Strona głównaSportMŚ w hokeju - Rosja z Kanadą w finale

MŚ w hokeju – Rosja z Kanadą w finale

-

Hokeiści Kanady jako jedyni odnieśli w tegorocznych mistrzostwach świata komplet punktów fot.Armando Babani/EPA

Broniący tytułu Rosjanie pokonali w Pradze Amerykanów 4:0 (0:0, 0:0, 4:0) i awansowali do finału mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. Zmierzą się w nim z Kanadą, która wygrała z Czechami 2:0.

Obie drużyny grały ze sobą w tym turnieju już w fazie grupowej. Wówczas Amerykanie wygrali 4:2.

W półfinale długo w głównych rolach występowali bramkarze – Connor Hellebuyck i Siergiej Bobrowski. Przez dwie tercje obaj zachowywali czyste konta, broniąc odpowiednio 21 i 23 strzały.

Impas w 48. minucie przełamali Rosjanie, a z gola cieszył się Siergiej Moziakin. Obrońcy tytułu poszli za ciosem i trzy minuty później wygrywali 2:0. Na listę strzelców wpisał się Aleksander Owieczkin. Najskuteczniejszy zawodnik w obecnym sezonie ligi NHL do drużyny dołączył dopiero w piątek, po tym jak jego Washington Capitals odpadli w półfinale Konferencji Wschodniej.

W 56. minucie losy rywalizacji praktycznie rozstrzygnął Wadim Szypaczow.

W ostatnich minutach Amerykanie postawili wszystko na jedną kartę i wycofali bramkarza. Choć na długie momenty udawało im się zamykać rywali w ich strefie obronnej, to pożądanego efektu ten manewr nie przyniósł. Ostatecznie skończył się dla nich stratą gola. Krążek do pustej bramki skierował Jewgienij Małkin po podaniu Owieczkina.

W drugim półfinale Kanadyjczycy pokonali w Pradze Czechów 2:0 (1:0, 1:0, 0:0).

Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia są zdecydowanie najlepsi w tym turnieju. Jako jedyni odnieśli komplet zwycięstw. W dziewięciu meczach wbili rywalom aż 60 goli, a stracili tylko 14.

Kanada i Czechy grały ze sobą już w fazie grupowej. Wówczas zawodnicy z Ameryki Północnej wygrali 6:3. W półfinale od początku inicjatywa także należała do nich. W pierwszej i drugiej tercji oddali łącznie 35 strzałów, a Czesi 18. Efektem ich przewagi były trafienia Taylora Halla w dziewiątej i Jasona Spezzy w 30. minucie.

Czesi chwilami mieli problemy z przeprowadzeniem składnej akcji. Mecz wyrównał się dopiero w trzeciej tercji, kiedy Kanadyjczycy skupili się na obronie.

Reprezentacja Kanady jest najbardziej utytułowaną w historii mistrzostw świata. Na koncie ma 24 złote medale. W finale ostatnio grała jednak sześć lat temu (porażka z Rosją 1:2), a z triumfu cieszyła się w 2007 roku.

Rosja jest z koleiostatnią drużyną, której udało się obronić tytuł. Triumfowała w 2008 i 2009 roku, a w obu finałach pokonała Kanadę.