REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSG: procedury ws. uchodźców z Ukrainy możemy przenieść na południe RP

SG: procedury ws. uchodźców z Ukrainy możemy przenieść na południe RP

-

Polska Straż Graniczna fot.Mirosław Trembecki/EPA
Polska Straż Graniczna fot.Mirosław Trembecki/EPA

Straż Graniczna ma procedury pozwalające przyjąć większą liczbę uchodźców wypracowane na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Jeśli trzeba, możemy przesunąć ciężar operacji ze wschodu na południe kraju – powiedziała w czwartek PAP por. Joanna Rokicka z komendy głównej SG.

Po południu KG SG podała, że „służby podległe MSW uważnie monitorują sytuację, zachowując gotowość na ewentualne przyjęcie zwiększonej liczby osób poszukujących ochrony”. „W chwili obecnej nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań na południu kraju, a Straż Graniczna nie odnotowuje zwiększonego napływu uchodźców. Sytuacja jest jednak na bieżąco monitorowana” – czytamy w komunikacie.

REKLAMA

Według por. Rokickiej, w związku z sytuacją na południu Europy i możliwością napływu do Polski dużej liczby uchodźców z Syrii, od miesiąca – na polecenie szefowej MSW i komendanta głównego SG – oddziały z południa Polski szczególnie intensywnie współpracują z ich odpowiednikami z Niemiec, Czech i Słowacji.

„Kontrola legalności pobytu cudzoziemców w Polsce to stałe zadanie Straży Granicznej. W tym wypadku – mając na uwadze, że szlak migracyjny z Syrii może prowadzić przez nasz kraj do Niemiec, chodzi o to, że zwiększamy liczbę patroli na granicach z Czechami i Słowacją, wymieniamy się informacjami z naszymi partnerami z tych krajów i z Niemiec, można też mówić o wspólnych punktach kontaktowych” – powiedziała PAP por. Rokicka. SG współpracuje też w tym obszarze z policją drogową, Inspekcją Transportu Drogowego i Strażą Ochrony Kolei.

„Dzięki temu na początku sierpnia zatrzymano grupę cudzoziemców w okolicy Szklarskiej Poręby” – dodała.

„Nauczeni doświadczeniem z Ukrainy mamy wypracowane procedury, np. co do zwiększonej liczby cudzoziemców i ich lokacji. Wówczas zostały one opracowane i wiemy, jak je wdrażać. W razie potrzeby jesteśmy w stanie przenieść te procedury z naszej wschodniej granicy na południową” – zapewniła.

KG SG przypomniała, że plan działania opisuje m.in. organizację przyjmowania, transportu i pobytu na terytorium RP cudzoziemców lub uchodźców, określa też procedury współpracy wszystkich podmiotów resortu spraw wewnętrznych z administracją terenową i Siłami Zbrojnymi.

„Wypracowane plany działania oraz współpracę służb i instytucji sprawdzono także podczas największych od lat 70. Ćwiczeniach Służb MSW, które odbyły się w kwietniu 2014 roku w okolicach Radomia. Straż Graniczna oraz inne służby wiedzą, w jaki sposób je wdrażać, również w innych częściach Polski. Są także gotowe, by przenieść te procedury z naszej wschodniej granicy na południową” – zapewnia komenda.

Według por. Rokickiej, chodzi też o współpracę z samorządami w celu zapewnienia miejsc pobytu dla większej liczby cudzoziemców i o współpracę z policją, której zadaniem jest zapewnienie ładu i porządku. Straż Graniczna – dodała – sprawdza też, czy cudzoziemcy są w Polsce legalnie, czy poświadczają to dokumenty zezwalające na pobyt itp.

Zarazem zapewnia ona, że działalność SG w wypadku uchodźców z Syrii nie musi sprowadzać się do umieszczenia ich w zamkniętym ośrodku, nie może też być mowy o odesłaniu ich do kraju. „Nie musimy stosować zatrzymania w ośrodku, jeśli uchodźca zobowiąże się do pozostawania w określonym miejscu i będzie się stawiał w naszej placówce” – podkreśliła.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy – głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu – napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku roku. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091141046 views

REKLAMA

2091141351 views

REKLAMA

2092937813 views

REKLAMA

2091141638 views

REKLAMA

2091141787 views

REKLAMA

2091141931 views