAMA

2121783694 views

REKLAMA

2121783698 views