Strona głównaSportTour de France - Clarke wygrał etap, van Aert utrzymał prowadzenie

Tour de France – Clarke wygrał etap, van Aert utrzymał prowadzenie

-

Australijczyk Simon Clarke z ekipy Israel-Premier Tech wygrał w Lasku Arenberg piąty etap wyścigu kolarskiego Tour de France. Na pozycji lidera utrzymał się Belg Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Clarke wyprzedził na finiszu trzech ostatnich towarzyszy ucieczki: Holendra Taco van der Hoorna (Intermarche-Wanty-Gobert), Norwega Edvalda Boassona Hagena (TotalEnergies) oraz Amerykanina Neilsona Powlessa. Pół minuty do zwycięzcy stracił piąty na mecie lider klasyfikacji górskiej Duńczyk Magnus Cort (obaj EF Education-Easy Post), który odpadł z czołówki 5 km przed metą.

Siódme miejsce zajął faworyt wyścigu, triumfator dwóch poprzednich edycji – Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates). Stracił do Clarke’a 51 sekund, ale zdobył też zaliczkę nad najgroźniejszymi rywalami.

Etap, prowadzący znanymi z klasyka Paryż-Roubaix odcinkami kostki brukowej, obfitował w kraksy i defekty. Nie ustrzegł się ich lider wyścigu – van Aert, ale obronił żółtą koszulkę. Dojechał do mety na 16. pozycji, ze stratą minuty i czterech sekund do zwycięzcy.

W tej samej dużej grupie, co van Aert, finiszował na 51. miejscu Łukasz Owsian. Zawodnik francuskiej ekipy Arkea-Samsic zanotował spory awans w klasyfikacji generalnej – ze 103. na 47. pozycję. Pozostali polscy kolarze – Kamil Gradek (Bahrain Victorious), Maciej Bodnar (TotalEnergies) i Rafał Majka (Polska/UAE Team Emirates) – ukończyli etap w drugiej setce z wielominutowymi stratami.

W klasyfikacji generalnej van Aert wyprzedza o 13 sekund Powlessa oraz o 14 Boassona Hagena. Czwarte miejsce zajmuje Pogacar – strata 19 sekund.

Wielkim przegranym etapu był jego rodak Primoz Roglic (Jumbo-Visma). Drugi kolarz Tour de France 2020 leżał w dużej kraksie ok. 30 km przed metą, co kosztowało go ponad dwie minuty straty do Pogacara.

Najszczęśliwszym człowiekiem na mecie był natomiast Clarke. Australijczyk, który za niespełna dwa tygodnie skończy 36 lat, odniósł życiowy sukces po długiej ucieczce. Na finiszu minimalnie wyprzedził Taco van der Hoorna, o czym musiała rozstrzygnąć dopiero analiza fotofiniszu.

„Ostatniej zimy nie miałem jeszcze kontraktu, więc wyobraźcie sobie, co dziś czuję. To była piękna ucieczka, a ja próbowałem oszczędzać siły. Na finiszu poczułem skurcze w nogach, ale mimo to starałem się jak najmocniej przyspieszyć. I udało się” – powiedział Australijczyk.